07.10.2020
2630 videní

Alarmy a domáce zabezpečovacie systémy dávno nie sú o ťahaní dodatočných káblov po stenách, o komplikovanom programovaní a hlasných sirénach, ktoré sa rozhučia ulicou, no vlastne nikto si ich nevšíma. Moderné sú systémy smart elektroinštalácie, ktoré strážia kompletnú prevádzku i bezpečnosť domovov – dokonca aj celkom potichu. Ak treba, zburcovať vás dokážu mobilom, prostredníctvom počítača v práci alebo aj cez displej v aute – nájdu si vás, nech ste kdekoľvek, a potrebné informácie odovzdajú iba vám.

Štandard alebo smart – v čom je rozdiel?

Klávesnice, sirény, nevzhľadné lišty s káblami v interiéri i exteriéri, rozmerné centrálne jednotky – to sú len niektoré z prvkov klasických zabezpečovacích systémov, tzv. alarmov. Zabudnite na ne. Trendom je integrácia bezpečnostných funkcií do komplexnej smart elektroinštalácie.

Tento spôsob dovoľuje ovládať nielen bežné veci, ako napríklad udržiavanie teploty, kúrenie či chladenie, osvetlenie, vetranie alebo kontrolu spotrebičov a úloh, ktoré ste im naplánovali a zadali, ale umožňuje aj dohliadať na bezpečnosť celej domácnosti. Môžete si prezerať zábery z bezpečnostných kamier, prijímať upozornenia (áno, aj na vniknutie do príbytku cez dvere či okno) i odomykať a zamykať byt alebo miestnosti v ňom so smart zámkami.

Asi najväčšou výhodou integrovaného smart systému je ovládanie všetkých funkcií z jediného miesta. No nemyslí sa tým fyzicky konkrétne miesto v domácnosti, kde je na stenu pripevnená centrálna ovládacia jednotka. Tu ide o virtuálne miesto, ktorým je najčastejšie jediná aplikácia – v smartfóne, tablete. Prepojená môže byť pokojne aj s displejom v aute. Ovládanie funguje odkiaľkoľvek, a tak skontrolovať si dom, byt, garáž, záhradu či terasu môžete aj z kancelárie alebo dovolenky.

Vedeli ste?

Na ovládanie pomocou smartfónov a tabletov postupne prechádzajú i výrobcovia bežných alarmov a všetkých druhov zabezpečovacích systémov. Výhodou smart elektroinštalácie však je, že nemusíte inštalovať samostatný alarm, vďaka čomu ušetríte nemalé peniaze.

Namiesto káblov batérie

Aj základom systému smart elektroinštalácie je centrálna riadiaca jednotka, tzv. mozog, často nazývaný brána. Tá vo väčšine prípadov komunikuje so svojimi senzormi bezdrôtovo. Využíva bezpečné bezdrôtové protokoly ako Z-Wave, Zigbee alebo iné.

Napájanie jednotlivých senzorov majú na starosti batérie, takže zväčša k nim nemusíte ťahať káble. A to je dobrá správa. Nečaká vás nijaké ďalšie drážkovanie stien alebo, naopak, montáž krycích plastových líšt pri zabezpečovaní zabývaných objektov. Dôležitá je však otázka životnosti batérií. Môže dosiahnuť aj dva roky (senzory komunikujú v špeciálnych úsporných režimoch), ale nemusí. Je to teda jedna z dôležitých otázok pri výbere konkrétnej sústavy smart zabezpečenia. Pri komunikácii s predajcom či dodávateľskou firmou jej venujte pozornosť.

Častá výmena batérií môže byť obťažujúca, ale slabá batéria môže mať na svedomí vypadnutie niektorého z bezpečnostných prvkov zo systému. O stave batérie dostanete, samozrejme, v dostatočnom časovom predstihu informáciu. No viacerí majitelia sa už priznali, že na pohodlie, ktoré im do života priniesla smart elektroinštalácia a prvky k nej zapojené, si tak zvykli, že postupne prestali čítať notifikácie s dostatočnou pozornosťou. Nezaraďte sa medzi nich.

Ako to vlastne vyzerá?

Tiež patríte k ľuďom, ktorých prvotná myšlienka na ochranu bytu vďaka technológiám smart home ohromne nadchla, no v skutočnosti nevedia, čo konkrétne k tomu patrí, a teda ako si to celé predstaviť?

Ideálne je zamerať pozornosť najskôr na tzv. štartovacie súpravy a potom ich podľa vlastného uváženia a aktuálnych potrieb rozširovať či modifikovať.

Najpoužívanejšie prvky na zabezpečenie inteligentnej domácnosti sú:

Detektor pohybu

Po zaznamenaní pohybu v chránenej miestnosti spustí poplach: pošle notifikáciu do aplikácie, rozozvučí sirénu (alebo aj nie, ak uprednostníte tzv. tichý poplach). Môže zapnúť svetlo, vykurovanie, spustiť ventilátor, televízor, prehrávanie hudby alebo niečo iné na vyrušenie a zneistenie drzého nevolaného návštevníka.

Najpoužívanejšie sú infračervené detektory pohybu (PIR), ktoré reagujú na pohyb väčších objektov vyžarujúcich teplo, ako sú ľudia, ale aj domáce zvieratá. Korytnačku v teráriu a škrečka v klietke vedia zväčša ignorovať, väčší domáci miláčikovia – pes či mačka – by mali mať v čase vašej neprítomnosti vyhradenú bezpečnú zónu. Mikrovlnné pohybové detektory pracujú zase na princípe odrazu mikrovĺn a na rozdiel od infračervených vidia aj „za roh“ cez tenšie steny z dreva, zo sadrokartónu a pod.

Detektor otvorenia dverí a okien

Pracuje na princípe magnetu umiestneného na dverách alebo v okne. Magnet ovláda elektrický kontakt umiestnený na zárubni, resp. ráme okien. Keď niekto otvorí dvere alebo okno, na ktorých je senzor nainštalovaný, kontakt sa zopne, resp. rozopne a systém spustí poplach. Veľmi zaujímavé je, že aj tento senzor môžete využiť na ovládanie iných funkcií, napríklad na dočasné vypnutie kúrenia v miestnosti počas vetrania.

Smart wifi kamera

Pomocou kamier sledujete konkrétne miestnosti a miesta v okolí domu. Väčšina z nich má aj funkciu detekcie pohybu, po ktorom spustia nahrávanie, poplach alebo vykonajú inú požadovanú akciu. Smart kamery sa vyrábajú s montážou na stenu aj ako stolové či dokonca zamaskované a integrované v LED žiarovkách.

Detektor požiaru

Dokáže odhaliť vznikajúci požiar vďaka zabudovanému optickému detektoru, ktorý odhalí častice dymu v priestore. Okrem toho mávajú detektory zabudovaný aj teplotný senzor, ktorý reaguje na náhle prudké zvýšenie teploty v miestnosti, aké spôsobuje plameň a horiaci oheň.

Detektor úniku plynu

Dokáže upozorniť na prítomnosť výbušného plynu, prípadne jedovatého oxidu uhoľnatého, ktorý môže vznikať pri nedokonalom horení, napríklad pri poruche kotla. Hodí sa do kuchyne a kotolne. Detektor môže reagovať aj na zemný plyn. Je ľahší ako vzduch, takže detektor sa v tomto prípade inštaluje pod strop. Alebo aj na propán-bután. Ten je ťažší ako vzduch, detektor sa preto inštaluje pri podlahe.

Záplavový detektor

Upozorní na vytápanie, resp. prítomnosť vody na podlahe. Hodí sa do kúpeľne, práčovne, ale neraz aj do pivnice. Okrem samotného upozornenia na prítomnosť vody ním môžete ovládať ponorné čerpadlo v záhradnej nádrži na dažďovú vodu, ktorou zavlažujete záhony.

Zdroj: nay.sk

Siréna

Slúži na upozornenie na vniknutie do objektu veľmi intenzívnym zvukom. Vyrábajú sa varianty na montáž v interiéri aj exteriéri. Exteriérové sirény však berte skôr ako doplnok; mnoho ľudí ich zvuk už jednoducho ignoruje.

Inteligentný zámok

Pomocou neho môžete na diaľku odomykať a zamykať takmer akékoľvek dvere. Lákavá je možnosť dostať sa pohodlne cez prah domu, aj keď máte v rukách tašky plné nákupu. Zámok dokáže okrem toho zistiť, kto z rodiny prišiel, a nastaviť atmosféru, ktorú máte radi (osvetlenie, rádio…). Koľko prístupových kľúčov rozdáte, záleží na vás. Ak máte deti, ktoré už chodia zo školy samy, môžete dostávať notifikácie o tom, že sú bezpečne doma. Existujú varianty s cylindrickou vložkou aj bez nej.

Ovládacie prvky

Používajú sa klávesnice, bezdrôtové tlačidlá či bezdrôtové RFID prívesky. Tieto prvky môžu slúžiť na aktiváciu, resp. deaktiváciu alarmu alebo na ovládanie iných funkcií smart domácností.

Komplexný systém alebo jednotlivé prvky?

Smart zabezpečenie domácnosti možno kúpiť ako komplexný systém smart elektroinštalácie, napríklad Fibaro, Netatmo či Xiaomi Mi. Výhodou systému je, že jednotlivé prvky sú prepojené, takže nimi môžete nastavovať aj vykonávanie ľubovoľných akcií na základe podnetov od senzorov. Môže ísť o zapnutie svetla pri detekcii pohybu a podobne.

Vedeli ste?

Ak systém smart elektroinštalácie podporuje ovládanie cez hlasového asistenta (Google Assistant, Amazon Alexa atď.), môžete zabezpečiť celú domácnosť jednoduchými hlasovými povelmi, ako napríklad „zamkni vchodové dvere“.

Na trhu nájdete aj smart senzory a detektory pohybu, požiaru či iné smart bezpečnostné prvky, ktoré fungujú samostatne (napr. výrobca Honeywell). So smartfónom komunikujú priamo, nepotrebujú centrálnu jednotku. Nevýhodou takého riešenia je, že každý prvok musíte ovládať samostatne, často aj viacerými aplikáciami. Keďže prvky nie sú vzájomne prepojené, neraz pomocou nich nemôžete realizovať zložitejšie „operácie“ (napríklad senzorom pohybu zapínať viacero zdrojov svetla). Na druhej strane, hlavne mladí IT nadšenci a programátori milujú objavovanie možností, ktoré ponúkajú. Dokonca i na školských krúžkoch pre ne vymýšľajú spoločné aplikácie či prepojenia s hlasovým asistentom.

Zabezpečenie hlasom? S tým počkajte

Možno aj vás nadchlo ovládanie rôznych prvkov v domácnosti pomocou hlasových asistentov (Google Assistant, Amazon Alexa atď.). Koketujete s myšlienkou, že i bezpečnosť budete ovládať prostredníctvom nich? Neunáhlite sa. Odborníci sa zhodujú, že hlasoví asistenti ešte stále neponúkajú dokonalé zabezpečenie, a hackeri s nadšením objavujú ich bezpečnostné slabiny. Známy je tzv. Surfing Attack s použitím ultrazvuku. Bez problémov zachytí mikrofón na reproduktore či inom zariadení s hlasovým asistentom, no človek ho nepočuje.

Zraniteľnosť hlasových asistentov a prepájania smart prvkov si uvedomujú aj samotní výrobcovia. Istotne ste si všimli, že pri zadávaní „riskantnejších“ požiadaviek cez smartfón si vyžadujú autorizáciu – odtlačkom prsta, kódom alebo snímaním tváre. Pri bezpečnej domácnosti sú však obavy z hackerov dôvodom, prečo na povely ako „odomkni dvere“ nereagujú. Ak o tom ešte neviete, smart zámky môžete pomocou hlasu iba zamykať, nikdy nie odomykať.

Hlasoví asistenti teda môžu byť skvelou voľbou pri zapínaní či vypínaní osvetlenia alebo nastavovaní teploty v miestnosti. Zabezpečenie domácnosti však zatiaľ pre istotu nechajte na overené aplikácie.

témy inteligentná domácnosť zabezpečenie domácnosti kamerový systém smart elektroinštalácia
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky