06.02.2020
2658 videní

Aby bolo zdravé, dobre papalo a krásne spalo… Tri veľké túžby čerstvých rodičov a základ prianí, ktoré s narodením potomka dostávajú od blízkych. Práve chýbajúci pokojný spánok býva nočnou morou mladých rodín. Keď sa každé uspávanie mení na maratón bez konca, s ubiehajúcimi mesiacmi si to odnáša i psychika rodičov. Moderné technológie sa snažia pomôcť – rovnako unaveným deťom aj ich mamám a otcom.

Detská izba môže byť bojiskom

Strach je bežná súčasť života každého človeka. Hovorí sa, že keď sa stanete rodičmi, už nikdy sa neprestanete báť. Aspoň teoreticky: keď susedom vykradnú byt, zmárate sa predstavou, čo všetko by sa mohlo stať, keby zlodeji zamierili k vám. Keby prvá miestnosť, do ktorej v nočnom tichu trafia, bola detská izba a v nej váš syn či dcérka… U detí však strach vyzerá inak.od konca prvého roka života je autentický. Ozajstný. Ich zraniteľnosť sa najčastejšie prejavuje v ich nevedomí a v čase, keď sa ich telo aj myseľ prirodzene pripravujú na odpočinok.

Keď sa celý svet pomaly ponára do tmy, mnohé detské izbičky sa menia na neznáme nebezpečné územia. Na scénu nastupujú strašidlá, zlé bosorky, škriatkovia. I hračky, ktoré má drobec cez deň rád, ho dokážu desiť. V jeho mozgu sú fantazijné výjavy rovnako skutočné ako mamka alebo ocko, ktorí boli v izbe pred chvíľkou a láskavým hlasom mu čítali rozprávku. Nič z toho, prirodzene, nepomáha želanému cieľu, teda pokojnému zdravému spánku.

Odborníci zdôrazňujú, že strach z tmy – obzvlášť u detí v predškolskom veku – je úplne normálny. Netreba ho brať na ľahkú váhu ani dávať dieťaťu najavo, že jeho zdanie je banálne alebo hlúpe. Dnešní rozhľadení rodičia to väčšinou vedia. Aj preto si do domácností nachádzajú cestu riešenia, ktoré dokážu problém šetrne odbúrať.

Inteligentná lampa

Jednoduchú odpoveď na detský strach z tmy ponúkajú nočné smart lampy. Tie obyčajné majú totiž zásadnú nevýhodu: keď dieťa zaspí, lampička naďalej svieti a okráda ho o vzácny melatonín. O hormón, ktorý ľudské telo tvorí v tme a má silné ochranné účinky pre celý organizmus. Keď do izby vstúpi rodič, aby lampičku vypol, citlivý spánok dieťaťa preruší a kolotoč stresu všetkých zúčastnených sa začína odznova. 

Smart lampu môžete ovládať na diaľku, takže pri vypínaní predídete zobudeniu dieťaťa. Treba ju len prepojiť so smartfónom prostredníctvom aplikácie od výrobcu.

Výhodou sú aj doplnkové funkcie. Jednotlivé modely ponúkajú okrem klasického svietenia náladové doplnkové osvetlenie, stmievanie, imitáciu denného svetla, východu slnka… Výnimkou nie je ani výber z veľkého spektra farebných odtieňov, či dokonca zabudované svetelné efekty. Pozor: svetelné efekty nie sú prioritne určené pre fázu zaspávania. Nie sú pre ňu ani príliš vhodné, skôr naopak. Využite ich cez víkend, keď môžete so synom či s dcérkou pobudnúť v detskej izbičke dlhšie. Keď máte čas porozprávať sa s dieťaťom o výlete, na ktorom ste boli, alebo o čomkoľvek, s čím sa vám chce detská hlávka zdôveriť.

Pokročilé zariadenia pomôžu aj so zobúdzaním. Ak máte škôlkara, ktorému sa ráno nechce vyliezť z postieľky, pustite mu príjemnú melódiu. V niektorých modeloch nájdete časovač, vďaka ktorému sa lampa dokáže správať ako nenásilný budík.

Vedeli ste?

Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje v priebehu 24 hodín, sa rýchlo mení. Zatiaľ čo novorodenec prespí denne 20 hodín, ročnému dieťaťu stačí 14, dvojročnému 13 a malému školákovi už len 10 hodín. Prirodzená individuálna potreba spánku je u každého dieťaťa mierne odlišná. No jeho nedostatok sa prejavuje agresivitou a neschopnosťou sústrediť sa.

Smart pestúnky

Inteligentné lampičky nie sú jedinou vychytávkou, ktorú oceňujú rodičia malých detí. Určite poznáte pojem inteligentná pestúnka. Tieto zariadenia plnia úlohu akejsi „opatrovateľky“. Dovoľujú v reálnom čase vidieť a počuť bábätko, ktoré spinká v postieľke vo vedľajšej izbe.

Základom takejto pestúnky je kvalitná HD kamera. Umiestnite ju nad detskú postieľku tak, aby ste mali dobrý výhľad na bábätko i celý priestor matraca. Kamera obsahuje infračervené videnie, takže o drobčekovi budete vedieť všetko aj pri zhasnutom svetle. Smart pestúnky sú na sieť pripojené cez wi-fi, a teda obraz umožňujú sledovať v reálnom čase odkiaľkoľvek na svete. Stačí s nimi prepojiť niektoré z vašich smart zariadení – mobil, tablet, televíziu, počítač.

Smart pestúnky sú určené predovšetkým rodičom bábätiek. Po prvé preto, že na ne treba neustále vidieť, po druhé preto, že aj rodičia potrebujú oddych. Mnohé mamy (čoraz častejšie však aj otcovia) si napriek obrovskému spánkovému deficitu nedokážu zdriemnuť ani vedľa pokojne spiaceho bábätka. V podvedomí majú obavu, že kým ony budú spať, mohlo by sa mu prihodiť niečo zlé. Hlavnými pomocníkmi sú tu integrované senzory pohybu a zvuku. Detegujú plač aj nepokoj a ihneď na to upozorňujú. Pestúnky umožňujú nastaviť, či chcete obraz a zvuk prenášať permanentne alebo či prenos spustia až v momente, keď v postieľke zaregistrujú zmenu. Pokročilejšie modely obsahujú aj ďalší senzor – ten dohliada na správnu teplotu a vlhkosť vzduchu v detskej izbe.

Výnimkou už nie sú ani modely, ktoré umožňujú pripojiť k pestúnke niekoľko kamier naraz. To oceníte, ak máte viacero malých detí – dvojičky alebo staršie a mladšie a každé spí vo vlastnej izbičke –, prípadne ak chcete pestúnku využiť navyše na monitorovanie domáceho miláčika.

Populárnou doplnkovou funkciou smart pestúnky je uspávanka. Niektoré modely majú v sebe integrovaných niekoľko pesničiek, iné ponúkajú aj nahratie vlastnej. Púšťať ju môžete na diaľku – napríklad z kuchyne, kým odstavujete obed na varnej doske.

Keď dieťatko trochu vyrastie a nastúpi klasický strach z tmy, smart pestúnku môžete skombinovať s inteligentnou lampou. Obe dokážete ovládať na diaľku. Vďaka pestúnke vidíte, kedy už spí, a teda môžete lampu na diaľku zhasnúť bez toho, aby ste riskovali jeho zobudenie. Spojenie týchto dvoch inteligentných riešení zabezpečí pokojný spánok vám aj vašej ratolesti.

Vedeli ste?

Smart technológie chcú rodičovskej láske a starostlivosti pomáhať – nechcú ju suplovať. Smart pestúnky postrážia dieťatko, keď musíte vyvesiť na sušiak vyprané oblečenie, vybaviť súrny e-mail, venovať sa aj staršiemu dieťaťu… No ak maličké, pártýždňové či len niekoľkomesačné bábätko túži po maminom náručí, zbytočne ho budete strkať pod kameru a dúfať, že pochopí, že aj takto ste s ním. Detskí psychológovia rodičom pripomínajú, aby pri všetkých technologických vymoženostiach nezabudli, že dieťa patrí aj na ruky. Nie je to rozmaznávanie.
témy strach z tmy nepokojný spánok smart pestúnka inteligentné pestúnky smart lampy
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky