02.09.2020
2451 videní

Pre pár šťastlivcov sú domáce práce vítaný aktívny relax a príležitosť „páliť“ prebytočné kalórie. Pre väčšinu z nás je to skôr ubíjajúca rutina. Vysávanie, umývanie podláh, umývanie a leštenie okien, kosenie trávnika – pokrok v oblasti robotiky ponúka možnosť prenechať to všetko inteligentným pomocníkom. Prinášame vám ilustrovaný náhľad na schopnosti robotických smart spotrebičov i zaujímavé údaje o ich predajnosti.

Sú stále dostupnejšie

Inteligentné, takmer úplne samostatné domáce spotrebiče sú cenovo čoraz dostupnejšie a skutočne čoraz šikovnejšie. Robotické vysávače si vytvoria vlastné virtuálne mapy vášho bytu a podľa nich ho upratujú. Ultraštíhle modely s výškou do 6 centimetrov sa nezaseknú pod moderným nábytkom ani záchodovou misou. Niektoré z nich majú funkciu 2 v 1, takže podlahy vysávajú a hneď aj umývajú, tzv. mopujú.

Robotické umývače okien menia dokonca celú filozofiu tejto náročnej práce. Keď po nich siahnete, nenechajte sa zaskočiť tým, že pracujú inak, ako nás to učili naše mamy a babky. Parádnym prekvapením je výsledný efekt ich práce, jej nenáročnosť i časová úspora.

Pracujú netradične

Ak budete uvažovať o investícii do inteligentného umývača okien, úprimne si najskôr odpovedzte na otázky: Čo je na tejto práci najťažšie? Samotné umytie prachu a špiny mokrou handrou so saponátom alebo následné leštenie, ktorého výsledkom má byť priehľadné a ligotavo čisté okno? Každý, kto súhlasí s tým, že najťažšou a fyzicky najnáročnejšou časťou umývania okien je práve zdĺhavé pedantné leštenie, bude inteligentným pomocníkom nadšený.

Úplne samostatnou kapitolou je kosenie trávnikov. Precízne pristrihávanie veľkých trávnatých plôch a k tomu šikovné vyriešenie dilemy, kam s nakosenou trávou, dá zabrať fyzicky i psychicky. Teda ľuďom. Inteligentná kosačka si poradí. Je stavaná na plochy 500 až 800 štvorcových metrov a zvládne aj svahy. Pravidelne zrezáva také drobné kúsočky výhonkov, ktoré môžu zostať priamo v trávniku a pôsobiť ako výživná mulčovacia zmes.

Kradnú zamestnanie?

Robotickým pomocníkom sa často vyčíta, že oberajú ľudí o prácu a príjem z nej. No inteligentných domácich pomocníkov oceňujú aj mnohí drobní živnostníci. Vďaka nim má svoju kanceláriu čistú aj malý podnikateľ, ktorý si svoj „office“ upratuje po večeroch – sám a na úkor voľna s rodinou –pretože na upratovacie služby nemá dostatok peňazí. Z tohto hľadiska je kúpa inteligentného spotrebiča v cene 500 či 700 eur výhodná investícia. Je jednorazová a konečná a poriadok v kancelárii zabezpečí na dlhé roky. Upratovacie služby by ju zhltli za pár mesiacov.

Niektoré domáce práce sú síce len nárazové, ale fyzicky náročné – napríklad umývanie okien. Iné sú pravidelné a poriadne fádne – samozrejme, vysávanie. Ďalšie sa zdajú ako celkom príjemný oddych, no len kým sa z nich nestane pravidelná povinná jazda – kosenie trávnika. Asi preto trh dobývajú roboty, ktoré to zvládnu za ľudí. Čo majú nového? Aká budúcnosť ich čaká? Pozrite si infografiku.

témy robotický mop robotický vysávač smart spotrebiče robotická kosačka
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky