23.01.2020
4268 videní

Smart hodinky možno vnímate ako predraženú hračku na zápästiach tínedžerov. Na trhu je však mnoho modelov, za ktoré sa nebudete hanbiť ani na dôležitej pracovnej schôdzke. Väčšina z nich sa prispôsobí vášmu štýlu. Stačí na to zmena grafiky ciferníka, prípadne výmena remienka za výstavný kúsok. Ak uvažujete, aké smart hodinky si vybrať, no najradšej máte elegantnú klasiku, máme pre vás dobrú správu – aj ručičkové hodinky môžu byť smart.

Základom je kvalitný displej

Smart hodinky majú namiesto ručičkového ciferníka displej, ktorý okrem času zobrazuje i ďalšie údaje, najmä notifikácie zo smartfónu, prijaté správy či dáta o pohybových aktivitách.

Samotný čas môžu ukazovať číslicami – ako bežné digitálky. No vďaka virtuálnym ručičkám dokážu napodobniť aj obľúbenú analógovú klasiku. Vernosť zobrazenia závisí od kvality displeja. Samozrejme, pri lacnejších modeloch je citeľne slabšia. Ak hľadáte verné zobrazenie ciferníka, pri výbere smart hodiniek si všímajte hlavné parametre displeja:

  • Rozlíšenie – Čím je vyššie, tým je displej jemnejší. Zobrazené písmo i objekty sú hladšie. Udáva sa v pixeloch (napr. 360 × 360 px).
  • Rozmery – Informujú o uhlopriečke displeja v milimetroch alebo palcoch (napr. 1,33″). Zapamätajte si, že čím dlhšia uhlopriečka alebo širší priemer, tým väčšie rozlíšenie displej potrebuje, aby bolo zobrazenie jemné.
  • Hustota – Ide o pomer medzi rozlíšením a rozmermi displeja. Udáva sa v pixeloch na palec (PPI) a znova platí, že čím je toto číslo vyššie, tým sú zobrazenia na displeji jemnejšie.
  • Technológia – Tu jednoznačne vyhrávajú technológie OLED a AMOLED. Vyhnite sa displejom typu LCD a MIP. Oproti prvým dvom majú omnoho horšie farebné prevedenie a nižší kontrast.

Najväčším problémom pri nekvalitných displejoch je zobrazenie ručičiek. Ak uvidíte smart hodinky so „zubatými ručičkami“, je to práve v dôsledku nedostatočného rozlíšenia.

Ciferník vymeníte za pár sekúnd

Smart hodinky v štýlovom prevedení očarili mužské pohlavie skôr než to nežné. Muži sa o nich dokážu baviť v spoločnosti a predvádzať, čo nové v ich softvéroch a funkciách objavili. Obzvlášť vďačnou témou je ciferníkreprezentant vkusu i statusu svojho majiteľa.

Samsung Galaxy Watch – voľne dostupné ciferníky
Apple Watch – voľne dostupné ciferníky

Väčšina smart hodiniek umožňuje vybrať si typ virtuálneho ciferníka a kedykoľvek ho vymeniť za iný. Ciferníky môžu pochádzať priamo od výrobcu alebo od tretích strán – podobne ako aplikácie. Najväčší výber – desiatky, ba až stovky – ponúkajú hodinky s operačnými systémami Wear OS, Tizen a Watch OS. Horšie sú na tom hodinky Garmin, SUUNTO či iné modely s uzavretým operačným systémom. Žiaľ, pre ne výrobcovia ponúkajú iba obmedzené množstvo ciferníkov. Dokonca aj ich obmena je často komplikovaná. (Garmin a SUUNTO sú určené najmä ľuďom s aktívnym životným štýlom. Ich prednosťou je skôr dlhšia výdrž batérie.)

Ciferníky môžu byť rovnako ako aplikácie pre smart hodinky bezplatné alebo platené. Tie bezplatné nebývajú vždy realistické, ale pozor – nie je to striktné pravidlo. Aj medzi nimi nájdete vydarené kúsky. Väčšina platených ciferníkov je prepracovaná do absolútnych detailov. Laik zaváha, na čo sa vlastne pozerá. Je to virtuálna záležitosť alebo reálny kov, aký používajú výrobcovia špičkových ručičkových hodiniek? Aj v tom spočíva podmanivosť smart hodiniek.

Ciferníky si môžete prispôsobiť pridávaním alebo odoberaním tzv. widgetov, po slovensky miniaplikácií. Hovoríme o políčkach, ktoré zobrazujú počet prejdených krokov za deň, aktuálny tep, počasie či iné užitočné informácie.

Nepáči sa vám remienok?

Jedinečnosť svojich hodiniek môžete zdôrazniť výmenou remienka. Náhrady rôznych farieb, tvarov a materiálov ponúkajú jednak samotní výrobcovia smart hodiniek, jednak iní výrobcovia.

Väčšinou sú vybavené klasickým systémom zapínania s kovovou oskou (nazýva sa bareta). Ak je to aj váš prípad, môžete sa po ďalších remienkoch rozhliadnuť v bežných hodinárstvach. Remienky ponúkajú aj samotné kamenné a internetové obchody so smart hodinkami.

Pri výbere si dajte pozor na šírku remienka. Pánske smart hodinky, ale i dámske smart hodinky sú najčastejšie navrhnuté na šírku remienka 20 a 22 mm. Vo všeobecnosti sa však remienky na hodinky vyrábajú v šírkach 8 – 24 mm.

Ak ste klasické hodinky nikdy nenosili, ale „smartky“ sa vám páčia a nové remienky hľadáte cez internet, zapamätajte si, že musíte myslieť aj na ich dĺžku. Kožené sa najčastejšie vyrábajú vo veľkostiach M, L a XL (celková dĺžka 170 – 210 mm). Plastové a silikónové vo veľkosti L (celkovo 190 mm) a kovové remienky vo veľkostiach L a XL (celková dĺžka 155 – 180 mm). Plastové remienky bývajú tenučké a majú tak veľa dierok, že obvykle zapasujú na akúkoľvek ruku. Kovové môžete skracovať uberaním článkov (pomôžu vám v hodinárstve).

Apple Watch s koženým remienkom, zdroj: nay.sk

Obľúbené silikónové remienky sú príjemné na dotyk. Okrem týchto „gumených“ verzií môžete so smart hodinkami používať luxusné textilné, kovové, najmä titánové, a kožené remienky alebo remienky imitujúce kožu. Pozor! Cena tých najdrahších bez problémov prevýši cenu samotných hodiniek.

Kompromis v podobe malého displeja

Ak sa vám smart hodinky s displejom namiesto ručičiek predsa len nezdajú dosť elegantné, nemusíte sa o smart funkcie ochudobniť. Niektorí výrobcovia ich dokázali vložiť do klasických ručičkových hodiniek.

Výrobca Garmin s modelovým radom Vívomove na to išiel cestou miniatúrneho displeja v spodnej časti ciferníka. Zaujať chce aj dámy, pre ktoré je obzvlášť dôležitá harmónia hodiniek so šatami, s topánkami, kabelkou a so šperkom. Displej je v týchto hodinkách dokonale skrytý. Pokým sa na ňom nezobrazujú žiadne údaje, je úplne neviditeľný a nenarúša ich minimalistický vzhľad.

Zdroj: nay.sk

Minidisplej môžete ovládať dotykom. Ak máte väčšie prsty, je to trochu problematické. Displej je monochromatický (jednofarebný) a má rozlíšenie iba 64 × 128 px. Hodinky Garmin Vívoactive sú však plnohodnotnými smart hodinkami. Zobrazujú notifikácie zo smartfónu, sledujú pohybové aktivity, dovoľujú ovládať prehrávanie hudby. Ak ste doposiaľ nosili len klasické náramkové hodinky, myslite na to, že výdrž batérie sa pri smart hodinkách neráta na mesiace, či dokonca roky, skôr na dni, maximálne jeden až dva týždne.

Skutočný smart luxus

Výrobcovia luxusných hodiniek Alpina a Frederique Constant na to išli z opačného konca. Ich smart hodinky majú takmer plnohodnotné smart funkcie, ale nijaký displej. Nazývajú sa horologické. Rovnako ako iné smart hodinky merajú kroky, sledujú kvalitu spánku, pripomenú, že dlho sedíte, upozornia na zmeškaný telefonát.

Horologické smart hodinky na to využívajú vibrácie a pohyby hodinovej či minútovej ručičky, alebo malých doplnkových ručičiek (tzv. dátumovky). Môžete ich prepojiť so smartfónom a v aplikácii si prezrieť podrobné štatistiky (napríklad športových aktivít) a meniť nastavenia.

Keďže týmto hodinkám chýba dotykový displej a iné ovládacie prvky, treba využívať otočnú korunku. Jednotlivé povely zadáte hodinkám viacerými krátkymi či dlhým stlačeniami.

Výhodou horologických smart hodiniek je životnosť ich batérie. Podobá sa výdrži pri klasických ručičkových hodinkách – môže dosiahnuť i dva roky. Naopak, ich obrovskou nevýhodou je vysoká cena. Sú päť- až desaťnásobne drahšie než mnohé iné špičkové a obľúbené modely rešpektovaných výrobcov.

Zhrnutie:

  • Pri väčšine smart hodiniek si môžete vybrať z desiatok druhov ciferníkov.
  • Všímajte si parametre displeja ako rozlíšenie v pixeloch a hustotu v PPI – čím sú vyššie, tým displej vernejšie „nakreslí“ čísla i ručičky.
  • Na smart hodinkách môžete meniť remienky – na väčšinu pasujú rovnaké ako na bežné hodinky.
  • Na trhu sú aj smart hodinky s ručičkovým ciferníkom a so skrytým minidisplejom – disponujú takmer všetkými funkciami bežných smart hodiniek.
  • Tzv. horologické smart hodinky sú smart hodinky úplne bez displeja.
  • Horologické modely majú obmedzené funkcie – udalosti zobrazujú pomocou ručičiek alebo vibrovaním, dajú sa však prepojiť so smartfónom.
témy aké smart hodinky dámske smart hodinky pánske smart hodinky smart watch
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky