16.01.2020
2509 videní

Poznáte vychytávky, s ktorými kuchynské spotrebiče vstúpia do ďalšej dekády 21. storočia? Rúry, varné dosky, digestory, ale aj kávovary, hrnce a kuchynské váhy s prívlastkom smart. Zaneprázdnenými ľuďom pomáhajú ovládnuť čas. Pohodlie, zdravie a rýchlosť sú veličiny dôležité aj pri domácej príprave pokrmov. Myslite na to už pri zariaďovaní kuchyne!

Pečenie bez starostí

Rúra pripojená k smartfónu je oproti obyčajnej rúre komfortnejšia a flexibilnejšia. Vďaka mobilnej aplikácii ju môžete zapnúť cez telefón odkiaľkoľvek – trebárs počas nákupu v obchode. Po príchode domov bude nahriata a pripravená na spustenie pečenia. Po skončení programu opäť pošle notifikáciu, takže priebeh pečenia nemusíte každú chvíľu kontrolovať a odchádzať od iných domácich či pracovných povinností.

Inteligentná rúra je bezpečná aj vtedy, keď sa pri nej hrajú malé deti. Detskú poistku aktivujete aj spoza žehliacej dosky či z detskej izby, keď kontrolujete starším deťom domáce úlohy.

Samotnú prípravu jedla uľahčuje ponuka predvolených programov pre rôzne druhy potravín – mäso, ryby, zelenina, koláče atď. Mnohé modely obsahujú tiež funkciu udržiavania teploty. Niektoré rúry idú ešte ďalej a disponujú nie len zabudovanou kamerou, ale i možnosťou presnej kontroly teploty v konkrétnom mieste pokrmu prostredníctvom prídavnej termosondy.

Vedeli ste?

Aktuálnym hitom sú receptáre integrované v aplikácii. Jedlo môžete vyhľadávať podľa potrebných surovín, a tak využiť presne to, čo máte v komore. V strede uponáhľaného pracovného týždňa, keď je ďaleko do ďalšieho rodinného nákupu, je možno ešte lepšia pomoc vyhľadávanie podľa zostávajúcich zásob. Veď zladiť narýchlo, a chutne, rôzne zbytky z chladničky je neraz hotová veda… Ako to funguje? Vyberiete si recept, suroviny a koreniny pripravíte do vhodnej nádoby, nádobu, vložíte do rúry, a potom jej odošlete nastavenia receptu. Ohrev spustíte kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Varná doska, s ktorou pripravíte aj zdravý rezeň

Na podobnom princípe funguje smart varná doska. Inteligentné panely – prevažne s indukčným ohrevom – sa taktiež stávajú súčasťou našich domácností. Dovoľujú sledovať a prostredníctvom telefónu a aplikácie ovládať celú škálu nastavení. Rozdelenie alebo naopak spájanie jednotlivých varných zón. Časovač. Teplota. Zapájanie či prepájanie integrovaných odsávačov pár.

Smart varné dosky umožňujú nastaviť program napríklad podľa toho, či sa chystáte variť alebo vyprážať a následne strážia teplotu. V praxi za vás ustrážia tuk pri vyprážaní, aby ste spolu so šťavnatým rezňom nepodávali hosťom na tanier porciu najnebezpečnejších karcinogénov.

Skvelým pomocníkom je tiež funkcia, vďaka ktorej doska rozpozná bod varu polievky v hrnci, takže ďalej už automaticky reguluje priebeh varenia. S inteligentnou varnou doskou, nemusí v kuchyni nikdy nič vykypieť – ani voda pri varení zemiakov, čo sa mnohým z nás stáva snáď najčastejšie.

Ale pozor!

Bezpečnosti sa týka najzásadnejší rozdiel medzi smart rúrami a smart varnými doskami. Na rozdiel od rúr, ktoré predstavujú samostatný uzavretý priestor, varné panely nie sú navrhované tak, aby boli ponechané úplne bez dozoru. Aj keď majú zabudované regulačné a kontrolné mechanizmy, priebeh varenia treba sledovať. Upozorní vás na to štandardný návod na obsluhu spotrebiča, ale aj aplikácia.

Čistejší vzduch a inteligentné svietenie

Digestor je čosi ako povinná výbava každej kuchyne. Pomáha odčerpávať pachy, pohlcuje pary a nadmernú vlhkosť, pomáha osvetliť varnú plochu. Možnosti smart technológií posúvajú aj túto kategóriu spotrebičov ďalej.

Pod kontrolou – ako inak, cez aplikáciu v smartfóne – máte všetko, čo od moderného digestora očakávate. Obzvlášť dobrou službou aplikácie sú upozornenia na výmenu filtrov. Veď povedzme si úprimne, nezabúdame práve na toto najčastejšie? Aplikácia upozorňuje, ktorý filter nie je v poriadku a povie vám aj to, či potrebuje len vyčistiť alebo už aj vymeniť. Čo je ešte lepšie? Niektoré modely sa dokážu prepojiť s varným panelom, čím oba spotrebiče navzájom „komunikujú“. Spoločne tak pracujú nie len na vašej večeri či obede, ale aj na tom, aby ste si ich mohli vychutnať v príjemnom prostredí s čistým vzduchom – bez prílišných pachov z varenia.

Pitie kávy pre náročných

Inteligentný kávovar komunikuje s telefónom alebo tabletom prostredníctvom Wi-Fi či Bluetooth a jeho funkcie sa ovládajú z príslušnej mobilnej aplikácie. Môžete si v nej nastaviť profily kávových špecialít a dokonca ich aj priradiť k jednotlivým užívateľským účtom. Koľko kávy? Koľko vody? Akej teploty? Akú hrúbku mletia? Keďže kávovar obvykle používa celá rodina, v prevedení smart vám dovolí upraviť preferencie pre každého člena zvlášť. A všetko si zapamätá.

Teoreticky si môžete nechať pripraviť kávu i na diaľku, tak aby ste jej skvelú vôňu zacítili v tom istom momente, ako otvoríte dvere do bytu.

Smart kávovar je však ešte lepšou voľbou pre tých, ktorí si radi pozývajú návštevy. Radi sa s nimi bavia a diskutujú a potrpia si na tom, aby ich očarili nielen dokonalou kávou, ale i technologickými novinkami. Predstavte si, že necháte kolovať svoj tablet, každému z hostí dovolíte odkliknúť si, na čo má chuť a vy už len posúvate šálky pod výdajnými tryskami kávovaru. Znie to ako sci-fi?

Váha, ktorá váži i stráži

Aj inteligentné kuchynské váhy komunikujú s mobilným telefónom pomocou Bluetooth. Ich výhodou je najmä prepojenie s databázou potravín, vďaka čomu dokážu prepočítavať výživové hodnoty a ďalšie dôležité parametre stravy – kalórie, cholesterol, podiel soli, cukrov atď.
Aj tu sa o všetko stará aplikácia v smartfóne. Kalórie i jednotlivé výživové látky dokáže sčítavať a každý deň vám v prehľadných grafoch zobrazí, čoho ste prijali veľa a čoho málo. Štatistiky si môžete prezerať za viacero dní i týždňov. Inteligentné kuchynské váhy majú ambíciu byť nie len pomocníkom pri chudnutí, ale najmä pri zavádzaní zdravšieho životného štýlu pre celú rodinu.

Varenie zvládne každý

Po multifunkčných smart hrncoch sa zatiaľ vraj obzerajú hlavne páni, ktorí sa rozhodli rázne zmeniť svoj život a – naučiť sa konečne variť… Dá sa v nich aj smažiť, fritovať, dusiť, piecť alebo pripravovať jedlo v pare. Na každý úkon sú v ponuke predvolené programy, ktoré ovládate aplikáciou v smartfóne. Štandardom je nastavenie presnej teploty varenia a jej udržiavania i funkcia odloženého štartu, ktorá dovoľuje všetko prichystať a varenie spustiť v stanovený čas. To znamená, že ak to správne načasujete, dáma, ktorú chcete očariť, môže prísť domov presne v momente, keď máte všetko hotové. V jej očiach budete razom Pán Božský a Úžasný.

Čaj so správnou teplotou

Vedeli ste, že pripraviť čaj je malá veda? Počuli ste už o prastarých japonských a čínskych čajových rituáloch? Každý čajový lístok potrebuje správnu teplotu vody, aby sa rozvinula jeho vôňa a chuť a uvoľnili sa tie najlepšie látky.

S myšlienkou znova povýšiť pitie čaju z lúhovania vrecúšok na zážitok, vznikli inteligentné kanvice. Môžete ich ovládať prostredníctvom smartfónu s Wifi alebo Bluetooth. Aplikácia dovoľuje zapnúť a vypnúť prístroj, zvoliť režim teploty či spustiť funkciu, ktorá udrží žiadanú teplotu v určenom časovom intervale.

Keďže nie všetci členovia rodiny musia používať na varenie čaju smartfón, väčšina modelov má aj klasické manuálne ovládanie. Ani bezpečnosti sa netreba báť – smart kanvica rozpozná, keď v nej nie je voda a vy ju z mobilu na diaľku zapínate. V takom prípade sa sama vypne.

Tip pre zábudlivých

Tiež si občas nedokážete spomenúť, či ste pred odchodom z domu povypínali všetko, čo bolo treba? S modernou kuchyňou a smart vychytávkami tieto obavy navždy pochováte. Stačí pohľad na displej smartfónu a pri každom spotrebiči hneď viete, či je naozaj vypnutý. A ak ste na to naozaj zabudli, aplikácie umožňujú diaľkové vypnutie. Mnohé spotrebiče sa dokonca vypnú samé.
témy vychytávky do kuchyne spotrebiče do kuchyne smart rúra varná doska kávovar hrnce
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky