Bezdrôtové slúchadlá sú vynikajúcim príslušenstvom, ktoré dokáže spríjemniť používanie smart technológií, každodenný život, zábavu i šport. Za posledné roky sa výrazne zmenšili a okrem miniaturizácie oslovujú zaujímavými možnosťami. Ako presne fungujú a čo všetko ponúkajú?
Bežné slúchadlá sa skladajú iba zo zvukových meničov, z vonkajšieho krytu a pripojovacieho kábla. Bezdrôtové sú omnoho zložitejšie. Majú v sebe batériu, zosilňovač, elektroniku, ktorá sa stará o bezdrôtovú komunikáciu so smartfónom, s hudobným prehrávačom či iným zariadením, a elektroniku, ktorá zabezpečuje šetrné nabíjanie a ochranu batérie.
Bezdrôtové slúchadlá sa podľa konštrukčného vyhotovenia delia na:
Všimli ste si?Niektoré slúchadlá sú napriek prívlastku „bezdrôtové“ navzájom prepojené káblom. Pri náhlavných slúchadlách vám kábel prekážať nebude, pretože je ukrytý v náhlavnom moste. Káblom sú však prepojené aj niektoré slúchadlá do uší. Bezdrôtovým slúchadlám bez tohto prvku sa hovorí true wireless, čiže „skutočne bezdrôtové“. Ich výhodou je vyššia odolnosť (kábel nechtiac nevytrhnete) a pohodlnejšie nosenie. Slúchadlá true wireless však môžete oveľa ľahšie stratiť.
Všimli ste si?
Bezdrôtové slúchadlá môžu so zariadeniami prehrávajúcimi zvuk komunikovať cez bezdrôtové rozhranie bluetooth alebo cez rádiový prenos. V druhom prípade sa im hovorí aj rádiofrekvenčné. Ich nevýhodou je, že na fungovanie potrebujú buď vysielač, ktorý sa pripojí do USB portu, alebo vysielaciu stanicu (nájdete v balení). Hodia sa teda skôr na domáce použitie – so stolným počítačom, s notebookom, ktorý nebudete často prenášať, alebo so smart televízorom.
Rádiofrekvenčné bezdrôtové slúchadlá sú viac náchylné na šum a rušenie, ktoré sa do signálu pripletie v priebehu bezdrôtového prenosu. A to je dôvod, prečo sa pri ich voľbe oplatí siahnuť po drahších modeloch s lepšie prepracovanou elektronikou.
Bezdrôtové bluetoothové slúchadlá sú univerzálnejšie. Rozhranie bluetooth nájdete v každom smartfóne, v drvivej väčšine notebookov či dokonca aj v stolných počítačoch, smart TV alebo v niektorých AV receiveroch a zosilňovačoch.
Rozhranie bluetooth bolo pôvodne navrhnuté na prenos dát, pri ktorom neprekáža kolísanie rýchlosti spôsobené rušením z okolitých zariadení (na rovnakej frekvencii 2,4 GHz pracujú aj staršie wifi siete). Pri prehrávaní zvuku je však zachovanie dostatočnej a stabilnej rýchlosti kľúčové. Preto bol na tieto účely navrhnutý kodek SBC, ktorý pochádza z čias bluetoothu 2.0 (teda spred 15 rokov). Prenosovú rýchlosť zvuku (bitrate) však obmedzuje na 345 kb/s. Niekedy ju dokonca ďalej obmedzujú výrobcovia slúchadiel či smartfónov, a to vzhľadom na úsporu energie.
Uvedené limity sú dostatočné na prehrávanie bežnej hudby – napríklad MP3 súbory sú pri bitrate 320 kb/s počúvateľné pre väčšinu ľudí. Bezstratové zvukové formáty, ako napríklad FLAC (ktorý môže dosahovať bitrate až 1 400 kb/s) si cez bežné bluetoothové rozhranie s kodekom SBC nevypočujete.
Pre hudobníkov sú bluetoothové slúchadlá s kodekom SBC zase nepoužiteľné vzhľadom na vysokú latenciu (oneskorenie). Problém to môže predstavovať aj pre hráčov rýchlych akčných hier.
Vedeli ste? Niektoré bezdrôtové slúchadlá môžete k zariadeniam prehrávajúcim hudbu pripojiť aj pomocou klasického kábla. Budete ich teda môcť používať ako klasické slúchadlá aj s vybitou batériou a odstránite problém s oneskorením zvuku.
Vedeli ste?
Problémy s kvalitou zvuku cez bluetooth riešia moderné kodeky od spoločnosti Qualcomm ako aptX či jeho novšie varianty aptX HD, či aptX Lossless (nie je príliš rozšírený), alebo aptX Low Latency s nízkou latenciou. Vo výrobkoch Sony zase nájdete kodek LDAC. Apple používa na tieto účely kodek AAC.
Väčšina slúchadiel na trhu podporuje kodeky aptX aj AAC, no rovnaký kodek musí vždy podporovať aj zariadenie prehrávajúce zvuk (napr. smartfón). Ak niektorá zo strán moderný kodek nepodporuje, bude sa zvuk prehrávať pomocou SBC kodeku, čo spôsobí zníženie kvality. Moderné bezdrôtové slúchadlá pracujú väčšinou s verziou bluetooth 4.0 alebo s novšou (až do verzie 5.0). Nemusíte sa však báť, že by vám so staršími zariadeniami nefungovali, technológia bluetooth je spätne kompatibilná.
Čo sa týka dosahu, v špecifikácii jednotlivých modelov slúchadiel nájdete údaje od 10 do 100 m. To platí v exteriéri pri priamej viditeľnosti, v interiéri medzi miestnosťami počítajte skôr s jednotkami metrov.
Náhlavné bezdrôtové slúchadlá sú rozmernejšie, preto do nich výrobcovia môžu zabudovať pomerne veľkú batériu s výdržou až v desiatkach hodín. Teda pri najdrahších modeloch.
Pri bezdrôtových slúchadlách do uší konštruktérov neľútostne limitujú rozmery. Batéria v nich preto vydrží často iba niekoľko hodín prehrávania. Výrobcovia to zvyknú riešiť nabíjacím puzdrom. V ňom nájdete integrovanú druhú batériu a bezdrôtovú nabíjačku, ktorá slúchadlá dobíja automaticky, len čo ich vložíte do puzdra. Týmto spôsobom môžete predĺžiť výdrž slúchadiel takisto na desiatky hodín.
Aj niektoré slúchadlá bez puzdra podporujú nabíjanie pomocou bezdrôtových nabíjačiek so štandardom Qi. Iné slúchadlá – rovnako ako aj samotné nabíjacie puzdrá – sa potom nabíjajú cez konektor mikro USB, USB-C či Lightning (v prípade slúchadiel firmy Apple).
Pri výbere si dajte pozor na udávanú výdrž slúchadiel. Všímajte si vždy parameter výdrže pri prehrávaní hudby. Niektorí výrobcovia totiž udávajú celkovú výdrž v zapnutom stave. Pri slúchadlách s nabíjacím puzdrom nájdete väčšinou dva údaje, napríklad 4 h + 19 h. Menšie číslo vyjadruje výdrž samotných slúchadiel na jedno nabitie, to väčšie zase celkovú výdrž pri ich dobíjaní z puzdra.
Mnohé bezdrôtové slúchadlá disponujú praktickými smart funkciami. Medzi najlepšie patrí prijímanie či zamietanie telefonických hovorov jednoduchým dotykom na slúchadlo alebo dokonca pomocou hlasového asistenta. Vďaka tomu nemusíte „loviť“ smartfón z vrecka, batoha či kabelky. Samozrejmosťou je prepínanie skladieb či obľúbených podcastov.
Mimoriadne zaujímavou kombináciou je prepojenie bluetoothových slúchadiel so smart hodinkami s vlastnou SIM kartou a so zabudovaným prehrávačom hudby. Vďaka tomu sa najmä pri športovaní a možno aj pri práci v záhrade môžete pohodlne zbaviť jedného smart zariadenia – mobilu. Žiaľ, slovenskí operátori takéto SIM karty ponúkajú zatiaľ minimálne. Hoci v zahraničí je ich popularita citeľná, u nás sú skôr vo fáze vývoja.
Ak športujete a telefonovanie vám pri športe nechýba, vítanou súčasťou bezdrôtových slúchadiel môže byť prehrávač hudby priamo v nich. Pamäť takýchto slúchadiel môže mať kapacitu pokojne aj 16 GB. Tento štandard má však menej modelov a na trhu nepatria medzi najžiadanejšie.
Pri pohybe v hlučnom prostredí príde vhod aktívne potlačenie hluku (ANC). Slúchadlá snímajú okolité zvuky pomocou vstavaných mikrofónov a následne ich spracujú a primiešajú k prehrávanému zvuku v opačnej fáze. Okolitý hluk sa tak od prehrávaného zvuku „odpočíta“ a vám ostane iba krištáľovo čistý zvuk hudby.
Kvalitné bezdrôtové slúchadlá by mali mať aj vymeniteľné štuple, resp. náušníky. To je nutné nielen z dôvodu ich opotrebenia a hygieny. Ak vám nebudú štuple do ucha pasovať, môžete ich vymeniť za iný rozmer.
Moderné technológie, ktoré ponúkajú bezdrôtové bluetoothové slúchadlá, uchvacujú všetky vekové kategórie. Investícia do nich je väčšinou priamoúmerná funkciám, ktoré ponúkajú.
Ak sa obávate o bezpečnosť svojich dorastajúcich detí – obzvlášť vzhľadom na rušnú pouličnú premávku – poobzerajte sa po slúchadlách s adaptívnym ovládaním zvuku. Aj bezdrôtové slúchadlá v strednej cenovej relácii môžu totiž od okolitého sveta nielen dokonale izolovať a umožniť nerušené počúvanie obľúbenej hudby, ale aj zladiť sa s ním a v komplikovaných situáciách zvýšiť hlasitosť ruchov na potrebnú úroveň.
0 3369
0 2611
0 2776
SMART Magazin
0 30384
0 13051
0 10112