Klimatizácia je jeden z mála spotrebičov, ktorý dokáže vyvolať búrlivú polemiku. Škodí? Neškodí? Za desiatky rokov existencie prešli klímy dlhú cestu. Sú výkonné, úsporné, tiché, dokonca šetrné k zdraviu. Keď treba, i hrejú. Čo všetko dnes dokážu? Čo v ich prípade znamená prívlastok smart?
Klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo, ktoré prenáša teplo zvnútra budovy do vonkajšieho priestoru. Týmto spôsobom miestnosť ochladzuje. Veľa klimatizácií dnes dokáže tento proces aj otočiť, prenášať teplo smerom dnu, takže miestnosť môžu aj vykurovať.
Z konštrukčného hľadiska môžeme klimatizácie rozdeliť na:
Vedeli ste?Inštalácia split klimatizácie je náročnejšia, než sa laikovi môže zdať. Navyše, vykonávať ju smú iba osoby s príslušným oprávnením, ktoré zahŕňa znalosť pravidiel manipulácie s chladivom. Keďže neodborným zásahom môžete klimatizáciu aj poškodiť a stratiť na ňu záruku, inštaláciu určite zverte do rúk odborníkov.
Vedeli ste?
V prostredí s primeranou teplotou sa cítime dobre. Lepšie sa v ňom rozmýšľa, pracuje, tvorí, relaxuje i spí. Z tohto hľadiska má klimatizácia jasné zdravotné benefity. Ľudský organizmus vďaka nej nemusí bojovať s nadmerným teplom, takže sa zbytočne nezaťažuje jeho obehový a srdcovo-cievny systém a prirodzená termoregulácia nemusí ani v tropických dňoch bežať „nonstop na plné obrátky“.
Umelé chladenie prostredia má však aj nevýhody. Prúd studeného vzduchu môže spôsobiť teplotný šok, nádchu, angínu, zápal priedušiek či dokonca zápal nervov v akejkoľvek zasiahnutej oblasti ľudského tela. A neplatí to iba pre ľudí citlivých na prievan. Zle nastavená klimatizácia dokáže uškodiť komukoľvek. Toto riziko minimalizujú klimatizácie pracujúce bez prievanu (tzv. wind-free). Klapky, ktoré sú pri vypnutých klímach uzavreté, majú pri týchto modeloch veľké množstvo malých otvorov. V režime bez prievanu prúdi vzduch nízkou rýchlosťou práve cez tieto otvory. Toto riešenie používajú napríklad klimatizácie Samsung.
Ak chcete minimalizovať hrozby spojené s používaním klimatizácie, treba sa ju naučiť používať správne. Základom je nenastavovať príliš nízku teplotu – hoci klimatizácie dokážu dosiahnuť 18 či 17 °C, odborníci hovoria o maximálnom rozdiele medzi vonkajšou a vnútornou teplotou na úrovni 7 °C. Ak klimatizáciu neustále vypínate a zapínate, tá musí opätovne vychladiť celú miestnosť. To zas vedie k prudkým výkyvom teplôt, ktoré taktiež organizmu neprospievajú. A okrem toho zvyšujú spotrebu elektriny. Lepším riešením je nechávať klimatizáciu zapnutú aj v prípadoch, že z miestnosti alebo bytu, či domu na chvíľu odídete.
Problémom klimatizácie je aj fakt, že vysúša vzduch. Suchý vzduch zasa vysúša sliznice očí, nosa i úst. Dôsledkom môže byť zhoršenie stavu astmatikov a alergikov a náchylnosť na respiračné ochorenia či podráždenie očí (tzv. syndróm suchého oka). Moderné klimatizácie však dokážu vzduch zároveň zvlhčovať.
Klimatizácia môže niekoho rušiť aj svojím hlukom. Práve preto mnohé ponúkajú tichú prevádzku s hlučnosťou pod 20 dB, prípadne špeciálny tichý nočný režim. Hlučnosť vonkajších jednotiek je nižšia pri tzv. invertorových klimatizáciách, ktoré dokážu znížiť otáčky kompresora. Vďaka tomu sú tichšie a dokážu ušetriť až 30 % energie oproti bežným klimatizáciám.
Vedeli ste?Klimatizácia zabezpečí príjemne chladný vzduch, ale nie automatickú výmenu starého, vydýchaného vzduchu za svieži a čerstvý. Ak si byt či dom chladíte, nezabudnite ho aj vetrať. Ideálne veľmi skoro zrána a neskoro večer. Klimatizované miestnosti, ktoré majitelia zabúdajú vyvetrať, môžu mať na svedomí únavové syndrómy, nečakané prudké bolesti hlavy až migrénové stavy.
Pýtate sa, čo ešte môže moderná klimatizácia ponúknuť? Asi najzaujímavejším riešením smart klimatizácií sú inteligentné senzory pohybu. Tie vedia, kde v miestnosti sa práve nachádzate, a prúd vzduchu automaticky presmerovávajú inde. Studený vzduch ide mimo vás pomocou vertikálnych a horizontálnych klapiek bez toho, aby ste čokoľvek museli prestavovať príkazmi cez diaľkový ovládač či nebodaj manuálne zakaždým, keď v rámci miestnosti zmeníte svoje pôsobisko.
Samozrejmosťou smart klimatizácií je okrem diaľkových ovládačov možnosť ovládať ich na diaľku, cez mobilnú aplikáciu. V nej si môžete chladenie zapnúť či vypnúť, nastavovať teplotu i jednotlivé funkcie. Môžete si vychladiť dom či byt ešte pred príchodom z práce, prípadne zariadenie dodatočne vypnúť, ak ste na to v rannom zhone zabudli.
Okrem ovládania funkcií si môžete načasovať spustenie i vypnutie v priebehu dňa či týždňa (znížiť výkon či vypnúť na noc). Niektoré klimatizácie ponúkajú v aplikácii aj možnosť sledovania spotreby energie a opotrebovania filtrov.
Vedeli ste?Na trhu nájdete aj multifunkčné klimatizácie, ktoré združujú viacero zariadení do jedného. Jediná klimatizácia tak dokáže vzduch ochladiť, zohriať, vysušiť, zvlhčiť či vyvetrať miestnosť a zastúpi aj čističku alebo zvlhčovač vzduchu. Na vetranie je však nutná inštalácia vetracieho potrubia medzi vnútornou jednotkou a exteriérom.
Aby bola klimatizácia funkčná, úsporná a neohrozovala zdravie, potrebuje údržbu. Dôležité je pravidelné čistenie alebo výmena vzduchových filtrov, v ktorých sa hromadia baktérie a pachy z okolia. Výrobcovia myslia aj na to. Niektorí z nich vybavujú svoje zariadenia špeciálnymi fotokatalytickými filtrami, ktoré zachytia baktérie a vírusy (používajú sa aj v čističkách vzduchu). Filtre v niektorých klimatizáciách sa dokážu vyčistiť dokonca samy, takže ušetria čas, prípadne peniaze, ktoré by ste museli za tento úkon zaplatiť servisnému technikovi.
Keď už na údržbu klimatizácie pozvete technika, mal by v rámci servisu vyčistiť nádobku na odvod kondenzátu – v nahromadenej vode sa totiž môžu množiť baktérie, ktoré šíria do okolia zápach.
Nemenej dôležitým úkonom je čistenie výparníka a kondenzátora. Medzi ich rebrami sa usádza prach, ktorý znižuje ich účinnosť. Klimatizácia následne spotrebúva viac energie a vydáva zbytočne veľa hluku.
Ak ste príliš citliví a používanie klimatizácie vám nerobí dobre, nemusíte sa báť. Lepšiu kvalitu vzduchu môžete dosiahnuť aj so zvlhčovačmi vzduchu či smart čističkami vzduchu, ktoré sú vhodné tiež pre alergikov a astmatikov a neškodia ani maličkým novorodencom či starším a chorľavejším ľuďom.
0 3019
0 2460
0 2620
SMART Magazin
0 24346
0 10717
0 9813