13.02.2020
3214 videní

Hoci by sa mohlo zdať, že vlna smart zariadení a spotrebičov minula chladničky, opak je pravdou. Dnešné chladničky môžete ovládať na diaľku pomocou smartfónu, nastavovať v nich teplotu, sledovať spotrebu energie, kontrolovať ich obsah. Pozreli sme sa na smart chladničky zblízka a predstavíme vám ich možnosti.

Prepojte chladničku so smartfónom

Mnohé moderné chladničky sú vybavené elektronickým termostatom, dotykovým displejom s pestrou paletou užitočných informácií i vymoženosťami, ktoré udržiavajú potraviny dlhšie čerstvé (napríklad vďaka nanočasticiam striebra). To však neznamená, že každá takáto chladnička je automaticky smart.

Sila smart chladničiek spočíva v prepojení so smartfónom. To zabezpečuje bezdrôtová technológia Bluetooth alebo WiFi a aplikácia priamo od výrobcu. Vďaka tomu ich môžete ovládať na diaľku. Okrem nastavenia teplôt v jednotlivých zónach dokážete zapínať a vypínať úsporný režim, rýchle mrazenie, výrobu ľadu a využívať ďalšie užitočné funkcie.

Pod kontrolou aj počas dovolenky

Pomocou aplikácie viete kontrolovať aktuálne prevádzkové parametre. Samozrejme, prvotne dôležité sú informácie o teplote v jednotlivých chladiacich a mraziacich zónach. Môžete si tiež prezerať prehľadné grafy reálnej spotreby elektriny a držať pod kontrolou frekvenciu otvárania dverí. Áno, i početnosť a dĺžka otvorenia dverí je údaj, na ktorý aplikácia upriami vašu pozornosť. Istotne ste už počuli, že pre správny chod chladničky – jej dlhú životnosť a úspornú prevádzku – nie je vhodné, aby sa otvárala zbytočne často alebo zostávala v kontakte s teplejším izbovým vzduchom pridlho.

Aplikácia vás tiež upozorní na rôzne prevádzkové problémy. Stav vzduchového filtra. Stav vodného filtra, ktorý je dôležitý pre výrobu ľadu. Pomocou notifikácie v smartfóne sa dozviete, že ste zabudli zavrieť dvere až na doraz, že životnosť niektorého zo spomenutých filtrov sa kráti. Aj to, že sa blíži dátum spotreby niektorej z uskladnených potravín (dátumy musíte zadať ručne). Inteligentnú chladničku máte skrátka pod kontrolou, aj keď ste v práci či na dovolenke.

Zabudli ste si nákupný zoznam? Nevracajte sa poň

Plytvanie potravinami dnes považujeme za jeden z najväčších problémov všetkých vyspelých krajín. Ešte horšie je, že to, čo jedni vyhadzujú – lebo to nestihli zjesť – niekde inde zúfalo chýba… Smart chladnička s vnútornou kamerou svet nespasí, no svojho majiteľa nenápadne vedie k lepšiemu hospodáreniu.

Niektoré modely sú vybavené vstavanými kamerami, ktoré snímajú vnútorný priestor. Vďaka nim kedykoľvek zistíte, aké potraviny máte a čo treba dokúpiť.

Je to celkom nová spotrebiteľská filozofia: Zabudli ste si spísať nákupný zoznam a nechce sa vám už kvôli nemu vracať domov? Tak choďte z práce rovno do potravín – ako ste mali v pláne. No ak si nebudete istí, či nekupujete také isté jogurty, ako ležia doma v chladničke, pozrite sa do nej cez smartfón. Skontrolujte jej obsah a kúpte len to, čo naozaj potrebujete. To, čo stihnete spotrebovať v rámci určenej trvanlivosti.

„Vyšetrí“ sa sama

Niektorí výrobcovia vybavujú svoje smart chladničky vstavaným systémom automatickej diagnostiky.

Napríklad značka LG nazýva túto funkciu Smart diagnosis. Funguje na princípe snímania zvukových signálov, ktoré vydáva miniatúrny reproduktor priamo v chladničke. Ak spotrebič prestane fungovať ako má, mikrofónom smartfónu zachytíte jeho zvuk. Aplikácia odošle signál do servisného strediska výrobcu a systém ho automaticky vyhodnotí.

Aplikácia následne zobrazí príčinu poruchy. Ak ide o jednoduchý problém, dá tip na opravu, ak nie, navrhne servisné stredisko.

Smart chladnička ako rodinné centrum

Inteligentné chladničky s farebnými displejmi mnohí videli na rôznych výstavách. Pred pár rokmi to bola fascinujúca „hudba budúcnosti“. Dnes je to realita. Samsung prišiel aj na slovenský trh s inteligentnou chladničkou so zabudovanou technológiou Family Hub.

Kuchyňa je centrom rodinného života a chladnička skoro všade aj nástenkou plnou odkazov s rozpismi denných úloh. V Samsungu sa tomu rozhodli prispôsobiť. Family Hub má obrovský farebný dotykový displej. Je to mnohoraká rodinná nástenka. Môžete na ňu písať textové odkazy, zdieľať rodinné fotografie, zanechávať zvukové odkazy… Už nemusíte používať nevzhľadné samolepiace lístočky, ktoré na dverách chladničky zanechávali nepekné šmuhy. A aj tak odpadli skôr, než ste stihli zrealizovať, čo ste si tam poznamenali.

Zdroj: nay.sk

Chladnička pomôže aj pri varení a uskladňovaní jedla. Zobrazí a nadiktuje recepty priamo z internetu. Okrem toho dokáže pomocou vnútornej kamery skenovať jednotlivé potraviny. V aplikácii k nim len priradíte dátumy spotreby a chladnička vás upozorní, keď sa im skráti trvanlivosť a ešte nebudú zjedené. Vďaka tomu si môžete veľmi ľahko v smartfóne aktualizovať nákupné zoznamy – väčšina z nás totiž cyklicky nakupuje takmer také isté potraviny ako spotrebovali. Nákupné zoznamy môžu byť dokonca synchronizované naprieč všetkými vašimi smart zariadeniami. Samozrejme, vďaka kamere a aplikácii môžete do chladničky nahliadnuť prakticky kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Vedeli ste?

Takmer všetky funkcie chladničky Samsung Family Hub môžete ovládať hlasom pomocou vstavaného hlasového asistenta. Ten vám môže niektoré informácie (napr. recepty) aj prerozprávať. Hlasoví asistenti však zatiaľ nerozumejú slovenčine.

Pre skrátenie dlhých chvíľ v kuchyni vám chladnička prehrá hudbu či video z rôznych streamovacích aplikácií alebo umožní sledovať TV vysielanie na displeji (po prepojení so smart TV) či dokonca surfovať na internete alebo telefonovať (po prepojení so smartfónom).

Pomyselnou čerešničkou na torte je možnosť ovládania smart prvkov v domácnosti (osvetlenie, teplota, žalúzie, videovrátnik atď.) priamo pomocou dotykového displeja chladničky.

Zhrnutie:

  • smart chladničku môžete prepojiť so smartfónom a pomocou aplikácie ovládať jej teplotu či kontrolovať bezproblémový chod – pokojne i z práce alebo z dovolenky,
  • smart chladničky sa dokážu samé „vyšetriť“ a odhaliť príčinu poruchy,
  • vďaka vstavanej kamere môžete do smart chladničky vidieť aj z obchodu, nemusíte sa vracať domov a kontrolovať obsah, aby ste si spísali nákupný zoznam,
  • najmodernejšie smart chladničky slúžia ako rodinné centrum – na ich displejoch si rodina necháva odkazy, dajú sa tam prezerať fotografie či recepty, sledovať TV, telefonovať, ovládať smart domácnosť,
  • upozornia vás, keď sa blížiť dátum spotreby nejakej potraviny a pomôžu vám vytvoriť nákupný zoznam, ktorý budete mať automaticky k dispozícii v smartfóne či tablete.

témy smart kuchyňa smart chladnička inteligentná chladnička chladnička s kamerou
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky