Mnohí si myslia, že zapínanie domácich zariadení na diaľku je výlučne záležitosť komplexných systémov inteligentnej domácnosti. Nie je to úplne tak. Ak chcete spotrebič len zapnúť, vypnúť či skontrolovať – bez prestavovania parametrov – nepotrebujete drahú elektroinštaláciu. Môžete siahnuť po smart zásuvkách. Existujú pevne zabudovateľné i v podobe adaptérov. Zoznámte sa s jednotlivými typmi aj príkladmi ich využitia.
Naisto je tá žehlička vypnutá? Asi ste sa už dostali do situácie, keď by sa vám zišlo na diaľku skontrolovať niektorý domáci spotrebič. Možno sa vám len nechce vychádzať do sychravého večera a zapínať vonkajšie osvetlenie, ktorého atmosféru práve vtedy rodina najviac miluje. V lete býva otravné aj spúšťanie a vypínanie závlahy trávnika, keďže by ste radšej sedeli v tieni a odpočívali.
Na toto všetko a ešte viac stačia smart zásuvky. Môžu mať podobu zásuvky v pravom zmysle slova, teda elektroinštalačného zariadenia určeného na pevné zabudovanie do steny, prípadne adaptéra, ktorý sa vkladá do klasickej 230 V zásuvky. Adaptéry sa predávajú aj vo forme „predlžovačky“ s niekoľkometrovým prívodným káblom. Hoci väčšina smart zásuviek je určená na použitie vnútri, existujú aj modely s vyššou odolnosťou voči vlhkosti a vplyvom vonkajšieho prostredia. Tie môžete využívať v exteriéri.
Smart zásuvky majú oproti systémom inteligentných elektroinštalácií určité obmedzenia. Ak chcete zapnúť ohrievač na chate, musí mať toto zariadenie mechanický termostat. Elektronicky ovládané spotrebiče sa spravidla po zapnutí zásuvky uvedú iba do pohotovostného režimu.
Nie všetky smart zásuvky však fungujú samostatne. Niektoré sú určené výlučne na pripojenie ku komplexnému systému smart domácnosti.
Vedeli ste?Mnohým sa zdá, že je to hračka pre malé deti a zvládne to každý, no zásuvku, teda pevnú súčasť elektroinštalácie (nie adaptér), by mal vždy inštalovať iba kvalifikovaný elektrikár.
Vedeli ste?
Srdcom každej smart zásuvky je spínací prvok, ktorý zabezpečuje pripájanie napätia k zdierkam, teda malinkým súčiastkam určeným na vodivé pripojenie. Týmto spínacím prvkom je najčastejšie mechanické alebo polovodičové relé. Maximálny výkon pripojeného spotrebiča sa obvykle pohybuje na úrovni 3 680 W (prúd 16 A), čo je aj maximum pre bežné 230 V zásuvky. Niektoré modely však dovoľujú iba 2 300 W, prípadne ešte menej.
Kontakty relé sú ovládané pomocnými obvodmi. Práve ony zabezpečujú aj komunikáciu zásuvky s okolitým svetom a prijímajú povely na zapnutie alebo vypnutie.
ZigBee – Ide o univerzálny bezdrôtový protokol. Využívajú ho mnohé elektroinštalačné smart systémy. Zásuvky, ktoré podporujú iba ZigBee, teda nemôžete použiť samostatne. Vždy ich musíte pripojiť k niektorému z komplexných inteligentných riešení.
Wi-fi – Tieto zásuvky sa pripájajú do wi-fi siete u vás doma, resp. v budove. Najčastejšie sa ovládajú cez mobilnú aplikáciu. Ak máte wi-fi sieť pripojenú na internet, môžete wi-fi smart zásuvku ovládať z práce, z dovolenky, prakticky odkiaľkoľvek.
Bluetooth – Ide o bezdrôtovú komunikáciu, najčastejšie so smartfónom. Bluetooth zásuvky môžete obvykle ovládať mobilnou aplikáciou. Nevýhodou technológie Bluetooth je dosah vnútri budov približne do 10 m. Keďže tento typ zásuviek sa nepripája do wi-fi siete, nemôžete ich ovládať cez internet mimo objektu, v ktorom je zásuvka inštalovaná.
GSM – Zásuvka s týmto modulom prijíma povely z vášho telefónu (nemusí to byť smartfón). Najčastejšie je ovládaná príkazmi formou SMS správ, menej často kombináciami tlačidiel, ktoré stláčate po nadviazaní telefonického spojenia so zásuvkou. Na fungovanie tejto zásuvky potrebujete SIM kartu a mobilný signál, čo nemusí byť napríklad na chate v horách samozrejmosťou.
Smart zásuvky dokážu aj viac než len zapínať a vypínať spotrebiče. Ich najzaujímavejšie funkcie sú:
Zapínanie a vypínanie na diaľku – Týmto spôsobom môžete dať vopred vyhriať izby v spomínanej chate a v predvečer víkendu prísť rovno do teplého. Podobne môžete zapnúť na diaľku aj bojler a ihneď po príchode mať k dispozícii teplú vodu (pozor na výkon bojlera a maximálny spínací výkon zásuvky). Ďalším dobrým tipom je vypínanie viacerých spotrebičov naraz, napríklad TV zostavy priamo z postele. Vypnutím zásuvky ušetríte elektrinu, ktorú by spotrebiče míňali v pohotovostnom režime. Dávajte však pozor, aby ste s televíziou nevypli aj chladničku s mrazničkou a neprišli o všetky potraviny.
Zapínanie a vypínanie v určitom čase – Môžete si nastaviť zapínanie v presnú hodinu alebo aj navoliť týždenný časový rozvrh. Túto funkciu môžete využiť na zapínanie osvetlenia okolo domu, na zavlažovanie trávnika. Týmto spôsobom môžete obmedziť deťom čas sledovania televízie.
Meranie spotreby – Niektoré smart zásuvky dokážu odmerať spotrebu elektriny a zaznamenať ju do prehľadného grafu. Môžete si ho pozrieť v mobilnej aplikácii. Vďaka tomu uvidíte, koľko energie a v akom čase pripojené zariadenie míňa a kde by ste mohli ušetriť.
Senzor teploty – Na trhu nájdete aj modely inteligentných zásuviek, ktoré majú vstavaný senzor teploty. Pomocou neho môžete zistiť, či ste nenechali v zime otvorené okno alebo nezabudli znížiť teplotu vykurovania pred odchodom na dovolenku.
Ovládanie hlasovým asistentom – Vybrané modely smart zásuviek možno integrovať do systémov Google Home, Apple HomeKit či Amazon Echo. Môžete ich ovládať hlasovými povelmi pomocou hlasových asistentov Google Assistant, Amazon Alexa či Apple Siri. Zatiaľ však nerozumejú slovenčine.
Zabudované podsvietenie – Dokáže vďačne poslúžiť ako orientačné svetlo v noci. Na niektorých smart zásuvkách si môžete zvoliť jeho farbu. Tá sa môže aj meniť v závislosti od aktuálnej spotreby pripojeného zariadenia. Farebná škála je tu od zelenej cez modrú, oranžovú, fialovú až po červenú.
Vedeli ste?Okrem smart zásuviek, ktoré môžete ovládať na diaľku, nájdete na trhu aj zásuvky so vstavanou USB nabíjačkou a s inými praktickými funkciami.
0 3034
0 2471
0 2630
SMART Magazin
0 24562
0 10840
0 9826