Slovo smart sa pomaly stáva synonymom pre takmer všetky moderné elektrospotrebiče a zariadenia. Smart sú televízory, hodinky, ale aj práčky, chladničky či dokonca zubné kefky. Viete ale, čo toto slovo znamená a v čom sa smart zariadenia líšia od tých ostatných? V článku vám o takýchto spotrebičoch prezradíme viac a povieme vám, ako vám môžu zjednodušiť každodenný život.
Anglické slovo smart znamená inteligentný, smart spotrebiče sa preto tiež označujú aj ako inteligentné. Na rozdiel od tých bežných majú zabudované zložitejšie elektronické obvody, ktoré dokážu pomocou vstavaných snímačov počas prevádzky vyhodnocovať najrôznejšie údaje a prispôsobiť im aktuálny výkon či parametre spotrebiča. Inteligentná elektronika vám zvýši komfort obsluhy i účinnosť týchto spotrebičov a v neposlednom rade ušetrí množstvo energie.
Aby ste využili funkcie smart spotrebičov naplno, musíte ich spravidla prepojiť s vaším smartfónom či tabletom s operačným systémom iOS (iPhone alebo iPad) či Android. Prepojenie môžu zabezpečiť bezdrôtové rozhrania Bluetooth alebo NFC.
Tie prepájajú zariadenie so smartfónom priamo, fungujú ale iba na vzdialenosť niekoľkých metrov. Mnoho inteligentných spotrebičov ale so smartfónom komunikuje cez internet – na to sa potrebujú pripojiť do vašej domácej WiFi siete s prístupom na internet. Výhodou takého pripojenia je, že zariadenie môžete ovládať, aj keď budete mimo domácnosť.
Na ovládanie jednotlivých zariadení vám poslúžia príslušné aplikácie priamo od výrobcov. Niektorí používajú samostatné aplikácie pre rôzne spotrebiče, no napr. BOSCH a Siemens vám ponúkne univerzálnu aplikáciu Home Connect pre pripojenie všetkých druhov smart spotrebičov tejto značky. Rovnaké riešenie ponúka napr. aj LG s ich aplikáciou SmartThinQ a Samsung s aplikáciou SmartThings.
Napriek tomu, že výrobcovia práčok dbajú o nízku spotrebu energie pri všetkých svojich nových modeloch, pri tých drahších sa stretnete aj s inteligentným systémom váženia bielizne. Práčka pomocou neho určí množstvo bielizne na základe jej hmotnosti a automaticky zvolí potrebné množstvo pracích prostriedkov a vody pre čo najlepší výsledok (samozrejme, v závislosti od pracieho programu). Niektorí výrobcovia túto funkciu, ktorá vám pomôže ušetriť množstvo vody aj elektrickej energie na jej ohrievanie, nazývajú fuzzy logic či 6. zmysel.
Sila inteligentných práčok ale spočíva tiež v ich prepojení so smartfónom či tabletom. Príslušná aplikácia od výrobcu práčky potom slúži ako prehľadný ovládací panel, na ktorom môžete meniť nastavenia práčky, načasovať si pranie s presne zvoleným programom alebo sledovať priebeh prania v reálnom čase. Môžete tak nechať bielizeň prať, pokým ste v práci, aby vás práčka nerušila. Vytopenia v prípade poruchy sa báť nemusíte, v dnešnej dobe sú už aj tie lacnejšie práčky vybavené systémom, ktorý uzavrie prívod vody v prípade jej úniku.
Aplikácia vám tiež zjednoduší ovládanie práčky – na základe niekoľkých otázok o type a farbe bielizne vám automaticky vyberie najvhodnejší prací program. Už nikdy tak nebudete musieť študovať zložité návody na použitie.
Niektoré aplikácie umožňujú aj jednoducho zdiagnostikovať prípadnú poruchu práčky a údaje o nej odoslať do servisného strediska. Užitočná je aj funkcia predpovede počasia (teploty i vlhkosti vzduchu) priamo v aplikácii pre práčku, vďaka ktorej budete vedieť, či je vhodný čas sušiť bielizeň vonku.
Nie, nemyslíme tým, že máte variť vo firemnej kuchynke. Inteligentné rúry na pečenie vám totiž po prepojení so smartfónom umožnia načasovať pečenie na vami zvolený čas. Po príchode z práce tak bude vaším domovom rozvoniavať čerstvo upečená večera či chrumkavé domáce pečivo. Môžete si nastaviť teplotu, dĺžku pečenia i typ ohrevu, prípadne využiť niektorý z prednastavených programov.
V tých najdrahších modeloch nájdete dokonca vstavané kamery, vďaka ktorým môžete sledovať priebeh pečenia naživo a v prípade potreby (napr. ak sa jedlo začne pripaľovať) ho ihneď zastaviť. Vo väčšine aplikácií máte po ruke aj nepreberné množstvo receptov, v ktorých môžete vyhľadávať napr. podľa použitých surovín a využiť tak zbytky, ktoré máte v chladničke. Žiaľ, väčšina receptov je zatiaľ iba v anglickom alebo nemeckom jazyku.
Ideálnu teplotu vám pomôže udržať tzv. termosonda, ktorú pred pečením zapichnete priamo do pripravovaného pokrmu. Pomocou nej dostane rúra presnú informáciu o teplote vo vnútri pokrmu a nielen o teplote v jeho okolí, ako je to v bežných rúrach.
Vďaka tomu bude pečené mäso jemné a vláčne, pizza chrumkavá a chlieb získa chutnú hnedú kôrku, akú poznáte z pekární. Jediné, čo tieto rúry nedokážu, je postarať sa o prípravu surovín – s tým si už budete musieť poradiť sami.
Určite poznáte tú situáciu, keď si za žiadnu cenu nedokážete spomenúť, čo ste to na ten nákupný zoznam zabudli dopísať. So smart chladničkami je táto dilema minulosťou, pretože modely tých najvyšších tried majú zabudované kamery, pomocou ktorých môžete skontrolovať obsah chladničky priamo v obchode cez aplikáciu vo vašom smartfóne.
Chladničky Samsung s funkciou Family hub majú dokonca zabudovaný farebný displej, na ktorom si môžete nechať zobraziť ich obsah – vďaka tomu nemusíte otvárať dvierka, čím ušetríte nezanedbateľné množstvo el. energie. Displej môže slúžiť aj na zobrazovanie receptov – pri niektorých chladničkách sa stretnete aj s hlasovým asistentom, ktorý vám recepty prečíta. Na displeji tiež môžete nechávať odkazy ostatným členom rodiny, ide teda o náhradu papierikov a magnetiek, aké poznáme z klasických chladničiek.
Bez otvorenia dvierok môžete nazrieť i do vnútra niektorých chladničiek LG. Na tento účel nie sú ich dvierka vybavené displejom, ale špeciálnym sklom, ktoré je za normálnych okolností stmavené. Po zaklopaní sa sklo spriehľadní a vy tak uvidíte priamo dovnútra chladničky.
Samozrejmosťou pri všetkých smart chladničkách je možnosť meniť nastavenia cez aplikáciu. Môžete napr. meniť teplotu, spúšťať funkciu rýchleho mrazenia, zapínať vstavaný výrobník ľadu (disponujú ním spravidla tzv. americké chladničky), atď. Niektorí výrobcovia smart chladničiek (napr. LG) ponúkajú možnosť rýchlej diagnostiky, vďaka ktorej vám aplikácia prezradí, či chladnička nemá nejakú poruchu, prípadne aj to, aká je životnosť antibakteriálneho či vodného filtra (pre výrobník ľadu).
Asi už viete, že pri umývaní riadu v umývačke ušetríte značné množstvo vody. Smart umývačky idú ale ešte ďalej. Ich vstavané senzory vám prostredníctvom aplikácie v smartfóne či tablete odporučia vhodný umývací program v závislosti od znečistenia riadu. Taktiež dokážu odhadnúť, kedy je riad čistý, aby nemuseli zbytočne pokračovať v umývaní a plytvať vodou.
Samozrejme, prostredníctvom aplikácie môžete vziať ovládanie umývačky plne do svojich rúk. Po skončení procesu či v prípade, že umývací prostriedok začne dochádzať, vám umývačka pošle na vaše mobilné zariadenie notifikáciu.
Nezáživného upratovania vás zbavia robotické vysávače či mopy. Sú plne autonómne a priestor v miestnosti si dokážu podrobne zmapovať. Majú prepracované navigačné algoritmy, vďaka ktorým sa nemusíte obávať, že by narazili do steny, do nábytku či spadli zo schodov.
Väčšina robotických vysávačov a mopov (okrem tých najlacnejších) sa dokáže aj sama nabiť. Robot iRobot Roomba i7+ dokáže dokonca sám vyprázdniť svoju nádobu na nečistoty do zbernej stanice a pokračovať v upratovaní bez vášho zásahu. Robotom môžete určovať trasy, naplánovať rozvrh upratovacích prác či meniť nastavenia cez mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžete taktiež sledovať priebeh upratovania.
Výkon robotických vysávačov či mopov ale nie je v porovnaní s bežnými vysávačmi nijako oslnivý a zberné nádoby na nečistoty či nádoby na čistiaci prostriedok v mopoch majú malý objem. Sú preto vhodné skôr na každodenné vysávanie menšieho množstva nečistôt než na veľké upratovanie raz za 1 či 2 týždne. Poradia si iba s prekážkami do cca 3 cm, takže ak máte doma vysoké prahy či členité miestnosti, vysávanie asi nebude dokonalé.
Zoznam domácich pomocníkov by nebol kompletný bez robotických čističov okien. Na prvý pohľad ide o bizarné zariadenia, ktoré na okne držia pomocou integrovanej prísavky, pre ktorú vytvára robot podtlak. Na čistenie využívajú čistiace nadstavce z jemnej textílie, pričom s nimi môžete čistiť vo viacerých fázach – nasucho pre odstránenie prachu a neskôr aj s čistiacim prostriedkom pre odstránenie škvŕn a preleštenie. Čistenie 1 m2 sklenenej plochy trvá cca 4 min.
Roboty môžu byť napájané z elektrickej siete alebo z integrovaného akumulátora. Nemusíte sa ale báť, že by spadli – pri výpadku el. energie robot ostane na okne prisatý vďaka napájaniu zo záložného akumulátora a upozorní vás na výpadok napájania zvukovým signálom.
Umývacie roboty majú prepracovaný systém navigácie, vďaka ktorému sa dokážu šikovne vyhnúť okenným rámom či iným prekážkam. Ich ovládanie najčastejšie zabezpečuje pribalený diaľkový ovládač a okrem automatického režimu môžete riadiť ich pohyb aj manuálne. Roboty pre vás budú ideálnymi pomocníkmi napr. na miestach, kde sú okná zle prístupné a pri ich umývaní by ste zbytočne riskovali.
Nároční milovníci kávy nedajú dopustiť na tzv. pákové kávovary, s ktorými majú celý proces prípravy espressa plne pod kontrolou. Ak ste ale pohodlnejší, určite sa radšej necháte rozmaznávať automatickými kávovarmi. Tie vám síce dokážu pripraviť váš obľúbený kávový nápoj na jediné stlačenie tlačidla, no ich pokročilejšie nastavovanie je vďaka minimu ovládacích prvkov a malým displejom často nepohodlné.
Práve tento problém riešia smart kávovary, pre ktoré si môžete pomocou mobilnej aplikácie nastaviť najrôznejšie parametre (od množstva cez teplotu vody až po konzistenciu mliečnej peny). Mnohým nechýba ani možnosť tvorby vlastných druhov nápojov s množstvom kávy, mlieka či mliečnej peny podľa vašej chuti.
V aplikácii taktiež môžete sledovať aktuálny stav vodného filtra, ako aj to, koľko pripravených káv alebo vydanej horúcej vody kávovaru zostáva do najbližšieho čistenia či odvápnenia. Vašou najobľúbenejšou funkciou ale pravdepodobne bude nastavenie prípravy kávy na vopred stanovený čas. Ráno vás tak môže prebudiť aróma čerstvo pripraveného espressa.
Ak máte skúsenosti s chudnutím, určite uznáte, že pre niekoho tento proces nemusí byť príliš jednoduchý. Našťastie sú na trhu tzv. nutričné kuchynské váhy, ktoré vám počítanie kalórií a makronutrientov (tukov, cukrov a bielkovín) zjednodušia.
Niektoré z nich vyzerajú ako bežné digitálne kuchynské váhy a sú vybavené iba niekoľkými tlačidlami a číselným LCD displejom, niektoré sú vybavené väčšími textovými displejmi, ktoré zobrazujú podrobnejšie údaje.
Ich skutočné výhody ale spoznáte po ich prepojení so smartfónom cez Bluetooth. V aplikácii od výrobcu jednoducho nastavíte druh potraviny, ktorú práve vážite a následne sa vám zobrazí kompletný obsah makro aj mikronutrientov podľa údajov uložených v internetovej databáze.
Kalórie i jednotlivé výživné látky si môžete ukladať do vášho celkového denného súčtu a aplikácia vám tiež zobrazí v prehľadných grafoch, čoho ste prijali za deň príliš veľa a čoho málo. Môžete si zobraziť tiež štatistiky za viacero dní či týždeň, ľahšie tak odhalíte slabiny vo vašom jedálničku či v pevnej vôli.
Zhrnutieinteligentné elektrospotrebiče sú vybavené zložitými elektronickým obvodmi, vďaka ktorým prispôsobujú svoj výkon a funkcie aktuálnej situácii, na rozdiel od bežných spotrebičov je ich používanie komfortnejšie, majú vyššiu účinnosť a šetria energie, na plné využitie ich funkcií potrebujete smartfón alebo tablet s operačným systémom Android alebo iOS a vo väčšine prípadov i domácu WiFi sieť s pripojením k internetu, pomocou aplikácie v smartfóne potom môžete zariadenia ovládať či meniť ich nastavenia aj na diaľku – napr. z práce či z dovolenky, niektorí výrobcovia používajú samostatné aplikácie pre rôzne druhy spotrebičov, pri niektorých sa stretnete s univerzálnou aplikáciou pre celú domácnosť (LG SmartThinQ, BOSCH a Siemens Home connect či Samsung SmartThings),medzi najobľúbenejšie smart spotrebiče (ak nepočítame Smart TV) patria práčky, chladničky, rúry na pečenie, umývačky riadu či robotické vysávače a mopy.
Zhrnutie
0 3034
0 2471
0 2631
SMART Magazin
0 24563
0 10840
0 9826