14.11.2019
3016 videní

Smart technológie dokážu zjednodušiť každodenné činnosti od vetrania, kúrenia cez upratovanie po zabezpečenie obydlia úplne každému. Jednou z ich najväčších výhod však je, že ich môžete ovládať cez smartfón, tablet, či dokonca hlasom. Ich obsluha je teda jednoduchá aj pre zrakovo alebo telesne postihnutých ľudí. Ak patríte medzi nich, alebo sa o niekoho takého staráte, čítajte ďalej – v článku vám prezradíme, ako vám smart technológie pomôžu a uľahčia život, aby ste sa doma cítili pohodlne, bezpečne, čo najviac slobodne a bez zbytočných obmedzení. 

Jednotlivé prvky i ucelené systémy 

Medzi smart zariadenia dnes nepatria iba smartfóny, tablety, televízory či hodinky. Smart môže byť vaše osvetlenie, termostat na riadenie kúrenia, domáce spotrebiče i kamery alebo videovrátnik. Niektoré smart prvky pracujú samostatne a na ovládanie využívajú aplikáciu pre smartfón či tablet dodanú výrobcom. Mnohé z nich však môžete začleniť do tzv. systému inteligentnej domácnosti (nazývaného aj smart home) a ovládať ich centrálne – či už pomocou ovládacieho panela na stene, jedinej aplikácie v smartfóne, tablete či smart televízore, alebo dokonca hlasom. Je to neoceniteľná výhoda v prípade, že máte problém s pohybom alebo sa nemôžete pohnúť z postele. Nebudete sa totiž musieť presúvať k jednotlivým vypínačom či ovládacím prvkom, ale z jediného miesta budete môcť riadiť napríklad osvetlenie, kúrenie, žalúzie, kamery, elektronické zámky či zapínať a vypínať rôzne spotrebiče. 

Srdcom spomenutých systémov je spravidla centrálna jednotka, ktorá prepája všetky zariadenia – buď pomocou káblov, alebo bezdrôtovo. Niektoré systémy využívajú aj komunikáciu pomocou bezdrôtovej wifi počítačovej siete, kvôli ich využitiu teda musíte mať doma takú sieť zriadenú. Ak chcete so systémom komunikovať aj v prípade, že sa budete nachádzať mimo domácnosti, musí byť wifi sieť pripojená do internetu. Obľúbené sú systémy inteligentnej domácnosti Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit či Fibaro. Na rozdiel od iných systémov komunikujú s jednotlivými prvkami takmer výlučne bezdrôtovo. Nemusíte ich teda prepájať káblami v nevzhľadných lištách či rúrkach. Sú kompatibilné s veľkým množstvom prvkov (smart žiarovky, termostaty, kamery atď.) a ich inštaláciu zvládne aj priemerne zdatný používateľ smartfónu či tabletu. 

Ovládajte domácnosť hlasom, nechajte si prečítať prijaté správy a nadiktujte odpoveď 

Šikovným pomocníkom, ktorý vám zjednoduší množstvo úkonov v prípadoch, keď sa nemôžete spoľahnúť na svoj zrak alebo máte problémy s pohybom, je hlasový asistent. Týmto pojmom sa označuje buď konkrétne zariadenie (napr. smart reproduktor), alebo služba, ktorá môže bežať priamo vo vašom smartfóne, tablete, v smart hodinkách či v už spomínanom špeciálnom reproduktore.  

Hlasového asistenta sa môžete napríklad spýtať, aké bude zajtra počasie, aký máte na dnes program, aké sú najnovšie správy atď. Môžete mu dať príkaz, aby začal prehrávať konkrétnu hudbu zo streamovacej služby. Pomocou neho môžete ovládať jednotlivé prvky smart domácnosti (už spomínané osvetlenie, vykurovanie atď.), avšak len za predpokladu, že asistenta s týmito smart prvkami prepojíte pomocou aplikácie. V prípade, že máte horší zrak, oceníte tiež, že asistent vám prečíta prijaté textové správy alebo e-maily, pričom odpoveď na ne môžete asistentovi priamo nadiktovať bez toho, aby ste ju museli písať na klávesnici.  

Medzi najpoužívanejšie služby hlasových asistentov patria Google Home a Amazon Alexa. V zariadeniach značky Apple nájdete hlasovú asistentku Siri, v niektorých od Samsungu asistenta menom Bixby a Microsoft má svoju asistentku Cortanu. Nevýhodou týchto služieb je, že zatiaľ rozumejú iba niekoľkým svetovým jazykom. Slovenčina a čeština by k nim mali pribudnúť v blízkej budúcnosti, no kým sa tak stane, môžete si vďaka hlasovým asistentom trénovať výslovnosť cudzích jazykov. 

Obr.: Hlasový asistent umožní ovládať kompatibilné inteligentné domáce zariadenia bez zbytočnej námahy. Stačí pokyn hlasom a asistent sa postará o splnenie vašej požiadavky. 

Osvetlite všetky miestnosti jediným dotykom 

inteligentným osvetlením budete úplne nezávislí od vypínačov a nebudete sa k nim musieť namáhavo presúvať alebo si volať pomoc, aby ste zapli či vypli svetlo. Tzv. smart žiarovky môžete totiž na diaľku zapínať, vypínať, nastavovať intenzitu ich osvetlenia, či dokonca navodiť žiadanú atmosféru zmenou ich farby. 

Najznámejším komplexným riešením smart osvetlenia je systém Philips Hue, v ktorom môžete kombinovať najrôznejšie svetelné zdroje od LED žiaroviek až po LED pásy. Výhodou tohto riešenia je, že si môžete naprogramovať rôzne scenáre osvetlenia. Napríklad intenzívne svetlo vám poskytne ideálne prostredie na prácu, farebné náladové osvetlenie navodí príjemnú relaxačnú atmosféru a tlmené osvetlenie vám umožní v pokoji sledovať filmy či zaspať. Všetky tieto scenáre si môžete nastaviť tak, aby ich systém spustil vo vopred určenom čase (napr. automatické stlmenie svetla večer). Okrem toho máte k dispozícii aj simuláciu vašej prítomnosti v dome, resp. byte. Vďaka tejto funkcii sa budete cítiť bezpečne, pretože systém bude automaticky zapínať či vypínať svetlo v rôznych miestnostiach, ako keby sa v príbytku nachádzalo viacero osôb. To odradí prípadných zlodejov. 

Obr.: Inteligentné osvetlenie Nanoleaf Light Panels, ktoré možno ovládať jednoducho vďaka smartfónovej aplikácii a tiež hlasovým asistentom 

Základom systému je tzv. mostík Philips Hue Bridge, ktorý prepája všetky prvky. So žiarovkami komunikuje bezdrôtovo, no do vašej domácej počítačovej siete ho musíte pripojiť pomocou ethernetového kábla (nemá zabudovaný wifi modul). Na ovládanie systému Philips Hue môžete použiť diaľkový ovládač alebo aplikáciu vo svojom tablete či smartfóne. Bariéry pomáha búrať aj senzor pohybu, ktorý si môžete dokúpiť ako samostatný prvok a ktorý môže na základe vašej prítomnosti v miestnosti či príbytku zapínať osvetlenie alebo aktivovať svetelné scenáre automaticky bez toho, aby ste pri sebe museli mať smartfón či tablet. Senzor môžete položiť na policu alebo pripevniť na stenu. Čerešničkou na torte je potom možnosť hlasového ovládania pomocou tzv. hlasového asistenta. 

Nezanedbateľným benefitom systému Philips Hue je aj úspornosť. LED technológia použitá v týchto systémoch vám prináša niekoľkonásobne menšiu spotrebu energie oproti klasickým volfrámovým žiarovkám pri rovnakej intenzite osvetlenia.  

Tip: 

Kvôli regulácii množstva prirodzeného svetla si môžete nechať nainštalovať tzv. žalúziové moduly. Tie vám umožnia ovládať nielen žalúzie, ale tiež rolety, markízy či garážové brány, ktoré však musia byť vybavené motorizovaným pohonom. Takýto modul ponúka napríklad systém inteligentnej domácnosti Fibaro. Ovládať ho môžete pomocou tlačidiel či bezdrôtovo tak, ako ostatné prvky inteligentnej domácnosti.  

V zime teplo, v lete chládok 

V bežných domoch je teplota v miestnosti nastaviteľná jediným termostatom (prípadne jedným pre každé podlažie). Zmena teploty pre vás teda znamená presun k termostatu, čo je pri obmedzenej pohyblivosti alebo orientácii v priestore problém. Smart termostaty môžete ovládať na diaľku z počítača, zo smartfónu či tabletu. Niektoré z nich dokážu ovládať nielen kúrenie, ale aj systém chladenia. Tieto programovateľné termostaty nájdete napríklad v ponuke výrobcov Honeywell či Danfoss.  

Špičkou medzi nimi je však prepracovaný inteligentný termostat Google Nest 3. gen, ktorý vám ponúka okrem dotykového displeja aj plnú kompatibilitu s hlasovým asistentom Googlu. Dokáže ušetriť až 12 % nákladov na vykurovanie vďaka svojim prepracovaným algoritmom, ktoré prispôsobujú teplotu geografickej lokalite, ročnému obdobiu a aktuálnemu počasiu. Google Nest dokáže vďaka určovaniu polohy na vašom smartfóne rozpoznať, že ste opustili príbytok, a automaticky zníži výkon vykurovania či chladenia.  

Pri centrálnom vykurovaní v byte vám reguláciu teploty umožnia smart termostatické hlavice na radiátoroch, ktorých cena sa začína na vyše 40 eurách. Nájdete ich taktiež v ponuke výrobcov Danfoss či Honeywell. V portfóliu výrobcu Fibaro nájdete termostatické hlavice kompatibilné s komplexným systémom inteligentnej domácnosti tejto značky.  

Mnohé z týchto hlavíc môžete tak ako smart termostaty ovládať na diaľku, takže nebudete musieť ísť ku každému radiátoru, aby ste na noc znížili teplotu a ráno ju, naopak, zvýšili. Vďaka presnému nastaveniu teploty môžete s termostatickou hlavicou ušetriť vyše 20 % energie na vykurovanie. Na využitie smart hlavice musíte mať na radiátore nainštalovaný termostatický ventil, čo je však dnes už samozrejmosť takmer v každom byte. Spoznáte ho podľa toho, že po odmontovaní pôvodnej ovládacej hlavice uvidíte tenký piestik termostatického ventila, ktorý sa dá stlačiť. 

Príbytok pod dohľadom aj z postele 

Vďaka smart technológiám sa môžete cítiť bezpečne bez toho, aby ste museli pri najmenšom podozrení prechádzať k oknu. Interiér i exteriér príbytku za vás skontrolujú IP kamery, ktorých obraz je prenášaný cez počítačovú sieť – káblovú alebo bezdrôtovú wifi. Obraz z nich potom môžete sledovať na počítači, smart TV, tablete či smartfóne. IP kamery sa vyrábajú v najrôznejších prevedeniach s montážou na stenu, strop či určené na položenie, napríklad na policu, aby pôsobili nenápadne. Niektoré modely sú bezdrôtové – ich výhodou je jednoduchá inštalácia, pretože k nim nemusíte priviesť žiadnu kabeláž v káblových lištách či rúrkach.  

Špecialitou je kamera Technaxx IP CAM TX-58, ktorú môžete naskrutkovať do žiarovkovej objímky vo veľkosti E27 (štandardná žiarovka) akéhokoľvek svietidla. Vďaka tomu nebudete musieť riešiť jej uchytenie do steny ani napájanie – kamera je napájaná priamo zo žiarovkovej objímky (vypínač svetla však musíte nechať v polohe „zapnuté“). 

Väčšina IP kamier vidí aj v noci vďaka integrovanému infračervenému LED osvetleniu. Užitočnou funkciou je aj detekcia pohybu – kamera vám po jeho zaznamenaní môže poslať notifikáciu na smartfón či spustiť nahrávanie. Pri výbere voľte kamery, ktoré majú aspoň Full HD rozlíšenie (1920 × 1080 pixelov). Tie vám poskytnú dostatočne detailný obraz, z ktorého dokážete identifikovať tvár osoby. IP kamery nájdete v portfóliu osvedčených značiek D-Link, TP-Link či EVOLVEO. Bohatú výbavu však prinášajú modely Google Nest Cam IQ a Google Nest Cam Outdoor. 

Obr.: Vonkajšia IP kamera D-Link vám poskytne širokouhlé záznamy z okolia vášho domu 

Google Nest Cam IQ je interiérová verzia, ktorú môžete schovať medzi ostatné predmety na poličke. Okrem detekcie pohybu a rozpoznávania osoby je vybavená aj nočným videním a mikrofónom s reproduktorom. Môžete ju teda použiť aj ako elektronickú pestúnku (baby monitor), pomocou ktorej dohliadnete na svoje deti a upozorníte ich na prípadné nebezpečenstvo aj na diaľku. Nest Cam Outdoor je vhodná aj do vonkajšieho prostredia a odolná voči vlhkosti. Má podobnú výbavu ako interiérová verzia, no pripevňuje sa na stenu. Vďaka vstavanému mikrofónu s reproduktorom môžete situáciu pred domom sledovať a odpočúvať a tiež komunikovať s návštevníkom, pokým prídete domov. 

Videovrátnik otvorí za vás 

Ak máte problémy s presunom k dverám, bude pre vás dobrým pomocníkom aj smart elektronický videovrátnik. Tento inteligentný pomocník vám po pripojení do internetu pomocou kábla alebo bezdrôtovej wifi siete dokáže odoslať živý náhľad obrazu na váš smartfón či tablet, a to bez ohľadu na to, či ste doma alebo nie. Môžete tak sledovať, čo sa deje okolo vášho vchodu, prípadne s návštevníkom na diaľku komunikovať

Google Nest Hello dokáže rozpoznať konkrétnu osobu a oznámiť vám, kto stojí pri dverách. Vstavaná kamera zaznamenáva situáciu v okolí a ukladá ju až na 30 dní na vzdialené cloudové úložisko (služba je spoplatnená). Vrátnik Google Nest Hello je plne kompatibilný so systémom Google Home a na jeho ovládanie teda môžete použiť aj hlasového asistenta (Google Nest ani Google asistent však zatiaľ nekomunikujú v slovenčine). 

Ešte lepšiu výbavu vám poskytne vrátnik Fibaro Intercom. Ten dokáže rozpoznať tvár alebo hlas osoby, ktorá stojí pri dverách či bráne, a automaticky otvoriť dvere pomocou elektromagnetického zámku. Dvere vám otvorí aj po zadaní PIN kódu. 

Obr.: Videovrátnik Fibaro Intercom 

Privolajte si pomoc na diaľku 

Niektoré systémy domácej automatizácie, ako napríklad Fibaro, vám ponúkajú možnosť pridať do systému rôzne druhy samostatne stojacich tlačidiel.  

Môžete ich využiť na ovládanie rôznych prvkov systému (zapínanie svetiel, spotrebičov či spúšťanie komplexných scenárov) alebo na privolanie pomoci, ak sa váš zdravotný stav natoľko zhorší, že budete potrebovať osobnú asistenciu. Tlačidlá komunikujú s riadiacou jednotkou Z-Wave, ktorá je pripojená na internet. Pomoc si tak môžete zavolať aj na diaľku v prípade, že sa váš asistent bude nachádzať napríklad na druhom konci mesta – na vašu žiadosť ho upozorní smartfón. Taktiež môžete privolať na pomoc rodinných príslušníkov alebo lekára

Obr.: Fibaro Button tlačidlo

Jednému tlačidlu môžete naprogramovať až 6 funkcií, ktoré spustíte 1 – 5 stlačeniami alebo pridržaním. Do systému však môžete pridať viac tlačidiel – na tento účel sa vyrábajú v rôznych farebných variantoch. Tlačidlá môžete umiestniť kamkoľvek, sú bezdrôtové a na napájanie využívajú batérie. Na ilustráciu: červené tlačidlo pre prípad núdze môžete umiestniť v blízkosti postele, čierne na aktiváciu kamier, alarmu, zhasnutie osvetlenia a zníženie teploty v príbytku pri vašom odchode bude mať svoje miesto pri vchodových dverách.  

Nevidíte na displej? Nechajte si ho prečítať 

Ak máte zhoršený zrak a problém prečítať hodnoty na displejoch rôznych spotrebičov, vedzte, že aj na túto situáciu existuje riešenie. Ponúkajú ho spotrebiče s tzv. hlasovým výstupom. Patria sem osobné váhy, ktoré vám prečítajú naváženú hmotnosť, napríklad Beurer GS39 či Sanitas SGS13, alebo tlakomery na meranie krvného tlaku, ktoré vám prečítajú namerané hodnoty systolického a diastolického tlaku i tepu, napríklad modely Beurer BC21 alebo Beurer BM49. Hlasovým výstupom sú vybavené niektoré kuchynské váhy i glukometre pre diabetikov. Ceny takýchto zariadení pritom nebývajú nijako závratné a sú porovnateľné s cenami modelov bez hlasového výstupu. Pri výbere si dajte pozor, aby dané zariadenie podporovalo slovenský či aspoň český jazyk

Sledujte rúru či chladničku cez smartfón 

Niektorí výrobcovia začali vybrané modely smart elektrospotrebičov vybavovať vstavanými kamerami. Nájdete ich napríklad v niektorých drahších modeloch rúr na pečenie, pričom dianie v ich vnútri môžete sledovať pomocou aplikácie na tablete či smartfóne. Taktiež môžete meniť aktuálnu teplotu či ďalšie nastavenia alebo proces pečenia zastaviť v prípade, že sa vám pokrm bude zdať pripálený. Ide napríklad o modely rúr Electrolux 900 Sense Cookview či Candy Watch-Touch

Obr.: Smart rúra od Electroluxu umožňuje ovládanie teploty a času pečenia v rúre po spárovaní s aplikáciou prostredníctvom wifi pripojenia. Vnútorná kamera zabezpečí sledovanie priebehu pečenia. 

Kamery postupne nachádzajú uplatnenie napríklad aj v chladničkách, ktorých obsah môžete taktiež kontrolovať na diaľku cez smartfón alebo tablet – pokojne aj počas nákupu v potravinách. Ide napríklad o model Samsung Family Hub, ktorý má prísť na trh čoskoro. 

Nezohýbajte sa k podlahe, robot povysáva za vás 

Ak máte bolesti pri pohybe alebo sa nedokážete zohnúť k zemi, môžete na vysávanie využiť robotické vysávače. Priekopníkmi v tomto segmente sú značky Electrolux, iRobot či Ecovacs. Ich vysávače fungujú úplne samostatne, pretože výrobcovia urobili za posledné roky veľký pokrok v navigačných algoritmoch. Nemusíte sa teda báť, že by niektoré miesta vynechali alebo narážali do nábytku. Pomocou aplikácie v smartfóne si nastavíte, kedy a aké miestnosti má robot povysávať, takže vás nebude rušiť pri odpočinku. Všetky robotické vysávače, okrem tých najlacnejších modelov, sa dokážu dokonca samy nabiť. Jediné, čo väčšina z nich vyžaduje, je, aby ste vysypali nádobu na nečistoty po jej naplnení. To však neplatí pre iRobot Roomba i7+, ktorý dokáže svoju nádobu automaticky vyprázdniť do nabíjacej stanice

Obr.: Robotický vysávač. Zdroj: Nay

Okrem robotických vysávačov nájdete v predajniach elektrospotrebičov či e-shopoch aj tzv. robotické mopy. Podlahu môžu vytierať nasucho i namokro, a to prostredníctvom priameho pohybu s pevným mopom alebo rotujúcimi mopovými kotúčmi. Ušetriť môžete, ak siahnete po kombinovanom robotickom zariadení, ktoré podlahu povysáva, pozametá a poutiera mopom najprv namokro a potom dosucha. 

Ďalšími neoceniteľnými pomocníkmi sú robotické čističe okien. Nájdete ich napríklad v ponuke značiek Ecovacs či Hobot. V niekoľkých fázach od hrubého umytia až po leštenie dokonale vyčistia vaše okná tak, ako keby ste to robili ručne. Ich obrovskou výhodou je, že pomocou podtlaku sa prisajú na sklo a pohybujú sa po ňom automaticky. Nemusíte teda dosiahnuť až po vrchný rám okna, stačí, ak ich priložíte na spodok a ony si už cestu hore nájdu. 

Zhrnutie: 

 • So systémom inteligentnej domácnosti sa nemusíte presúvať k vypínaču, aby ste zapli či vypli svetlo, k termostatu alebo radiátorom, aby ste zmenili teplotu v miestnosti, či k oknám, aby ste zatiahli žalúzie – všetko ovládate z tabletu, zo smartfónu či smart televízora alebo pomocou hlasového asistenta
 • Hlasový asistent vám tiež prečíta najnovšie správy, predpoveď počasia, udalosti v kalendári, prehrá obľúbenú hudbu. 
 • Prečíta vám aj prijaté textové správy a e-maily a umožní vám na ne odpovedať nadiktovanou správou bez toho, aby ste ju museli písať na klávesnici. 
 • Pomocou IP kamier a elektronického vrátnika môžete sledovať dianie okolo domu, pred dverami či bránou na svojom smartfóne alebo tablete a nemusíte sa presúvať k oknu či dverám, keď niekto zvoní
 • Elektromagnetickým zámkom otvoríte na diaľku dvere dôveryhodnej osobe, pričom niektorí elektronickí pomocníci dokážu osobu rozpoznať a dvere otvoriť automaticky
 • Bezdrôtovým tlačidlom môžete zapínať spotrebiče alebo si privolať v prípade potreby pomoc
 • Spotrebiče so vstavanými kamerami vám umožnia sledovať dianie v ich vnútri, nemusíte tak neustále kontrolovať napríklad pokrm v rúre počas pečenia. 
 • Zariadenia a spotrebiče s hlasovým výstupom vám prečítajú údaje na svojom displeji
 • Robotický vysávač, robotický mop či robotický čistič okien za vás upracú domácnosť a odbremenia vás od namáhavých pohybov
témy ovládanie domácnosti smart technológie smart zariadenia hlasový asistent
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
 • Novinky zo sveta smart technológií
 • Rady a návody
 • Aktuálne trendy a štatistiky