17.10.2019
9029 videní

Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, by nám nemala byť ľahostajná. Má totiž veľký vplyv na naše zdravie a pohodu. Jedným z najlepších spôsobov, ako udržiavať optimálnu kvalitu vzduchu, je používanie čističiek a zvlhčovačov vzduchu. 

Pre koho sú čističky a zvlhčovače vzduchu vhodné?

Tieto prístroje sa hodia najmä pre alergikov a astmatikov. Tí sú totiž veľmi citliví na čistotu a kvalitu vzduchu. Rôzne nečistoty a alergény sú filtrované, čím sa zlepšuje zdravotný stav týchto ľudí. 

Čističky vzduchu možno tiež odporúčať majiteľom zvierat a ľuďom žijúcim v blízkosti rušných ciest. Skvele poslúžia aj fajčiarom, ktorým účinne odfiltrujú cigaretový dym. 

S kvalitou vzduchu súvisí aj optimálna vlhkosť vzduchu. Je všeobecne známe, že suchý vzduch má na organizmus človeka škodlivý vplyv. Je preto pre každého vhodné vlhkosť vzduchu zvyšovať pomocou zvlhčovača.  

Dôležitá je filtrácia 

Aby mohli čističky a práčky vzduchu robiť svoju prácu, musia byť vybavené filtráciou. V moderných čističkách vzduchu nájdeme viacstupňovú filtráciu. Prúdiaci vzduch tak pri procese čistenia prechádza hneď niekoľkými filtrami, ktoré zabezpečujú jeho vyčistenie od rôznych druhov a veľkostí nečistôt. Rôzne modely čističiek majú rôzne kombinácie týchto filtrov. Priblížime si preto tie najdôležitejšie: 

 • Prachový predfilter – je určený na zachytávanie veľkých prachových častíc a tiež zvieracích chlpov vašich domácich miláčikov. 
 • HEPA filter – slúži na čistenie vzduchu od prachu, peľu a menších chĺpkov. 
 • Uhlíkový filter – je vybavený aktívnym uhlíkom. To mu prepožičiava schopnosť filtrovať plyny. Skvele sa preto hodí na odstraňovanie zápachov. 
 • Ionizátor – manipuluje elektický náboj častíc a následne ich odfiltruje. 
 • Elektrostatický filter – využíva fakt, že prach a peľ sú pozitívne nabité. Negatívne nabitý filter ich následne dokáže odfiltrovať. 
 • UV filter – slúži na odfiltrovanie škodlivých plynov, vírusov a rôznych typov baktérií. 
 • Plazmový filter – dokáže dodatočne odstrániť najjemnejšie nečistoty. 
 • Dezodoračný filter – ako už z názvu vyplýva, je určený na odstraňovanie pachov. 

Hlučnosť zariadenia 

Každá čistička vzduchu vydáva pri svojej práci určitú mieru hluku. Tá sa udáva v db (decibeloch). Čím nižšia táto hodnota je, tým tichší spotrebič bude. Tiché čističky sa hodia najmä do domácností s malými deťmi alebo v prípade, keď ju chcete mať zapnutú aj v noci. 

Hmotnosť 

Čistička vzduchu je spotrebič, ktorý by mal mať čo najnižšiu hmotnosť. Uľahčuje sa tak manipulácia s ňou. Potom je možné ju jednoducho prenášať z miestnosti do miestnosti podľa potreby. Veľké modely by preto mali mať kolieska. 

Inteligentná čistička vzduchu  

Inteligentná čistička vzduchu dokáže všetko to, čo klasická čistička. Navyše ale umožňuje monitorovať kvalitu vzduchu v danej miestnosti a prispôsobiť tomu potom svoju prevádzku.  

Inteligentné čističky je možné prepojiť pomocou Bluetooth alebo WiFi so smartfónom. Vďaka tomu sa otvárajú celkom nové možnosti použitia týchto prístrojov. Pomocou špeciálnej aplikácie si na smartfóne môžete sledovať parametre vzduchu. Čistička ho potom filtruje na mieru k týmto parametrom. 

Zdroj: motorolastore.com

Tip na záver

Ak zvažujete kúpu čističky vzduchu, potom pre vás máme tip na jednu z nich. Svojimi vlastnosťami si získa aj tých najnáročnejších používateľov. Ide o čističku vzduchu (sterilizátor vzduchu) s označením AirfreeP80. Tento prístroj disponuje unikátnou technológiou, ktorý odstraňuje spóry plesní, škodlivé baktérie a rôzne alergény. Kvalita čistenia vzduchu je na veľmi vysokej úrovni. Svedčia o tom aj certifikácie, ktoré toto zariadenie získalo pri mnohých nezávislých testoch. 
témy čistička vzduchu ovzdušie zdravie
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
 • Novinky zo sveta smart technológií
 • Rady a návody
 • Aktuálne trendy a štatistiky