23.09.2019
3267 videní

V bežnom chode domácností idú najväčšie výdavky na spotrebu energií. Hlavným finančným zaťažením rodinného rozpočtu pri platbách za bývanie je práve kúrenie. Existuje však možnosť, ktorá ponúka ušetrenie nákladov na energiu a tou je inteligentné kúrenie v dome alebo byte. 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko by ste mohli ušetriť finančných prostriedkov počas vykurovacej sezóny? Podľa dostupných štúdií je možné ušetriť až 30 % nákladov na kúrenie, ak zmeníte vykurovanie domácnosti na programovateľné kúrenie na diaľku. 

Vykurujete dom alebo byt kotlom alebo čerpadlom? Riešenie je pre všetkých. 

Pri programovateľnom kúrení, ktoré sa môže stať súčasťou smart domácnosti, nezáleží na tom, aký spôsob vykurovania používate. Ušetriť peniaze môžete ako s radiátormi v byte, tak  aj s podlahovým kúrením, plynovým a elektrickým kotlom, no nezanedbateľné finančné prostriedky viete ušetriť aj s vykurovaním domu tepelným čerpadlom. 

Ako budete vykurovať domácnosť počas neprítomnosti?  

Veľa ľudí rieši kúrením na diaľku najmä jeden problém. Tým je vykurovanie domácnosti počas neprítomnosti, alebo v prípade nepravidelného zdržiavania sa v dome alebo byte. Kúrenie na diaľku poskytuje nielen možnosť rýchlej montáže, prepojenia bezdrôtovým spôsobom a s rôznymi senzormi, ale aj prepojenie kúrenia, smart termostatov a smart termostatických hlavíc so smartfónom alebo tabletom pomocou aplikácie určenej a nainštalovanej do mobilného zariadenia. 

Zdroj: nay.sk

Dajte si pozor na variabilnú a fixnú zložku 

Pri kúrení v domácnosti je potrebné dbať na pomer variabilnej a fixnej zložky platieb za odoberanie tepelnej energie. To platí najmä pri bytoch, kde sa používajú radiátory a platba za kúrenie je súčasťou fixných mesačných nákladov za energie a chod domácnosti. Všeobecne platí, že riaditeľné kúrenie na diaľku sa začne oplácať, ak fixná zložka platby za kúrenie je nižšia ako 50 %. V tomto prípade už dokážete v značnej miere ovplyvniť variabilnú zložku a môžete začať šetriť finančné náklady vynaložené na energie. 

Ak máte dom a plynový alebo elektrický kotol 

Plynový a elektrický kotol je náročnejší na energetickú spotrebu a prevádzku ako ústredné kúrenie v bytoch. Určite je vhodné zvážiť aspoň zavedenie pokročilého kúrenia na reguláciu teploty v jednotlivých miestnostiach domu. Je jedno, či používate na kúrenie radiátory, alebo máte podlahové vykurovanie, investícia sa určite oplatí a čoskoro aj vráti. 

Výhody programovateľného systému vykurovania domácnosti 

  • Systém je bezdrôtový a prepojený s aplikáciou, nie je nutné robiť stavebné úpravy. 
  • Kúrenie je programovateľné a nastaviteľné podľa vašich preferencií, potrieb a požiadaviek. 
  • Kúrenie môže byť súčasťou smart domácnosti a môže byť prepojené cez GPS a mobilnú aplikáciu v smartfóne; reguláciu teploty a celý chod kúrenia viete tak riadiť priamo z mobilu a na diaľku.  
  • Kúrenie poskytuje automatickú reguláciu teplôt podľa poklesu alebo stúpania teploty v miestnosti, dokáže sa inteligentne učiť a prispôsobiť sa vašim preferenciám a požiadavkám, ale aj neočakávaným situáciám, ak zabudnete v zime zatvoriť napr. okno. 

Hlavnou výhodou pokročilého programovateľného kúrenia na diaľku v domácnosti – byte alebo dome, však naďalej ostáva reálna možnosť ušetriť finančné prostriedky vynaložené za vykurovanie počas zimných mesiacov a chladných dní a nocí. Ušetriť môžete až 30 % nákladov na kúrenie v domácnosti, to je však podmienené správnym nastavením smart termostatov. 

témy smart home vykurovanie
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Redakcia, 09.12.2019
Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ak by ste chceli ovládať kúrenie na diaľku, potrebujete riadiacu jednotku, ktorá má prístup na internet. Ceny setov sa odvíjajú od toho, aký konkrétny typ kúrenia máte a čo všetko by ste chceli takto riadiť. Rátať treba radšej s investíciou od 300, možno 400 eur. Niekedy sa to podarí za výbornú cenu, aj tieto vecičky už bývajú "v akciách". Ivana z tímu Smartmagazín.
Pavol Šenk, 08.12.2019
Koľko to stojí?
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky