19.03.2020
2972 videní

Museli ste už niekedy nechať dieťa doma samo? Kedy je na to správny čas? Nie sú to najľahšie otázky. No táto téma sa skôr či neskôr stane v každej rodine výsostne aktuálnou. Nechcete sa na ňu pripraviť? S niektorými zariadeniami sa aj nečakaná udalosť v práci či rodine – ktorá najčastejšie donúti rodičov nechať svoje deti po prvýkrát doma bez dozoru – môže zaobísť bez úzkostlivého strachu.

Kedy je správny čas?

Slovenská legislatíva hovorí to isté, čo si väčšinou myslíme: deti by nemali zostávať doma úplne samé príliš skoro. Asi netreba zdôrazňovať, že ak máte na starosti troj- či päťročné dieťa, nemôžete odísť na nákup a nechať ho v zamknutom byte. No keď ste rodičom desaťročného syna či dcéry – je len otázkou času, kedy začne dávať najavo, že s vami už nechce chodiť úplne všade ako živý prívesok. Smart zariadenia nie sú v takýchto situáciách všemocné. Môžu však účinne zmierniť obavy o bezpečnosť detí v prázdnom byte. Ktoré z nich stoja za zváženie?

1. Smart kamera

Klasickú elektronickú pestúnku pre bábätká (tzv. baby monitor) môžete nahradiť smart kamerou. Tá dokáže obraz prenášať naživo priamo do aplikácie v smartfóne, takže budete mať deti pod dohľadom, nech ste kdekoľvek. Stačí na to domáca počítačová sieť (káblová alebo WiFi – podľa modelu) s pripojením k internetu a mobilné internetové pripojenie.

Výhodou bezdrôtových smart kamier, ktoré komunikujú cez WiFi je, že ich môžete prenášať z miestnosti do miestnosti podľa toho, kde budú deti tráviť čas. Okrem prenosného prevedenia môžete niektoré z nich tiež pripevniť na stenu alebo strop. Ceny smart kamier začínajú na 40 eurách.

2. Detektor požiaru

Ide o jednoduché zariadenie v tvare hrubšej placky. Upína sa na strop. Detektor dokáže spoľahlivo odhaliť požiar už v jeho zárodku. Vyhodnocuje totiž prítomnosť dymu, a to pomocou optického senzora. Niektoré dokážu zaznamenať aj prudký nárast teploty či dokonca prítomnosť oxidu uhoľnatého. Na riziko upozornia notifikáciou do aplikácie i hlasným zvukovým signálom.

Pri týchto zariadeniach je dôležité umiestnenie – pre celý byt alebo dom spravidla jeden detektor požiaru nestačí. Ak by totiž požiar vznikol vo vzdialenejšej miestnosti alebo za dverami, ktoré sú práve zatvorené, detektor by ho nemusel zachytiť včas.

Zdroj: nay.sk

Detektory sú spravidla napájané AA batériami, ktoré vydržia dlhé mesiace. Môžete ich kúpiť ako senzory pre doplnenie systému smart domácnosti, aj ako samostatné zariadenia. Ich ceny začínajú na 20 eurách.

3. Detektor úniku plynu

Hoci sú moderné spotrebiče vybavené bezpečnostnými ventilmi, ani tie nezaručia, že pri poruche plyn zo sporáka, kotla či z prívodného potrubia neunikne.

Na túto situáciu upozornia detektory úniku plynu. Väčšina z nich nereaguje iba na zemný plyn, ale tiež na propán-bután a niektoré aj na oxid uhoľnatý.

Detektor treba vždy umiestniť do blízkosti plynového spotrebiča (sporák, kotol, kachle). Zemný plyn je ľahší než vzduch, takže detektor musí byť nad spotrebičom. Propán-bután je však ťažší ako vzduch – v tom prípade detektor namontujte pod spotrebič. Najlacnejší detektor úniku plynu kúpite už za 16 eur.

4. Záplavový senzor

Tieto zariadenia sa kladú na zem v tých miestnostiach, kde hrozí únik vody (kúpeľňa, kuchyňa, miestnosť na pranie). Sú vybavené elektrickými kontaktmi. Ak sa tieto kontakty vodivo prepoja, senzor vie, že je prítomná voda a upozorní vás (buď notifikáciou do aplikácie alebo zvukovým signálom).

Aj vaše zlatíčka sa radi hrajú s vodou a nijaké príkazy ani zákazy nepomáhajú? Vďaka záplavovým senzorom predídete nepríjemnému vytopeniu domácnosti aj bytu susedov pod vami. Ich ceny začínajú pod 30 eurami.

Zdroj: nay.sk

5. Smart zásuvky

Môžu byť takisto súčasťou komplexného systému inteligentnej domácnosti. Sú však aj modely, ktoré fungujú úplne samostatne a jediné, čo potrebujú je WiFi pripojenie. Čo to má spoločné s dieťaťom, ktoré sa ocitne samé doma? Ak nechcete, aby namiesto dohodnutého písania úloha a učenia „čumelo“ na televízor, so smart zásuvkou to viete ustrážiť.

Výhoda spočíva v tom, že ich môžete zapínať a vypínať na diaľku (najčastejšie pomocou mobilnej aplikácie). Väčšina modelov umožní vypnutie či zapnutie načasovať – tým pádom môžete deťom obmedziť nie len sledovanie televízora, ale aj hranie počítačových hier a pod. Niektoré dokážu aj merať spotrebu elektriny a zaznamenávať ju do grafov v aplikácii. Najlacnejšiu smart zásuvku kúpite už za 15 eur.

Vedeli ste?

Podľa psychológov je obdobie, keď sa rastúce deti ocitajú prvýkrát doma samé ďalšou zo série skúšok rodičovstva, vzájomnej dôvery a klíčiacej samostatnosti, resp. zodpovednosti. Trestný zákon naň však myslí aj z opačnej strany: ak sa dieťa v takejto situácii zraní – nebodaj vážne – rodič sa mohol dopustiť trestného činu. A to buď odloženia dieťaťa (paragraf 205) alebo opustenia dieťaťa (paragraf 206). V prvom prípade hrozí trest do 6, v druhom dokonca až do 12 rokov za mrežami. Zákon však skutočne nešpecifikuje, do akého veku nesmie dieťa za žiadnych okolností zostať bez dozoru dospelého. Hovorí len o „dieťati, ktoré si nedokáže samé zadovážiť pomoc“.

6. Núdzové tlačidlo

Ide o špeciálne prenosné tlačidlo so zabudovanou elektronikou, ktoré môže dieťa stlačiť v prípade, keď mu hrozí nebezpečenstvo. Elektronika v núdzovom tlačidle vyšle pokyn do centrálnej jednotky systému smart domácnosti alebo domáceho alarmu. Ten vás bude varovať pomocou notifikácie v aplikácii či sms správy. Cena týchto tlačidiel začína na 10 eurách, pričom do niektorých systémov smart domácnosti (napr. Fibaro) môžete pridať viac tlačidiel s odlišnými farbami pre rôzne udalosti.

7. Detské smart hodinky

Je to špeciálna verzia smart hodiniek. Sú vybavené rozšírenými bezpečnostnými funkciami. Hodinky komunikujú s aplikáciou v smartfóne rodičov, ktorá v prípade mimoriadnych udalostí zobrazí notifikáciu. Udalosťou môže aj to, ak dieťa odíde z domu, dá si hodinky dolu z ruky (prípadne mu ich niekto strhne), alebo na nich stlačí SOS tlačidlo.

V aplikácii môžete sledovať aktuálnu polohu dieťaťa, poslať mu správu, ktorá sa zobrazí na displeji hodiniek či zatelefonovať mu (niektoré podporujú aj videohovory). Detské smart hodinky kúpite už od 60 eur. Aj odborníci sa zhodujú, že ide o vynikajúcu investíciu do bezpečnosti dieťaťa, a to nielen v prípade, že bude musieť ostať samé doma.

Bonus: Robotické hračky

Smart už nemusia byť iba spotrebiče – v e-shopoch nájdete najrôznejšie robotické hračky od vozidiel cez rôzne druhy zvieratiek až po pohybujúce sa robotické gule, ktoré vyzerajú ako z budúcnosti.

Niektoré z nich sa pohybujú automaticky, pri iných môžete pohyb naprogramovať. Robotické hračky síce vaše deti nepostrážia, no keďže sú interaktívne, hra s nimi ich neomrzí tak rýchlo ako pri klasických. Ceny tých najjednoduchších začínajú na 15 eurách.

Zdroj: nay.sk

Boja sa rodičia aj deti

Potrebujete nechať svoje dieťa doma samé? Porozprávajte sa s ním o tom a motivujte ho, aby ten čas strávilo rozumne. Navrhnite mu, čo by mohlo robiť. Vysvetlite mu, kam idete, kedy sa vrátite, prečo odchádzate. Ideálne je skúsiť prísť domov aj skôr, no v nijakom prípade nie neskôr. Samozrejme, nechajte si zapnutý smartfón. A pred odchodom dajte synovi či dcérke jasné pokyny, čo má robiť, keby nastala nejaká núdzová situácia.

Psychológovia sa zhodujú, že žiadne dieťa do desať rokov by nemalo zostávať bez dospelého človeka na blízku. Ak to naozaj nejde inak, neopúšťajte ho na dlhšie než by trval krátky nákup v najbližšom obchode. Ani väčšina detí do 12 rokov nie je zrelá na to, aby zostávali samé viacero hodín. Hrozí im úraz, ale aj blúdenie v pocitoch strachu, úzkostí a obáv. Dokonca ani 16-ročný adolescent by ešte nemal byť bez rodičov celú noc.

Samozrejme, každé dieťa je iné – milujúci rodič určite vycíti, čo potrebuje. Zabudnite však na to, že vás kedysi vychovala ulica a predsa ste dnes tu a nič vám nechýba. Ak musíte deti nechávať občas samé, nechávajte ich v bezpečí a bezpečne sa k nim vráťte. Ak by ste sa ich spýtali, čoho sa najviac boja, keď nie ste s nimi, mnohé odpovedia, že najväčší strach majú z toho, že sa niečo zlé stane vám a že už neprídete naspäť domov…

témy smart kamera smart senzor deti bezpečnosť senzor dymu detské smart watch
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky