30.09.2019
3313 videní

Smartfóny disponujú širokou škálou parametrov. Vybrať ten správny model pre vaše potreby tak nemusí byť vôbec jednoduché. V tomto článku vám preto poradíme, na čo si máte dávať pozor. Priblížime si tie najdôležitejšie charakteristiky tak, aby ste si vedeli vybrať mobil, s ktorým budete spokojný. 

Smartfón sa hodí pre ľudí, ktorí chcú zariadenie na viac účelov. Okrem tradičného odosielania textových správ a telefonovania poskytujú možnosť používania emailových účtov, sociálnych sietí, prehliadania webu, fotenia, hrania hier a pod. 

Technické vybavenie moderných smartfónov (hardvér), je na takej úrovni, že zvláda intenzívny multitasking (súčasné spracovávanie viacerých úloh), a je schopné poskytnúť dynamickú zábavu aj prostredie pre prácu. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, čo by sme mali brať do úvahy, ak sa rozhodujeme o kúpe tohto moderného zariadenia.  

Operačný systém 

V praxi máte na výber dva rôzne operačné systémy. Sú nimi iOS a Android. Ktorý je lepší? Závisí od preferencií používateľa. Niektorým ľuďom viac vyhovuje iOS, iným zase Android. Aké sú najväčšie rozdiely medzi týmito dvoma gigantmi? 

Zdroj: flickr.com

iOS 

iOS je všeobecne považovaný za omnoho bezpečnejšiu platformu. Za celým jej vývojom stojí jediná firma, a tou je slávny Apple. Bezpečnosť platformy je tu prvoradá, a tak musia všetky aplikácie a programy prejsť mnohými bezpečnostnými previerkami. Uzavretosť platformy, ktorá jej prepožičiava bezpečnosť, tiež znižuje možnosti „customizácie“, teda prispôsobenia si systému, na minimum. 

iOS je trošku jednoduchším operačným systémom a pochvalu si zaslúži za systém aktualizácií. Ten je riešený tak, že aj starší iPhone sa dočká najnovšej verzie systému (o tom, s ktorými zariadeniami bude najnovší iOS kompatibilný, vždy Apple informuje na svojich stránkach). iOS je navyše výborne vyladený a väčšinou funguje plynule a spoľahlivo aj na niekoľkoročných iPhonoch. Nie je to však pravidlo a užívatelia niekedy hlásia, že aktualizácie spôsobujú starším zariadeniam problémy. 

Android 

Android je omnoho otvorenejšia platforma. Ide o tzv. „open source“, teda aj ľudia, ktorí sa rozumejú do programovania, si dokážu veľa vecí v Androide upraviť podľa seba. Ide však aj o potenciálnu slabinu. Vysoká miera bezpečnosti je riešená častými aktualizáciami. Mnohé staršie smartfóny však dostávajú aktualizácie pomalšie alebo v niektorých prípadoch sa k nim nemusia dostať vôbec. 

Výhodou Androidu je aj fakt, že na ňom beží približne 20 000 rôznych modelov smartfónov a ďalších zariadení. Používateľ si tak môže vybrať zariadenie presne podľa svojich preferencií (či už ide o dizajn, hardvér a pod.). Taktiež má používateľ Androidu k dispozícii viac aplikácií. 

Displej 

Obrazovka telefónu je absolútne kľúčová. V prvom rade ide o veľkosť displeja. Udáva sa v palcoch (″). Malé smartfóny boli trendom minulosti. V súčasnej dobe sú populárne smartfóny s displejom 6 a viac palcov.  

Zdroj: pexels.com

Veľké displeje sú skvelé na zobrazovanie multimediálneho obsahu, sú vhodnejšie na hranie hier a predstavujú komfortný spôsob surfovania na webe. Displej nad 6″ ale môže byť nepohodlný na každodenné nosenie. Vo vrecku môže prekážať. Taktiež používatelia s menšími rukami môžu mať problém používať smartfón s veľkým displejom jednou rukou. Menší displej znamená kompaktnejšie rozmery telefónu. Vďaka tomu je takýto smartfón “šikovnejší”, dá sa pohodlne nosiť so sebou a ovládanie jednou rukou je komfortné. 

Rozlíšenie a typ displeja 

Rozlíšenie displeja nám určuje jeho ostrosť. Udáva sa v pixeloch (px) vo vodorovnom a zvislom rade displeja. Čím je toto číslo väčšie, tým ostrejší bude obraz. V dnešnej dobe je štandardom HD rozlíšenie a bežné sú aj zariadenia s FHD (Full HD). 

  • Rozlíšenie 800 × 600 a 1024 x 768 px je doménou lacnejších telefónov. 
  • Rozlíšenie minimálne 1280 × 720 px je vyššie a nájdeme ho v telefónoch strednej triedy. Označuje sa niekedy aj ako HD Ready. 
  • Rozlíšenie 1920 × 1080 px dokáže vyprodukovať veľmi ostrý obraz. Označuje sa tiež ako Full HD. 

Typy displejov moderných smartfónov sú najčastejšie AMOLED, OLED, IPS LCD a TFT LCD. Každý z nich má svoje špecifiká.  

  • OLED – použitie LED technológie má výhodu v nízkej spotrebe energie, širokých pozorovacích uhloch a vynikajúcom kontraste. Vynikajúca je tiež reakčná rýchlosť tohto typu displeja. 
  • AMOLED – za absolútnu špičku sa označuje práve tento typ displeja, ktorý poskytuje najlepšiu kvalitu farieb a obrazu. AMOLED displeje sú podkategóriou OLED displejov s podobným princípom funkčnosti.  
  • IPS LCD – ide o podsvietený displej s vyššou spotrebou energie. Majú dobré pozorovacie uhly a čitateľnosť, no chýba im reprodukcia sýtej čiernej farby. 
  • TFT LCD – pre svoje fungovanie potrebuje podsvietenie, preto má pomerne veľkú spotrebu energie. Jeho slabinou je spracovanie čiernej farby, ktorá v niektorých prípadoch pripomína skôr tmavo sivú. Pozorovacie uhly sú tiež v porovnaní s ostatnými typmi displejov horšie. 

Fotoaparát a jeho kvalita 

Smartfón bez fotoaparátu si už ani nevieme predstaviť. Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v pixeloch, resp. megapixeloch (Mpx). V prípade duálnych fotoaparátov je tento údaj taktiež zdvojený. V charakteristikách tak nájdete dve čísla označujúce rozlíšenie oboch fotoaparátov. Neplatí však vždy, že vyššie rozlíšenie sa rovná lepšej fotke.  

Úlohu tu zohráva aj svetelnosť. Tá sa označuje ako f (napr. f/1.8). Táto veličina vyjadruje, aké veľké množstvo svetla sa dostane do danej optickej sústavy. Vo všeobecnosti možno povedať, že vyššia svetelnosť znamená lepší objektív. Rozmedzie f/1,4 až f/1,8 je výborné pre objektívy s pevným ohniskom. Príliš vysoká svetelnosť ale nie je vždy žiaduca, čo sa v prípade fotoaparátov rieši použitím clony. 

Zdroj: pexels.com

Pri kvalite fotiek hrá úlohu aj softvér, ktorý fotografie spracováva. Nestačí totiž mať len veľa megapixelov. Kvalitný softvér dokáže pomôcť snímať lepšie fotografie. Mnohé smartfóny disponujú technológiou, ktorá pri fotení vyhodnocuje situáciu a stará sa o čo najlepší výsledok. 

Výborne vychytaný softvér majú vlajkové lode takmer všetkých výrobcov. Nejde však len o doménu drahých telefónov a výnimky sa nájdu aj v lacnejších kategóriách. 

Kvalita prevedenia 

Na výrobu smarfónov sa používajú najrôznejšie materiály. Kvalitné telefóny sú najčastejšie vyrábané z kombinácie plastov, skla a kovov. Keďže kov je prekážkou pri bezdrôtovom nabíjaní, majú najnovšie modely z kovu len rám a zvyšok tela je vyrobený z plastu a skla. 

Úložisko 

Kapacita vnútorného priestoru sa udáva v GB (Gigabajtoch). Ide o objem dát, ktoré je používateľ schopný na smartfón uložiť. Nie celá kapacita udávaná v charakteristikách telefónu je prístupná. Časť z nej je totiž využitá na operačný systém a ďalšie aplikácie. 

32, 64, 128 GB a viac, vždy vyberajte s ohľadom na vlastné preferencie. Pamätajte aj na to, že pri veľkom množstve smartfónov je možné dokúpiť si microSD kartu a použiť ju ako externé úložisko. 

Výkon a RAM 

S výkonom je úzko spojený procesor a RAM. Pri procesore sa udáva počet jadier a ich frekvencia (GHz). Osemjadrový procesor by vám mal dodať viac výkonu ako štvorjadrový. Úlohu tu však hrá aj RAM pamäť. Operačná pamäť sa udáva v GB a platí, že vyššie číslo znamená vyšší výkon. Štandardom býva 4 GB, no na trhu sú aj zariadenia s vyššou kapacitou.  

Konektivita 

Pripojiteľnosť smartfónu určuje jeho celkovú využiteľnosť. Pripojenia sa delia na drôtové a bezdrôtové. Do bezdrôtových rozhraní patria rozhrania ako Bluetooth, WiFi, GPS alebo NFC (rýchla a bezpečná výmena dát na krátke vzdialenosti). 

Zdroj: nay.sk

Káblové pripojenia zahŕňajú microUSB, USB typu C alebo 3,5 mm jack na slúchadlá. Micro USB konektor je pomaličky na ústupe a používa sa už čoraz menej. Nahrádza ho modernejší USB-C konektor, ktorý sa vyznačuje vyššou prenosovou rýchlosťou a tiež rýchlejším nabíjaním. Vlastný spôsob pripojenia má aj Apple, nazýva sa Lightning konektor, a sú ním vybavené iPhony. 

Zabudnúť by sme nemali ani na SIM karty. Mnohé telefóny dnes majú možnosť používania dvoch SIM kariet. Tieto telefóny potom nesú označenie Dual SIM. 

Pozor si treba dať aj na podporu LTE sietí. Tejto informácii venujte pozornosť, ak kupujete telefón z Číny. Ak si vyberiete telefón, ktorý nepodporuje miestne LTE siete, bude jeho využiteľnosť značne oklieštená. LTE je totiž technológiou určenou pre vysokorýchlostný internet v rámci mobilných sietí.  

Výdrž akumulátora 

Bez batérie by mobil nebol využiteľný. Kapacita batérie sa udáva v mAh a v teórii platí, že čím vyššie je toto číslo, tým dlhšia bude aj výdrž batérie. Priemerná hodnota kapacity batérie je okolo 3000 mAh, čo stačí asi na dva dni bežného používania. V prípade nižšej kapacity počítajte s každodenným nabíjaním. 

V praxi tu však hrá úlohu veľa premenných. Veľa totiž závisí najmä od druhu displeja a celkovej hardvérovej výbavy. Displej s vyšším rozlíšením, vyšším výkonom procesora a väčšou pamäťou RAM bude znamenať rýchlejšie vybíjanie telefónu. 

Samozrejme, závisí aj od spôsobu a frekvencie používania. Ak používate smartfón v hojnej miere na sledovanie multimédií a hernú zábavu, tak sa batéria vybije omnoho rýchlejšie. 

Zdroj: pexels.com

Výdrž batérie nie je všetko. Dôležité sú tiež možnosti nabíjania. Klasické nabíjanie je v súčasnosti prekonávané rýchlonabíjaním a bezdrôtovým nabíjaním. Rýchle nabíjanie (rýchlonabíjanie) umožňuje nabiť telefón v omnoho kratšom čase, čo sa v dnešnej dobe plnej “jednodňových” smartfónov určite hodí. Bezdrôtové nabíjanie je najhorúcejšou novinkou. Ide o technológiu fungujúcu na princípe elektromagnetickej indukcie, ktorá umožňuje prenos energie na vzdialenosť do jedného centimetra. Ak chceme nabiť telefón, ktorý túto technológiu podporuje, stačí ho položiť na špeciálnu nabíjaciu podložku a počkať. 

Vyberte si ten správny smartfón 

Pri výbere smartfónu je nutné poznať jednotlivé parametre a vedieť, čo reprezentujú. Keď sa v charakteristikách a parametroch viete orientovať, nič vám nestojí v ceste vybrať si ten správny smartfón pre vaše potreby.  

témy smartfón parametre výkon
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Redakcia, 27.11.2019
Dobrý deň, Albínka, tešíme sa, že sa vám článok páčil a pomohol vám. Takže teraz nám už zostáva len zapriať vám šťastnú ruku pri výbere konkrétneho telefónu! Ivana z tímu Smartmagazín.
Albína Vandrášiková, 21.11.2019
Článok mi veľmi pomohol nakoľko hladám telefón s dobrým fotoaparátom
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky