Zviera nie je vec. Ale postarať sa o jeho celodenné bezpečie a pohodu je oveľa ťažšie než ochrániť neživé predmety, na ktorých lipneme alebo do ktorých sme naozaj veľa investovali.
Kto už niekedy pátral po svojom zatúlanom psovi či mačke, vie, akú paletu zúfalých pocitov táto situácia prináša. V mnohých mestách sa spája ešte aj s hrozbou pokuty od mestskej polície. Výrobcovia smart elektroniky chcú pomôcť aj na tomto zatiaľ skutočne neprebádanom poli.
A hneď na úvod treba povedať, že na celú situáciu sa pozreli trochu netradične – nepokúšajú sa zatvárať domácich miláčikov do nejakých virtuálnych klietok, ale ukázať majiteľom, že sa oplatí poznať ich návyky. Takže okrem možnosti vystopovať strateného tuláka môžete využívať dokonca i fitnesové funkcie a lenivého zvieracieho maznáčika viesť k pravidelnému „športu“.
Z praktických skúseností používateľov sa zdá, že tieto smart zariadenia prijímajú s nadšením najmä majitelia mačiek. Sú to rodené tuláčky a majsterky v skrývaní. Martina s úžasom zistila, že „akčný rádius“ jej bengálskeho kocúra dosahuje denne aj sedem kilometrov! Kristína si zasa s úľavou vydýchla, keď pochopila, že jej večne zatúlaná Bela trávi v skutočnosti teplé popoludnia v starej zarastenej vinici hneď za ich pozemkom.
„Stávalo sa, že na moje volania vôbec nereagovala. Naša mačka je kastrovaná a veľmi inteligentná – nikomu nič zlé nerobí. Nehrabe v záhrade, vôbec nič neničí. Ale človek nevie, ako sa na mačky pozerajú iní… Keď som ju opakovane nemohla nájsť, začala som sa vypytovať susedov, či ju nevideli. A vtedy som zistila, že našu mačku ani nepoznajú.“
Až GPS obojok, ktorý z obáv o Belu kúpili, všetko prezradil: biela krásavica s hnedastými škvrnami pravidelne zalieza do vysokej trávy, bujne prerastenej viničom a šípkovými kríkmi. Mimoriadne rada tam spí. Zo strán ju chráni košatá čerešňa a staré duby a celé toto útočisko je od domu jej majiteľov vzdialené ledva 200 metrov vzdušnou čiarou. Ďalšou zaujímavosťou, ktorú sa dozvedeli vďaka smart obojku, je, že keď sa chce iba prejsť, chodí najmä pozdĺž pozemku a plota svojich majiteľov a dokáže tak nachodiť dva až štyri kilometre za deň.
Satelitná navigácia GPS bola pôvodne určená na armádne využitie. Nám, civilným používateľom, dokáže určiť polohu s maximálnou odchýlkou 15 metrov, čo je väčšinou dostatočne komfortné. Aj preto si našla cestu do bežných životov – v navigáciách, smartfónoch a smart hodinkách. Špeciálne GPS lokátory postrážia auto, motorku, bicykel, ale najnovšie už aj domáce zviera. Príkladom spoľahlivého inteligentného lokátora je Tractive Tracker.
Aj jeho základom je GPS prijímač, ktorý sa stará o presné určenie polohy zvieratka. Systém následne odosiela informácie do aplikácie v smartfóne či tablete jeho majiteľa, ale pokojne aj všetkých členov rodiny. Využíva na to pripojenie do internetu pomocou mobilnej siete rovnako ako smartfón.
Dôležité je vedieť, že aplikácia je spoplatnená paušálom. Platby za dátové prenosy z inteligentného obojka cez mobilnú sieť sú však už jeho súčasťou. Fungujúci GPS lokátor sa teda skladá z ceny prístroja a poplatku za službu. Funguje v 150 krajinách sveta. Populárny je v Česku, čoraz viac aj na Slovensku.
Koľko tieto služby vlastne stoja? Mesačný paušál sa pohybuje od vyše troch do necelých osem eur, a to podľa typu a zvolenej frekvencie platieb. Uhrádzať sa dá mesačne, ročne alebo aj každé dva roky. Pri prémiovom paušále a jednorazovej celoročnej úhrade vychádza služba na päť eur za mesiac.
Na výber sú dve úrovne stráženia, resp. kontroly domáceho miláčika: základ alebo prémium. GPS lokalizácia, neobmedzené živé sledovanie a sledovanie aktivít sú štandardnou súčasťou už základného balíčka. Verejné zdieľanie i zdieľanie s rodinou, pokrytie služby aj v zahraničí, neobmedzená história a export GPS dát patria do prémiového paušálu.
Zvierací lokátor sa pripevňuje na klasický obojok domáceho miláčika. A zniesť musí doslova „vojenské“ zaobchádzanie. Keďže domáci maznáčikovia preliezajú všetko možné a aj sa s obľubou kúpu – či v mlákach a potokoch (psy), alebo v piesku a prašnej zemine (mačky) – nesmie ho zničiť pád, prach ani voda. Kategória IPX7, do ktorej tieto lokátory patria, musí podľa medzinárodnej certifikácie zvládnuť dokonca polhodinový ponor do vody do hĺbky jedného metra.
Konkrétne modely sa líšia najmä veľkosťou, určením pre typ zvieraťa a kapacitou vstavanej batérie. Jej dlhú výdrž majú na starosti Li-Ion batérie. Nabíjajú sa priamo v zariadení pomocou dodaných adaptérov.
Výrobca ponúka:
Aplikácia k lokátoru Tractive Tracker je dostupná pre smartfóny a tablety s Androidom aj iOS a môžete ju prepojiť aj s hlasovým asistentom Amazon Alexa. Ak máte doma šikovného programátora, nezľaknite sa, ak ju dokáže prepojiť i s hlasovým asistentom Google Assistant. Dá sa to.
Hlavnou funkciou je, samozrejme, sledovanie pohybu domáceho miláčika v reálnom čase. Jeho aktuálna poloha sa zobrazuje na mape, takže aj v práci viete, či váš pes nepreliezol plot a nezablúdil alebo či vaša mačka neuviazla na nebezpečnom mieste, prípadne neutrpela úraz.
Ak si chcete zjednodušiť dohľadávanie strateného zvieratka v teréne, môžete na lokátore aktivovať LED osvetlenie alebo zvukový signál. Používajte ich hlavne v prípade, ak už podľa navigácie viete, že ste pri ňom blízko, no stále ho nevidíte.
Ďalšou funkciou je história polohy. Vďaka nej sa môžete pozrieť, akú trasu havko či mačka prešli v presne nastavenom rozsahu dátumov a časov. Zistíte, aké sú ich obľúbené miesta, kde trávia najviac času a kde ich treba najskôr hľadať, ak nereagujú na privolanie.
Asi najzaujímavejšou funkciou je sledovanie fyzickej aktivity. Oceňujú to predovšetkým majitelia psov. Obzvlášť, ak bývajú v mestách a nie sú si istí, či ich štvornohí miláčikovia majú dostatok pohybu. Alebo ak už je jasné, že trpia nadváhou, majú sklon k cukrovke či ochoreniu kĺbov.
Tractive Tracker dokáže totiž slúžiť ako psí „fitnes náramok“. Vie sledovať, koľko času zo dňa psík venoval pohybu, koľko odpočíval, dokáže dokonca vypočítať, koľko kalórií spálil. Aplikácia vám poradí, aké denné ciele mu treba stanoviť, aby ste ho udržali dlhodobo fit. Pri týchto odporúčaniach vychádza z informácií o plemene psa, o veku, váhe, veľkosti. Samozrejme, dennú aktivitu dokáže navrhnúť aj mačke.
Podrobné štatistiky o pohybe psa či mačky si môžete porovnávať aj so zvieratami vašich priateľov a za splnenie cieľov vám aplikácia bude prideľovať virtuálne medaily – ako klasický fitnes náramok či aplikácia k športovým hodinkám.
GPS lokátor určite nevyužijete iba vtedy, ak sa vám pes či mačka často strácajú. Skutočne mimoriadne nápomocným dokáže byť, keď zviera trpí nejakým ochorením (najmä z kategórie civilizačných) a bez dostatku pohybu sa jeho stav môže rýchlo zhoršiť. Prípadne, ak musí dodržiavať prísny liečebný režim a potrebujete mať o ňom maximum informácií.
Asi najviac sa pri psoch obávame zatúlania šteniatok, mláďat, ktoré síce nijaký rozumný človek svojvoľne nevypustí zo záhrady, ale nie sú ešte dostatočne vycvičené a prelezú každú škáru.
Ak zvažujete investíciu do šteňaťa, nebojte sa k stovkám eur za zdravé zvieratko prirátať pár desiatok, ktoré oceníte v ďalších krokoch – pri výchove a celkovo pri dlhoročnom šťastnom spolunažívaní. A mimochodom, inteligentný zvierací obojok má pozitívny vplyv aj na človeka. Viac pohybu pre psa totiž znamená aj viac pohybu pre jeho majiteľa.
Na záver to najdôležitejšieInteligentné obojky vznikli preto, aby sa majitelia menej báli o štvornohých miláčikov. Aby mali lepší prehľad o tom, kam chodia a čo robia. V nijakom prípade však nemôžu nahradiť láskyplnú starostlivosť. Ani s GPS lokátorom nesmiete svojho psa vypúšťať na voľné potulky mestom či verejnými priestranstvami – bez vôdzky a ľudského dozoru. Zbytočne ohrozíte jeho život a vyľakáte okoloidúcich. V husto zastavaných oblastiach je to veľký risk aj v prípade mačky. Nenechajte ju skončiť pod kolesami auta či električky. A mimochodom, smart obojok nie je ani náhradou povinného začipovania.
Na záver to najdôležitejšie
0 2913
0 2379
0 2537
SMART Magazin
0 22309
0 9663
0 9406