19.12.2019
3390 videní

Moderné technológie milujú upratovanie. Vysávanie, umývanie podláh, či dokonca umývanie okien – robotickí pomocníci to radi spravia za vás. Niektorí z nich sú už dnes plne autonómni, no výrobcovia stále vylepšujú ich algoritmy. Predstavíme vám ich funkcie do detailov. 

Robotické vysávače

Robotické vysávače majú najčastejšie tvar disku, písmena D či zaobleného kvádra so šírkou cca 30 cm. Vo svojom kompaktnom tele ukrývajú elektromotory a kolieska umožňujúce pohyb, saciu turbínu so zbernou nádobou, pozdĺžnu kefu, ktorá pomáha zachytávať nečistoty, akumulátor, ktorý má na starosti napájanie vysávača, senzory a elektroniku, ktorá zabezpečuje chod celého zariadenia. 

Vhodné na každodenné upratovanie

Robotické vysávače sú bezvreckové. Objem zbernej nádoby sa pohybuje spravidla do 1 litra, takže veľké množstvo nečistôt sa do nej nezmestí. Sací výkon robotických vysávačov sa pohybuje v rozmedzí 20 – 60 W, pri niektorých modeloch klasických vysávačov je to až 250 W.  

Tieto fakty predurčujú robotické vysávače skôr na vysávanie každodenne nahromadenej vrstvy prachu než na veľké upratovanie raz za týždeň. Na tento účel by ste si mali ponechať klasický vysávač. 

Výrobcovia zvyknú výslovne špecifikovať, pre aký typ povrchu je vysávač vhodný (nie všetky sú univerzálne). Závisí to predovšetkým od typu pozdĺžnej kefy, ktorá môže byť:  

  • Gumová – Lepšie zachytí nečistoty na hladkom povrchu, akým je napríklad podlaha. Je však hlučnejšia, pretože guma prichádza do kontaktu s tvrdým povrchom. 
  • Štetinová – Dokáže vytiahnuť nečistoty z koberca účinnejšie než gumová kefa. Zachytávajú sa na ňu vlasy a chlpy, preto ju musíte častejšie čistiť (niektoré modely majú samočistiacu funkciu). Na koberce je veľmi účinná tzv. rotačná turbokefa. 
Robotický vysávač iRobot
Zdroj: Adobe Stock

Najjednoduchší na vysávanie je rovný povrch, ako napríklad laminátová podlaha, dlažba či linoleum. Robotické vysávače si síce poradia aj s tvrdšími podkladovými kobercami, problémy však začínajú mať s kobercami s vlasom dlhším ako 1,5 cm. Na to väčšina z nich nemá dostatočný sací výkon, hoci niektoré dokážu výkon na koberci dočasne zvýšiť. 

Roboty v tvare disku nedosiahnu do rohov. Sú teda vybavené ajpomocnými rotačnými kefami, ktoré vyčnievajú spod ich tela a pomáhajú zametať nečistoty smerom k saciemu otvoru. 

Tak ako bežné bezvreckové vysávače, aj tie robotické filtrujú vyfukovaný vzduch. Ak máte doma alergika, hľadajte vysávač s tzv. HEPA filtrom – niektorí výrobcovia ho priamo označujú ako vhodný pre alergikov. 

Efektívne iba s navigáciou

Najlacnejšie modely robotov sa nedokážu orientovať v priestore. Sú síce vybavené senzormi proti nárazom do steny a iných prekážok či senzorom pádu zo schodov, no pohybovať sa môžu iba po vopred určených trasách. Tie sú pevne predprogramované – najčastejšie ide o pohyb po špirále, pozdĺž stien či o náhodný pohyb. Nevýhodou je, že nedokážu zistiť, ktoré miesto už povysávali, a tak sa naň môžu vrátiť aj niekoľkokrát – vysávanie je teda neefektívne.  

Ak si priplatíte, za 200 eur kúpite automatický vysávač vybavený navigačným systémom. Ten získava údaje zo vstavaných senzorov (infračervený, laserový, kamera atď.). Pomocou nich si najprv priestor zmapuje a až potom začne s vysávaním.  

Robotický vysávač s navigačným systémom vie, kde sa nachádza, a preto sa nevracia na miesta, ktoré už povysával. Vie aj pokračovať tam, kde prestal, nech ho položíte kdekoľvek v miestnosti. Po schodoch síce chodiť nedokáže, prekážkam sa však vyhýba s lepšou úspešnosťou než jeho konkurenti bez navigačného systému.

Vysávacím robotom s navigáciou môžete priestor vymedziť aj manuálne, a to navolením miestnosti, ktorú majú upratať, alebo zakázaním vstupu na niektoré miesta, ako napríklad detský kútik s hračkami či zvierací kútik. Na to slúži tzv. virtuálna stena – fyzicky ide o malý kváder so vstavanou elektronikou. Vysávač ju identifikuje a vie, že ďalej už nemá ísť. K väčšine modelov ju musíte dokúpiť ako príslušenstvo. 

Robotické vysávače majú najčastejšie problém s príliš členitými povrchmi, ako je napríklad stôl so stoličkami. Komplikácie im môžu spôsobiť aj zrkadlá či väčšie lesklé predmety, alebo voľne položené káble. Problém s káblami rieši funkcia antitangle – robot zmení smer pohybu rotačných kief a vysávač spätným chodom „odmotá“. Nájdete ju vo viacerých modeloch iRobot Roomba. 

Prekážku pre robotické vysávače tvoria aj vysoké prahy či koberce. Mnohé z nich dokážu prekonať prevýšenie 2 cm, niektoré aj 3 cm (na tento účel môžu byť vybavené zdvíhacími kolieskami). Samozrejme, pri výbere by ste mali hľadieť aj na výšku robota, aby sa zmestil pod skrine, pohovku či kreslo. 

Povysávajú, aj keď nie ste doma

Najlacnejšie robotické vysávače sú ovládané iba tlačidlami priamo na ich tele, k niektorým dodávajú výrobcovia aj diaľkové ovládače. Modely strednej triedy už majú zabudovaný Wifi modul na pripojenie do domácej bezdrôtovej siete, vďaka ktorému ich môžete riadiť cez aplikáciu v smartfóne, a to aj vtedy, keď sa nachádzate mimo príbytku. 

Vedeli ste, že?

Smart robotické vysávače dokážu povysávať celý príbytok, pokým ste v práci – nebudú vás teda rušiť, keď budete doma. Celý proces môžete naplánovať a kedykoľvek skontrolovať pomocou aplikácie. Niektoré z nich vám ponúknu aj živý náhľad z kamery vysávača či detailné štatistiky o trvaní vysávania a miestach, kde narazili na prekážku. 

Vďaka tomu, že roboty s navigáciou majú zmapovaný celý priestor vášho domu či bytu, môžu pracovať plne automaticky. Navyše môžete využiť manuálny režim a vopred im naplánovať, ktoré miestnosti a v ktorý deň majú vysávať. V režime bodového vysávania zase povysávajú iba vami určené miesto (napríklad ak sa vám v kuchyni rozsype múka). 

Robotický vysávač
Zdroj: Adobe Stock

Plne samostatné iba dva modely 

Robotické vysávače sa nabíjajú v dokovacích staniciach, ku ktorým sa presunú automaticky, len čo sa začne ich batéria vybíjať. To sa však netýka lacnejších modelov, ktoré sú obvykle vybavené iba štandardným nabíjacím adaptérom – ten k nim musíte pripojiť ručne. 

Ak sa rozhodujete, aký robotický vysávač kúpiť, všímajte si aj maximálny čas prevádzky na jedno nabitie, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 40 min – 3 h. V niektorých prípadoch udávajú výrobcovia výdrž na jedno nabitie aj podľa veľkosti vysávanej plochy vo štvorcových metroch. 

Dôležitý je aj čas nabíjania, pretože ak vysávač nestihne povysávať, čo mu určíte, budete musieť čakať 1,5 – 6 h, kým sa nabije (v závislosti od modelu). Vyberajte si z ponuky vysávačov s Li-Ion alebo Li-Pol akumulátormi – tie s NiMH akumulátormi sa dlho nabíjajú, ich akumulátory majú nízku kapacitu a krátku životnosť. 

Aj keď nabíjanie v mnohých prípadoch nemusíte riešiť, takmer každý robotický vysávač si vyžaduje váš zásah pri naplnení nádoby na nečistoty. Výnimkou je iba iRobot Roomba i7+ a jeho nástupca s9+. Tieto modely majú dokovaciu stanicu vybavenú zberným vreckom, do ktorého dokážu vyprázdniť obsah svojej zbernej nádoby automaticky. Kapacita je cca 30 vyprázdnení, takže z práce preto nebudete musieť odbiehať. 

Už od 50 eur 

Ceny robotických vysávačov sa začínajú na 50 eurách, v praxi má však význam priplatiť si a investovať aspoň 200 eur. Nájdete ich v ponuke značiek ako iRobot, Electrolux, Xiaomi, Hobot či Ecovacs. 

Robotické mopy podlahu utrú aj umyjú 

Ide o zariadenia, ktoré  vytrú podlahy nasucho alebo ich umyjú tak, ako keby ste to urobili ručne pomocou klasického mopu. Na prvý pohľad sú takmer na nerozoznanie od robotických vysávačov. Na trhu nájdete aj kombinované zariadenia, ktoré dokážu vysávať i „mopovať“, nie sú však až také efektívne ako samostatný vysávač a robotický mop. 

Dve funkcie, jedno zariadenie 

Robotické mopy spravidla pracujú v dvoch cykloch:  

  • Suché vytieranie – V tejto fáze používajú suché utierky z mikrovlákna, pomocou ktorých vytrú prach, jemné nečistoty, chlpy či vlasy. Využívajú pri tom priamy pohyb a v priemere vydržia upratať 90 m2 na jedno nabitie. 
  • Umývanie – Využívajú pri tom utierky, ktoré si navlhčia čistiacim roztokom, prípadne utierky s nanesenou čistiacou vrstvou, ktoré si iba navlhčia vodou zo vstavanej nádobky. Niektoré robotické mopy sú vybavené aj rozprašovačom, no nemusíte sa báť, že by čistiaci prostriedok rozstrekovali na nábytok či záclony (robot ich rozozná). Utierky môžu byť jednorazové i opakovane použiteľné. Na rozdiel od suchého vytierania v mokrom režime používajú pohyby do strán. 
Kombinovaný robotický mop a vysávač
Zdroj: Adobe Stock

Ovládanie ako pri vysávačoch 

Robotické mopy používajú podobné senzory a navigačné algoritmy ako robotické vysávače. Najprv si miestnosť zmapujú a až na základe jej rozloženia si naplánujú trasu. Dokážu sa vyhnúť schodom a tiež kobercom (ktoré, pochopiteľne, nechcete umývať). Vďaka širokým utierkam dokážu umyť podlahu aj tesne pri stene.  

Modely značky iRobot využívajú svoj vlastný systém navigácie nazvaný Northstar, ktorého súčasťou je tzv. navigačná kocka. Tú musíte položiť na stôl alebo vyvýšené miesto, pričom funguje iba v miestnosti, kde sa nachádza aj robot. Okrem toho väčšina robotických mopov (na rozdiel od vysávačov) nedokáže prekonať prahy ani prechodové lišty práve pre utierku v spodnej časti, ktorá musí byť v tesnom kontakte so zemou. 

Robotické mopy teda nie sú až také autonómne ako robotické vysávače. Dokážu sa síce samy nabiť, no musíte do nich občas doliať čistiaci prostriedok či vodu a preniesť ich do druhej miestnosti. 

Na ovládanie väčšiny robotických mopov môžete využiť aplikáciu v smartfóne, prípadne diaľkový ovládač (ak ho výrobca dodáva). Aplikácie od niektorých výrobcov (napr. iRobot) dokážu ovládať robotický vysávač i mop súčasne. Vedia tak dať príkaz na spustenie „mopovania“, hneď ako vysávač dokončí svoju prácu. 

Od 130 eur 

Robotické mopy zoženiete už za 130 eur, lepšie je však priplatiť si aspoň za model strednej triedy (ceny od 200 eur). Robotické mopy nájdete v ponuke výrobcov, ako sú iRobot, Electrolux, Xiaomi, Hobot, Hoover, LG či Ecovacs. 

Robotické čističe okien 

Robotické čističe okien pôsobia na prvý pohľad trochu zvláštne. Ide o zariadenia, ktoré sa „prisajú“ na okno a držia na ňom vďaka podtlaku, ktorý vytvára sacia turbína. Samotné čistenie môžu zabezpečovať rotujúce kotúče s návlekmi z mikrovlákna, pomocou ktorých sa robot aj pohybuje (napr. model Hobot 198), prípadne pevný čistiaci návlek – v tom prípade sa robot pohybuje pomocou gumených pásov (napr. model Ecovacs Winbot 850). 

Robotický čistič okien
Zdroj: Adobe Stock

Veľkou výhodou týchto zariadení je, že vďaka nim nemusíte dosiahnuť na vrch okna, keď ho budete chcieť umyť. To sa hodí, ak máte napríklad problémy s pohybom alebo nechcete zbytočne riskovať vyliezaním na stoličku. Robot jednoducho priložíte k spodnej časti okna a on už si cestu nahor nájde sám.

Skôr na väčšie okná 

Roboty na čistenie okien sú pomerne účinné, dokážu čistiť okná vo viacerých fázach na dosiahnutie dokonalého výsledku. Na niektoré z nich musíte naniesť čistiaci prostriedok, iné sú vybavené nádobkou s rozprašovačom a prostriedok aplikujú automaticky. Sú dostatočne účinné aj na umytie zaprášených či zašpinených okien z vonkajšej strany. Niektoré však mávajú problém v rohoch, ktoré možno občas budete musieť ručne doleštiť. 

Pri výbere si dajte pozor aj na veľkosť čističa – tie väčšie sa hodia skôr na čistenie rozmerných plôch, ako napríklad francúzske okná, rôzne výklady či okná v reštauráciách. Výrobcovia dokonca pre niektoré modely špecifikujú minimálny a maximálny rozmer čistenej plochy (minimum sa pohybuje okolo 40 × 40 cm).  

Niektoré robotické čističe nemajú problém ani s členitými povrchmi a môžete ich teda použiť na čistenie sklobetónu, obkladu či dlažby. Vďaka senzorom si poradia aj s bezrámovými zrkadlami či so sklenenými povrchmi – povrch však nesmie byť zaoblený, takže na čistenie okien áut sa nehodia. 

Na zem nespadnú

Robotické čističe okien majú pomerne vysoké energetické nároky a veľkokapacitné akumulátory by ich zbytočne robili ťažšími. Pri prevádzke preto musia byť napájané z klasickej 230 V zásuvky. Nemusíte sa však báť, že by pri výpadku napájania z okna spadli. Sú totiž vybavené záložnými akumulátormi, na ktoré sa automaticky prepnú, pričom zároveň ohlásia výpadok napájania zvukovým signálom. 

Robotický čistič okien
Zdroj: Adobe Stock

Aby ste mali úplnú istotu, väčšina výrobcov dodáva k čističom aj bezpečnostné lanko. To zachytíte o čistič a na druhej strane ukotvíte do pevného bodu, prípadne k dodanej prísavke na sklo. V prípade poruchy tak zariadenie nespadne na zem a nerozbije sa. 

Samostatne i na povel

Čističe okien sa dokážu vďaka vstavaným senzorom a navigačným algoritmom pohybovať po skle autonómne a čistiť okno systematicky.  

Môžete ich však prepnúť aj do manuálneho režimu a ovládať ich pohyb ručne. V balení väčšiny z nich nájdete diaľkový ovládač, tie lepšie môžete ovládať aj pomocou aplikácie v smartfóne. Na rozdiel od robotických vysávačov čističe okien nemôžete ovládať na diaľku z práce, keďže ich musíte priložiť na okno a následne presúvať na ďalšie okná. 

Výber je slabší

Ceny robotických čističov sa začínajú niekde na 200 eurách. Výber nie je veľký, na Slovensku ich nájdete v ponuke značiek Hobot a Ecovacs. 

Zhrnutie: 

  • Ceny robotických vysávačov sa začínajú na 50 eurách, tie najlacnejšie majú slabý výkon, nízku kapacitu batérie a nevedia sa orientovať v priestore, preto vysávajú neefektívne.
  • Od 200 eur už môžete mať vysávač s navigačným systémom, ktorý vie, aké miesta už povysával, pracuje systematicky a efektívne, top produkty môžete pomocou smartfónu ovládať i z práce. 
  • Robotické mopy kúpite od 130 eur, podlahu dokážu vytierať nasucho i namokro, využívajú podobnú navigáciu ako robotické vysávače, no nedokážu prekonať prahy ani vyššie prechodové lišty. 
  • Kombinované roboty dokážu vysávať i „mopovať“. 
  • Robotické čističe okien kúpite od 200 eur, nie sú však až také autonómne ako vysávače či mopy – treba ich priložiť k oknu a po dokončení umývania preložiť na ďalšie. 
témy robotický mop upratovanie umývanie okien robotický vysávač čistá domácnosť
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky