Možno aj vás už pomaly omrzeli predpovede počasia, ktoré často pripomínajú skôr tipy na počasie. Ich presnosť je často otázna. Zakúpenie vlastnej meteostanice môže v takomto prípade byť skvelým riešením. Nebudete už odkázaný na žiadne predpovede, iba na presnosť vlastného zariadenia. Ako si ale takú meteostanicu vybrať? V tomto texte vám poradíme.
Odpoveď je jednoduchá. Pre každého, kto chce mať prehľad o aktuálnom stave počasia. Meteostanica ponúka neoceniteľnú pomoc, keď plánujete výlet, chystáte sa do prírody alebo rozmýšľate, či si so sebou do práce vziať dáždnik. Služby meteostaníc ocenia tiež záhradkári, ktorí si vedia pomocou údajov o počasí lepšie naplánovať a manažovať prácu na záhradke.
Meteostanica má za úlohu poskytovať zložité merania v prehľadnej podobe a forme. Táto úloha by sa nedala splniť, ak by nebola meteostanica vybavená rôznymi senzormi. Súčasné meteostanice disponujú bezdrôtovými senzormi, ktoré sa umiestňujú vonku. Počet senzorov sa môže zariadenie od zariadenia líšiť.
Niektoré lacnejšie modely disponujú jediným senzorom, ktoré je zodpovedné za všetky merania. Iné, drahšie prístroje môžu mať aj viac ako 5 senzorov, ktoré je možné rozmiestniť do priestoru pre optimálne výsledky. Čo sa dosahu senzorov týka, taktiež býva rôzny. Všeobecne sa udáva najnižší dosah približne 30 metrov a najväčší dosah profesionálnych prístrojov môže poľahky prevyšovať 150 metrov.
Všetky schopnosti meteostanice zobrazovať údaje by nám boli na nič, ak by nebola vybavená displejom. Práve displej je preto dôležitou časťou meteostanice. Je dôležité aby bol správne podsvietený. Tie najlacnejšie meteostanice najčastejšie podsvietením displeja nedisponujú. Ideálne je, ak je toto podsvietenie prítomné v podobe LED diód. Vtedy ide o tzv. inverzný LED displej. Farebný displej s možnosťou zmeny farby podsvietenia je taktiež možnou alternatívou.
Na prvý pohľad sú meteostanice veľmi jednoduché zariadenia. Faktom však je, že dobrá meteostanica disponuje omnoho väčšou výbavou, ako je len jednoduchý teplomer.
Moderné prístroje na meranie charakteristík počasia dokážu zobraziť okrem teploty vonkajšieho a vnútorného vzduchu tiež jeho vlhkosť. Tu sa však ani zďaleka nezastavujú. Problémom pre nich nie je ani meranie rýchlosti vetra, barometrického tlaku, UV žiarenia, solárnej radiácie či dokonca predpokladaného množstva zrážok.
Súčasná doba fandí smart technológiám a inak tomu nie je ani v prípade meteostaníc. Moderná meteostanica, by preto mala byť schopná tiež bezdrôtovej komunikácie s počítačom alebo smartfónom. Na túto komunikáciu sa najčastejšie používa rozhranie Wi-Fi alebo Bluetooth. Samozrejmosťou sú aplikácie, ktoré sú kompatibilné s rôznymi operačnými systémami, ako sú Android iOS alebo Windows.
Čo ešte dokáže takáto meteostanica? Okrem klasických informácií o počasí dokáže tiež upozorniť na kvalitu ovzdušia. V jej výstupe nechýba ani možnosť zobrazenia rôznych štatistík, grafov a predpovedí počasia. Zaujímavou možnosťou je tiež nastavenie alarmu, ktorý upozorní na prekročenie užívateľom nastavených hodnôt.
Vedieť o mnohých rôznych funkciách, ktoré môže meteostanica ponúkať, je veľmi prínosné. Pri výbere meteostanice však zohráva kľúčovú úlohu aj to, aké máte na meteostanicu požiadavky vy. Mnoho používateľov sa uspokojí s jednoduchým zobrazovaním vonkajšej a vnútornej teploty. K tomu nenáročnému užívateľovi postačí možnosť merania vlhkosti okolitého vzduchu, jeho atmosférického tlaku a zobrazenie času, prípadne tiež nastavenie budíka.
Náročný používateľ bude mať omnoho vyššie požiadavky. Do repertoára funkcií, ktoré by mala meteostanica zvládať, započíta tiež zobrazenie množstva a pravdepodobnosti zrážok, barometrického tlaku a príjemného LED podsvietenia displeja. Moderní užívatelia si vyžadujú tiež možnosť konektivity zariadenia s inteligentným zariadením v podobe smartfónu alebo počítača.
0 3034
0 2471
0 2630
SMART Magazin
0 24562
0 10840
0 9826