Smart zariadenia a aplikácie síce zjednodušujú každodenné činnosti, väčšinou sú však zamerané na osobné použitie. Máme pre vás pár tipov na aplikácie, z ktorých môže mať osoh celá rodina i domácnosť.
Vedieť, kde máte deti a ostatných členov rodiny, je dnes vďaka smartfónom omnoho jednoduchšie, než by sa zdalo. Každý moderný smartfón má vstavaný GPS prijímač, ktorý umožňuje aplikáciám v smartfóne zistiť aktuálnu polohu. Údaje o nej potom môže poslať prostredníctvom internetu do druhého vzdialeného smartfónu, tabletu či počítača.
Túto vlastnosť využili výrobcovia aplikácií, ako My Family Tracker či Family Locator, ktoré umožňujú sledovať polohu vášho dieťaťa alebo kohokoľvek z rodiny, keď o ňom takúto informáciu potrebujete mať. Aktuálne miesto zobrazia na mape, vďaka čomu viete, či váš blízky je v bezpečí – či už sú to vaše dorastajúce ratolesti, ktoré milujú bláznivé cestovanie alebo zabúdajúca starká, ktorá sa vám občas zatúla z domu. Okrem toho zobrazia aj históriu pohybu. Deťom môžete na mape vytvoriť bezpečné zóny, v ktorých sa môžu pohybovať. Ak ich opustia, dostanete do aplikácie notifikáciu.
Šikovnou funkciou je aj virtuálne SOS tlačidlo, ktoré môže člen rodiny aktivovať, ak sa ocitne v nebezpečenstve. Vybraní rodinní príslušníci dostanú notifikáciu s údajmi o jeho polohe. SOS tlačidlo funguje aj opačne – v prípade požiadavky vám zašle polohu toho, koho z rodiny hľadáte. Môžete ho využiť aj na rýchle vyhľadanie dieťaťa, ktoré sa vám stratilo z dohľadu. Samozrejmosťou je i notifikácia, hneď ako dieťa príde domov zo školy.
Avšak smartfón, ktorého polohu chcete sledovať, musí mať prístup na internet – ideálne cez mobilné dátové pripojenie, vďaka ktorému bude online takmer kdekoľvek.
Väčšina z uvedených aplikácií je platená, ale využiť môžete aj bezplatné riešenia. Zjednodušenú verziu ponúka Apple – v zariadeniach s iOS nájdete predinštalovanú aplikáciu Priatelia (Find My Friends), v ktorej môžete sledovať polohu svojich priateľov či rodinných príslušníkov, prípadne im zaslať oznam s údajmi o svojej aktuálnej polohe.
Ďalším riešením pre iOS je predinštalovaná aplikácia Nájsť iPhone (Find My iPhone). Ak správne nastavíte funkciu rodinného zdieľania cez iCloud, budete v zozname vidieť zariadenia Apple všetkých členov rodiny, či už ide o iPhone, Macbook, alebo o Apple Watch. Aplikácia vám umožňuje aj jedným kliknutím spustiť navigáciu k danému zariadeniu či zablokovať zariadenie v prípade straty alebo krádeže, lenže to už je „iná pesnička“.
Omnoho prepracovanejšie a komplexné riešenie ponúka Google s aplikáciou Family Link. Sledované dieťa musí mať zariadenie s OS Androidom (smartfón či tablet), pre rodiča sú dostupné aplikácie pre zariadenia s Androidom, iOS či webové rozhranie, ktoré sa dá ovládať aj z počítača. Rodič i dieťa však musia mať aktívne účty od Googlu.
Aplikácia Family Link vám okrem zobrazenia polohy dieťaťa na mape umožní aj kontrolovať jeho aktivitu na zariadení. Každú aplikáciu, ktorú bude chcieť nainštalovať, budete musieť vopred schváliť. Môžete nastaviť čas, počas ktorého bude mať dieťa povolené používanie zariadenia, prípadne ho okamžite manuálne zablokovať, keď je čas učiť sa alebo ísť von.
Okrem toho pomocou niektorých aplikácií môžete deťom ukladať rôzne úlohy (napr. upratať si izbu či vyniesť smetný kôš). Za tie budú dostávať odmeny v podobe bodov, ktoré môžete pretaviť do reálnych odmien.
Kontrolu detí ponúka aj aplikácia Parental Control (rodičovská kontrola) od firmy ESET. Tá kladie dôraz na bezpečné používanie smartfónu deťmi a okrem už spomenutých funkcií dokáže dobre filtrovať nevhodný obsah, na ktorý by mohli na internete naraziť.
Tip pre vásSo súčasnými smartfónmi môže byť kontrola dieťaťa problematická. Väčšina z nich má veľké rozmery a malé detské ruky mávajú s ich držaním a ovládaním problémy. Navyše, dieťa môže smartfón v zhone niekde zabudnúť. Riešením pre malých školákov sú detské smart hodinky, o ktorých sme písali v článku 6 dôvodov, prečo vlastniť smart hodinky.
Tip pre vás
Aj kontrolu nad rodinným rozpočtom môžete prenechať vhodnej aplikácii. Do niektorých z nich síce musíte zadávať údaje o príjmoch a výdavkoch ručne, no iné dokážu spolupracovať s bankovými aplikáciami a údaje si stiahnu automaticky.
Veľmi obľúbenou je aplikácia Wallet – pozor, nezamieňajte si ju s Apple Wallet, čo je aplikácia predinštalovaná v iPhonoch a iPadoch a ktorá umožňuje spravovať platobné či vernostné karty alebo lístky.
Tá dokáže spolupracovať s viacerými slovenskými bankami, no informácie o výdavkoch do nej môžete dostať aj priamo odfotografovaním pokladničného dokladu, pri ktorom zaznamená aj údaje o trvaní záruky zakúpeného tovaru.
V aplikácii si môžete spravovať svoje úvery či iné záväzky, vytvárať najrôznejšie grafy, nákupné zoznamy či rozpočty.
Ďalšou oblasťou, ktorá vám môže zjednodušiť život v domácnosti, je sledovanie spotreby energií. Práve v tejto oblasti má totiž mnoho ľudí medzery, ktorých odstránením by mohli ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Aj na tento účel máte k dispozícii vhodné aplikácie – medzi obľúbené patrí napríklad slovenská aplikácia EMON, nie príliš vydarenú aplikáciu Moja SSE poskytujú priamo Stredoslovenské elektrárne.
Väčšina aplikácií vám umožní sledovať spotrebu elektriny, zemného plynu, studenej a teplej vody (niektoré sledujú aj spotrebu pevných palív na vykurovanie).
Spomínaná aplikácia EMON vám umožní sledovať spotrebu manuálnym zadávaním údajov z elektromera, plynomera či vodomerov. Tie následne spracuje do prehľadných tabuliek a grafov. Okrem toho vám pripomenie, keď bude čas na nové odpočty.
Nevýhodou väčšiny týchto aplikácií je, že údaje do nich musíte zapisovať ručne. Existuje zopár výnimiek, napríklad aplikácia MagnApp od slovenského dodávateľa elektriny MAGNA SLOVAKIA, ktorá si údaje z IMS elektromera (inteligentný merací systém) prečíta sama – s klasickými elektromermi však nefunguje. Podobnú aplikáciu má k dispozícii napríklad aj Západoslovenská energetika, tá však umožňuje sledovať iba spotrebu elektriny.
0 2913
0 2378
0 2537
SMART Magazin
0 22307
0 9663
0 9406