26.08.2020
2472 videní

Smart funkcie zmenili už všetky „životne“ dôležité domáce spotrebiče na bystré. Rúry, televízory, chladničky, svietidlá… Správajú sa k nám tak, akoby vedeli, že nám majú nielen uľahčovať život, ale aj dohliadať na jeho maximálne pohodlie, dokonca šetriť výdavky za energie či strážiť zdravie. Inteligencia si postupne nachádza cestu aj do takých zariadení a predmetov, o ktorých by ste to ešte nedávno nepovedali.

1. Smart kvetináč

Aj to je možné? Áno. Nie každý má záhradu. Ani keď bývate v štandardnom byte, nemusíte sa obmedzovať výlučne na pestovanie byliniek. Pre odvážnych experimentátorov šľachtia pestovatelia odrody rajčín, paprík, rôznej ďalšej zeleniny a dokonca i ovocia, ktoré sa dajú úspešne dopestovať
na balkóne
.

A pozor, so smart kvetináčom navyše aj na takom balkóne, ktorému kvôli okolitej hustej zástavbe alebo nie práve najvhodnejšej orientácii voči svetovým stranám chýba dostatok prirodzených slnečných lúčov. Väčšina smart kvetináčov využíva hydropóniu, teda pestovanie rastlín vo vode s prímesou živín, bez potreby zeminy. Využiť sa dajú aj v málo presvetlenom interiéri.

Zdroj: nay.sk

Tieto kvetináče dovoľujú dopestovať viacero rastlín súčasne. Sú vybavené automatickým zavlažovaním a úsporným LED osvetlením so špeciálnym svetelným spektrom na podporu fotosyntézy. Môžete ich prepojiť so smartfónom a pomocou mobilnej aplikácie kontrolovať množstvo svetla i zálievky a pedantne dohliadať na celý proces rastu.

2. Smart fritéza

Moderné fritézy pripravujú jedlo bez tukov. Dovoľujú to premyslené technológie prúdenia horúceho vzduchu, ktoré majú za cieľ pripraviť zdravé hranolky chrumkajúce rovnako, akoby sa kúpali v litri oleja.

Jednou z nich je Princess 182037 Smart Aerofryer. Na prípravu jedla nepotrebuje nijaký pridaný olej ani tuk. Ponúka 8 programov na hranolky, mäso, kura či koláč alebo dokonca chlieb.

Jej hlavnou prednosťou je však prepojenie so smartfónom. Vďaka mobilnej aplikácii môžete vyhľadávať recepty a nechať fritézu nastaviť potrebnú teplotu a čas automaticky. Môžete si tiež vytvárať vlastné predvoľby a fritéza vás upozorní, len čo bude jedlo hotové.

3. Smart žehliaca stanica

Naparovaciu žehličku má doma snáď každý. Lepším a výkonnejším variantom je však tzv. parný generátor, ktorému sa hovorí tiež žehliaci systém.

Smart technológie na tento segment nezabudli, čo potvrdzujú napríklad inteligentné funkcie žehliacej stanice Laurastar Smart. Dokáže udržiavať teplotu vhodnú pre rôzne druhy tkanín alebo zvoliť primeranú dávku pary s cieľom dosiahnuť dokonalý vzhľad košele, blúzky či akéhokoľvek iného, obvykle ťažko žehliteľného kúska odevu. Naparovanie sa spúšťa automaticky pri pohybe žehliacim nadstavcom po tkanine. Stanica je vybavená 3D žehliacou doskou, ktorá sa počas žehlenia automaticky nafukuje na potrebných miestach a zabraňuje tak prilepeniu a pokrčeniu žehlenej tkaniny.

Napadlo by vám to?

Pri žehlení môže asistovať aj aplikácia v smartfóne. So žehliacou stanicou ju prepojíte cez Bluetooth. Ponúkne vám interaktívne návody na žehlenie, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Ak ste zvedaví, môžete ňou sledovať čas strávený žehlením, no ako správny praktický pomocník upozorní tiež na opotrebenie vložky zmäkčovača vody.

4. Smart pomocníci proti chrápaniu

Možno si myslíte, že chrápajúci človek trápi len partnera, ktorý s ním zdieľa spoločnú spálňu. Nie je to tak. Chrápanie zvykne stáť aj za vážnymi srdcovo-cievnymi ťažkosťami i neuropsychickými poruchami. Ak vás naň blízki upozorňujú a s vyšetrením v spánkovom laboratóriu váhate, vyskúšajte riešenie, ktoré ponúkajú inteligentné prístroje proti chrápaniu.

Trh ponúka na výber medzi prístrojom proti chrápaniu a maskou proti chrápaniu. Maska uľahčuje aj zaspávanie – tým, že zatemní oči. Priamo na chrápanie upozorní jemnými vibráciami s nastaviteľnou intenzitou. Prístroj na ucho pridáva navyše slabé zvuky.

Oba prístroje môžete prepojiť so smartfónom a zaznamenané dáta preniesť do aplikácie Beurer SleepQuiet.

Zdroj: nay.sk

Ak sťažnostiam svojej polovičky na neustále chrápanie neveríte, vďaka smart technológiám môžete získať objektívne dáta: denné, týždenné i mesačné štatistiky o kvalite spánku vrátane času a intenzity chrápania. Mimochodom, tieto údaje sú zároveň kvalitným podkladom pre lekára a jeho ďalšiu diagnostiku. Jednoducho, šikovné technológie na každodenné domáce používanie dokážu problém s chrápaním buď samé osebe zlepšiť, alebo nasmerovať kroky svojich používateľov za odborníkmi, ktorí im dokážu kvalifikovane pomôcť.

5. Smart teplovzdušný ventilátor

Hlavne na chate, ale aj v iných nepravidelne obývaných miestnostiach – napríklad v zimnej záhrade – treba občas prikúriť. Môžete na to použiť klasické teplovzdušné ventilátory či konvektory, alebo siahnuť po smart riešení.

Tým je inteligentný teplovzdušný ventilátor Concept VT5000 WIFI, ktorý sa na prvý pohľad od toho „neinteligentného“ líši iba zaujímavým dizajnom. Podstata je však skrytá v detailoch – v tomto prípade v možnosti pripojenia do WiFi siete a ovládania na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. Následne si viete nastaviť teplotu i stupeň výkonu, načasovať, ako dlho má ohrievač bežať, a kontrolovať aktuálnu teplotu v miestnosti.

Zdroj: nay.sk

S presnou a diaľkovo kontrolovateľnou teplotou môžete tento ohrievač využívať aj na udržiavanie ideálneho prostredia pre rast teplomilných rastlín, akými sú napríklad citrusy a banánovníky, ktorých pestovanie v bytoch je stále populárnejšie.

6. Smart detská pestúnka

Pestúnky alebo baby monitory dávno neprenášajú iba praskavý zvuk z miestnosti, kde dieťatko spí. Samozrejmosťou sa stáva kvalitný živý obraz v HD či full HD rozlíšení, a ten sa prenáša priamo do smartfónu alebo tabletu cez WiFi sieť. Je to obrovská zmena. Rodičia, ktorí to vyskúšali, na túto vecičku nedajú dopustiť.

Môcť sa od bábätka na niekoľko minút vzdialiť – napríklad len na terasu alebo k vyvýšenému záhonu po pár mrkvičiek na prípravu obeda – bez strachu o jeho život a bezpečnosť je vymoženosť na nezaplatenie. Inteligentná pestúnka má ambíciu pomáhať dokonalej starostlivosti o najmenšie deti a ponúknuť chvíľky na relax neraz totálne vyčerpaným rodičom.

Takýmto zariadením je aj inteligentná pestúnka Beurer BY88. Má v sebe senzor pohybu, ktorý v momente jeho zachytenia spúšťa nahrávanie či prenos videa. Okrem toho má zabudované nočné videnie, ktoré sa aktivuje automaticky, a tiež senzor teploty. Ten upozorňuje na prekročenie nastavenej teploty v miestnosti. Drobčekovi sa môžete na diaľku prihovoriť a upokojiť ho svojím hlasom, prípadne mu prehrať jednu z preddefinovaných uspávaniek.

Vedeli ste?

S inteligentnou pestúnkou síce postrážite dieťa aj na diaľku, napriek tomu ho ale nikdy nenechávajte doma samé. Okrem toho, že je takéto konanie nezodpovedné, je aj trestné podľa § 205 (odloženie dieťaťa) a § 206 (opustenie dieťaťa) trestného zákona.

Inteligentná pestúnka rada dohliadne aj na zvieracieho domáceho miláčika v čase, keď je jeho majiteľ v práci alebo kdekoľvek mimo domu.

témy smart spotrebiče smart pestúnka inteligentný kvetináč
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky