Smart nie je iba zábava. Čoraz viac je to varenie! So smart rúrami prichystáte jedlo chutnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie. Obzvlášť, ak vaším najväčším kulinárskym úspechom bola zatiaľ len praženica.
Keď si práve zariaďujete nový byt alebo dom a túžite po top modernej kuchyni, preklikajte sa v produktových katalógoch až po stránky smart. Nájdete tam spotrebiče, ktoré môžu byť o pár rokov absolútnou samozrejmosťou, hoci dnes si ich prednosti musíme často doslova naštudovať.
Smart funkciami sú obvykle vybavené tie najlepšie, najvyššie modely z produktového radu toho-ktorého výrobcu. Úplne bežným základom sú u nich funkcie, ktoré síce nie sú v pravom zmysle smart, no pomôžu vám pripraviť jedlo chutnejšie alebo zdravšie. V prvom rade ide o rôzne spôsoby ohrevu – pridaný gril či zabudovaná funkcia mikrovlnnej rúry, funkcia varenia v pare alebo lepšia distribúcia horúceho vzduchu pomocou účinných ventilátorov. V nižších modelových radoch sú práve tieto vylepšenia dôvodom skokového nárastu ceny.
Inovatívnou funkciou je aj využitie novej tepelnej sondy. Stále má podobu tenkého valčeka a ešte vždy ju treba zapichnúť do stredu pripravovaného pokrmu. Vďaka tomu rúra získa presnú informáciu o vnútrajšku jedla – nie iba o okolitom vzduchu. Avšak zatiaľ čo v minulosti sonda len zistila teplotu a zvukovým znamením dala informáciu, že pokrm dosiahol správny stupeň, dnes dokáže proces pečenia aj ukončiť. To vďaka prepojeniu s receptom.
Pre každého, kto stojí o nové výzvy a ich zdolávanie. Ak ste si doposiaľ trúfali iba na jednoduché jedlá ako chlieb vo vajci, so smart rúrou sa posuniete ďalej. Väčšina je totiž vybavená automatickým programom. Vám postačí zvoliť typ pokrmu, jeho hmotnosť, prípadne hrúbku (napr. pizze či bublaniny s ovocím) a rúra sama zvolí najvhodnejší spôsob ohrevu a čas. Výsledkom by mal byť ideálny stupeň prepečenia, správna konzistencia a istotne aj vynikajúca chuť.
Samozrejme, výrobcovia myslia aj na náročných kulinárov. Ak k nim patríte, rúra vám ponechá v nastaveniach úplne voľnú ruku – sami predsa viete, aký typ ohrevu a aká teplota a čas sú pre vaše obľúbené jedlá najlepšie. Náročnému kuchárovi ponúka smart rúra vlastne presný opak toho, čo začiatočníkovi: možnosť zadávať a ukladať do pamäte vlastné programy, recepty i kulinárske experimenty a neskôr ich spúšťať jediným dotykom.
Smart rúry využívajú na ovládanie väčšinou dotykový ovládací panel. Zobrazuje všetko potrebné a výrobcom záleží na ľahkom a prehľadnom, tzv. intuitívnom používaní. Sila smart rúr spočíva najmä v prepojení so smartfónom. To je bezdrôtové – najčastejšie cez technológiu wifi, menej často cez rozhranie Bluetooth (obe funkcie podporuje každý smartfón). Prepojenie s rúrou zabezpečuje aplikácia od jej výrobcu.
Displej smartfónu slúži teda ako rozšírený ovládací panel. V aplikácii môžete meniť nastavenia rúry aj načasovať spustenie. Aplikácia zobrazí aktuálny prevádzkový stav – teplotu, čas zostávajúci do konca pečenia a pod. Mnohé sú dokonca vybavené kamerami a tie prenášajú pohľad na aktuálny stav pokrmu. Už sa naozaj nemusíte báť, že sa vám jedlo pripáli – proces pečenia uvidíte na displeji smartfónu a viete ho kedykoľvek zastaviť či upraviť.
Do smart rúry vložíte suroviny a večeru si necháte upiecť v presne naplánovanom čase. Vy môžete byť kdekoľvek – v obývačke s rozčítanou knihou či v práci. Po príchode domov si sadnete k stolu a vychutnáte si čerstvé, zdravé a teplé jedlo. Alebo lahodný dezert. Mobilné aplikácie k smart rúram zvyknú ponúkať aj recepty. Väčšina z nich je zatiaľ hlavne v angličtine a nemčine.
Vedeli ste?Na využitie skutočne vzdialeného ovládania, teda napríklad z práce, musí rúra podporovať wifi pripojenie a musíte ju pripojiť do svojej domácej wifi siete. Pripojenie cez Bluetooth totiž funguje iba na vzdialenosť niekoľkých metrov.
Vedeli ste?
Niektorí výrobcovia smart rúr idú v ovládaní ešte ďalej a svoje zariadenia vybavujú veľkými ovládacími panelmi. Príkladom je Watch-Touch od výrobcu Candy. Namiesto zasklenia má v dvierkach veľkoplošný farebný dotykový displej s uhlopriečkou 19″, na ktorom sa premieta pohľad dovnútra rúry snímaný jej zabudovanou kamerou. O tento displej sa, na rozdiel od skla pri niektorých rúrach najnižších modelových radov, určite nepopálite.
Okrem sledovania diania v rúre slúži displej aj na nastavenie funkcií. Ovládacie prvky ako tlačidlá a rôzne posúvače sú oproti bežným rúram niekoľkonásobne väčšie. Ocení to každý, kto už vie, čo sa deje s človekom a jeho očami s pribúdajúcim vekom.
Na veľkej obrazovke si – tak ako v mobilnej aplikácii – môžete prezerať ponúknuté recepty. I vo forme videonávodu s konkrétnymi množstvami potrebných surovín. Rúra má vstavaný aj internetový prehliadač. Ak by vám nestačili recepty od výrobcu, môžete si vyhľadať ďalšie. Čas v kuchyni si môžete krátiť surfovaním po internete, prechádzaním sociálnych sietí či sledovaním videí.
Rúra s displejom vám bude dobre slúžiť len vtedy, ak ju v kuchyni umiestnite správne – ergonomicky. Je to približne výška ramien dospelého človeka.
Architekti už roky krútia hlavami nad nevykynožiteľným zlozvykom Slovákov umiestňovať rúry takmer na podlahu. Áno, bolo to tak kedysi, v socialistických panelákoch. Ale zaplatiť za drahú, na mieru zhotovenú kuchyňu a potom sa celý život zohýbať – alebo až kľakať – k nízko položenej rúre, je predsa nezmysel. Ak si zariaďujete novú kuchyňu, zapamätajte si, že rúra vo výške kolien je opodstatnená len tam, kde ju bude obsluhovať človek so zdravotným obmedzením. Napríklad vozičkár. Samotní výrobcovia rúr už k návodom na montáž prikladajú nákresy správneho zabudovania do kuchynskej linky.
Mnohé smart rúry sú automaticky vybavené modernými samočistiacimi systémami. Pri nižších modelových radoch bez prívlastku smart sú tiež dôvodom na výrazný cenový skok. Pracujú na niektorom z týchto princípov:
Samočistenie parou – Do určenej nádržky nalejete len čistú vodu. Rúra ju zahrievaním odparí a tým uvoľní mastné usadeniny. Povrch síce musíte utrieť vlhkou handričkou, je to však nič v porovnaní s náročným drhnutím všetkých povrchov, ako je to pri rúrach bez samočistiacich funkcií.
Katalytické samočistenie – Rúra s touto funkciou je vybavená tzv. katalytickými vložkami, ktoré už v procese pečenia absorbujú mastnoty. Vďaka špeciálnemu materiálu týchto vložiek sa pri aktivácii čistiaceho programu a zahriatí rúry na cca 250 °C začnú mastné usadeniny vyparovať. Rúru opäť vyčistíte s minimálnou námahou. Pri týchto rúrach však môžete používať iba čistiace prostriedky odporúčané výrobcom. S inými by ste mohli katalytické vložky poškodiť.
Pyrolytické samočistenie – Pyrolytické rúry sa pri čistení zahrejú na teplotu okolo 500 °C a všetky usadeniny premenia na popolček. Ten potom vytriete suchou utierkou. Tento systém – na rozdiel od katalytického – vyčistí každú časť rúry vrátane rohov či ventilátora. Pyrolytické čistenie je však vzhľadom na vysokú teplotu mimoriadne náročné na energiu. Zároveň ho nájdete iba v najdrahších modeloch rúr.
Zhrnutie:
0 2958
0 2409
0 2572
SMART Magazin
0 23043
0 9912
0 9725