Ak čítate po svojich deťoch listy pre Ježiška, istotne ste si všimli, aké populárne sú rôzne elektronické vecičky. Anglicky sa nazývajú gadgety. Pre život nie sú nevyhnutné, dokážu však pobaviť a parádne spríjemniť chvíle s priateľmi. Prinášame vám informácie o tom, čomu nikto z detí a tínedžerov neodolá. Pozor, tieto vecičky si budú pýtať aj za dobré vysvedčenie.
Zaužíval sa pre ne aj názov smart watch, ktorý pochádza z angličtiny. Ide o inteligentné hodinky, ktoré dokážu zobrazovať notifikácie zo smartfónu, odpovedať na volania či textové správy, prehrávať hudbu alebo zobrazovať aktuálnu polohu na mape. Ich funkcie sú jednoducho rozšíriteľné pomocou aplikácií.
Spravidla sú vybavené aj krokomerom a mnohé z nich dokážu vďaka vstavaným pohybovým senzorom merať výkony pri športových aktivitách – či už ide o beh, bicyklovanie, posilňovanie, alebo plávanie (musíte zvoliť vodotesný model). Väčšina z nich meria aj tep priamo zo zápästia. Tieto hodinky vedia mládež nenútene motivovať k pohybu.
Pre malých športovcov sú vhodnejšie športové hodinky, nazývané aj športtestery. Z hľadiska smart funkcií sú na tom horšie ako smart hodinky, majú však dlhšiu výdrž na jedno nabitie a športové výkony merajú presnejšie. Zároveň sú odolnejšie, no daňou za to sú väčšie rozmery a hmotnosť.
Alternatívou za zlomkovú cenu sú fitnes náramky, ktoré sú výrazne ochudobnené o smart aj športové funkcie, ale na základné sledovanie pohybových aktivít väčšinou stačia.
Tip pre vásVäčšina modelov smart hodiniek, športových hodiniek i fitnes náramkov má vymeniteľné remienky. Sú teda vhodné pre dievčatá i chlapcov – každý si ich prispôsobí podľa seba. K niektorým ponúkajú výrobcovia náhradné remienky najrôznejšieho dizajnu a farieb, iné používajú rovnaký systém uchytenia a šírku remienka ako bežné hodinky. Náhradný remienok k nim teda môžete kúpiť v akomkoľvek hodinárstve.
Tip pre vás
Pre najmladšie ročníky sú vhodné smart hodinky pre deti. Sú vybavené obrázkovým menu, majú zjednodušené ovládanie a viacero bezpečnostných funkcií. Vo svojom smartfóne môžete sledovať, kde sa dieťa nachádza, či vymedziť mu priestor, v ktorom sa môže pohybovať (len čo ho opustí, dostanete na svoj smartfón notifikáciu).
Dieťa vám môže pomocou hodiniek kedykoľvek zatelefonovať alebo poslať správu, či v prípade núdze vás kontaktovať stlačením jediného tlačidla. Okrem toho môžete odpočúvať jeho okolie (alebo ho sledovať, ak majú hodinky vstavanú kameru) a dostanete notifikáciu, hneď ako si dieťa dá hodinky dolu z ruky.
Pre deti neodolateľnou alternatívou oproti chôdzi je elektrická kolobežka. V niektorých mestách sa ňou aj u nás dá bezpečne dostať do školy, zo školy alebo na rôzne krúžky. Na rozdiel od bicykla je kolobežka podstatne skladnejšia a dieťa si ju môže vziať so sebou i do autobusu či vlaku.
Elektrické kolobežky kúpite už za cenu okolo 120 eur, lacné modely sú však vybavené slabšou batériou, a teda majú omnoho kratší dojazd a menšiu maximálnu rýchlosť. Na samotný dojazd sa pri výbere kolobežky pozerajte s rezervou. Údaje výrobcu nezohľadňujú hmotnosť dieťaťa, rýchlosť či prekonané prevýšenie na trase.
Jazdu na kolobežke bude od 1. januára 2020 upravovať legislatíva a užívatelia budú mať rovnaké práva i povinnosti ako cyklisti (týkajúce sa napríklad spôsobu jazdy, osvetlenia či tolerancie na alkohol). Oficiálne teda nebudú môcť jazdiť po chodníku, ale iba po cestičke pre cyklistov, prípade po pravom okraji vozovky, ak na mieste cestička pre cyklistov nebude.
Ak sa vám legislatíva týkajúca sa kolobežiek zdá zbytočne komplikovaná, môžete dieťaťu darovať hoverboard (nazývaný aj kolonožka). Ide o dopravný prostriedok, ktorý sa skladá z dosky, na ktorej sú po bokoch upevnené kolesá s elektromotormi. Dieťa sa naň postaví, pričom smer pohybu a rýchlosť ovláda náklonmi tela. Hoverboardy sú cenovo porovnateľné s kolobežkami, majú však kratší dojazd a nižšiu maximálnu rýchlosť. Hodia sa skôr na kratšie presuny než na jazdu z jedného konca mesta na druhý.
Tip pre vásBezpečnosť dieťaťa výrazne zvýšite smart prilbou. Tieto prilby majú integrované osvetlenie, smerovky a v prípade nehody dokážu odoslať núdzovú SMS na zvolený kontakt.
Hráči (a hráčky) by dali takmer čokoľvek za to, aby sa dokázali čo najhlbšie ponoriť do zážitku z hry. Výrazne im v tom môže pomôcť tzv. virtuálna realita (označuje sa aj skratkou VR). Hoci zatiaľ sa presadzuje veľmi pomaly, vývojári sa snažia prinášať nové hry a zariadenia, ktoré virtuálnu realitu ponúknu aj bežným hráčom. Vo virtuálnej realite však dieťa nemusí iba hrať hry, môže si prezerať 3D fotografie, 3D videá či pohybovať sa po virtuálnom priestore pomocou špecializovaných aplikácií.
Najdôležitejším prvkom virtuálnej reality sú tzv. VR okuliare, ktoré zobrazujú pre každé oko rozdielny obraz, čím vzniká priestorový vnem. Môžu mať vstavaný displej, slúchadlá alebo ovládacie prvky – k niektorým sa dodávajú aj osobitné bezdrôtové ovládače.
Ceny VR okuliarov sa začínajú približne na 300 eurách. K celkovej sume však musíte pripočítať aj vhodné hry, ktoré virtuálnu realitu podporujú a výkonný herný počítač, prípadne konzolu (ak ich ešte dieťa nemá). Ak si chcete virtuálnu realitu odskúšať jednoducho a nenákladne, môžete siahnuť po VR okuliaroch k smartfónu, ktoré zoženiete už od 50 eur.
Drony sú malé lietajúce zariadenia pripomínajúce vrtuľník s viacerými vrtuľami. Sú diaľkovo ovládané a dokážu sa podobne ako vrtuľník vznášať na jednom mieste. Väčšina z nich je vybavená miniatúrnou kamerou, pomocou ktorej môžu sledovať svoje okolie a obraz aj nahrávať. Tie menšie sú určené skôr na zábavu, väčšie drony si obľúbili amatérski či profesionálni filmári a využívajú sa aj na letecké práce v priemysle. Súčasťou balenia dronu je väčšinou aj diaľkový ovládač, na prenos obrazu musí dieťa pri lacnejších dronoch využiť smartfón, ktorý sa na ovládač pripevní.
Najmenšie drony kúpite už za 30 eur, ale keďže sú ľahké, nie sú príliš stabilné a pri lietaní vonku ich ovplyvňuje aj slabší vietor. Navyše majú krátky dosah diaľkového ovládača. Ak máte doma nadšenca pre fotografovanie a nakrúcanie videa, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Cena dronov, ktoré poskytnú dostatočne stabilný obraz, sa začína na 500 eurách.
Na lietanie s dronom nepotrebujete povolenie v prípade, že ho nevyužívate na zárobkovú činnosť. Dieťa by ste napriek tomu mali poučiť, ako má dron používať. Neopatrným zachádzaním s ním totiž môže niekoho zraniť či poškodiť cudzí majetok. S dronom je zakázané lietať v okolí letísk, v národných parkoch, nad pozemnými komunikáciami (cesty, cyklotrasy, chodníky), v hustej mestskej zástavbe či nad cudzími pozemkami.
Hoci je u mladých ľudí hitom pridávanie fotografií z každodenného života i z výnimočných udalostí na sociálne siete, spomienky na klasickej fotografii sú predsa len trvalejšie. Nemusíte sa báť, že by ste museli kupovať filmy a nechávať fotografie vyvolávať ako za starých čias. Renesanciu totiž zažívajú tzv. instantné fotoaparáty, ktoré vidieť v rukách čoraz väčšieho počtu mladých dievčat.
Instantný fotoaparát zaznamenáva obraz na špeciálny fotopapier, na ktorom je nanesená chemická vrstva. Po odfotografovaní začne na papieri prebiehať chemická reakcia a fotka sa okamžite vyvolá. No, okamžite asi nie je to správne slovo, ale za pár sekúnd áno.
Instantné fotoaparáty nájdete už tradične v portfóliu výrobcu Polaroid, obľúbené sú aj modely produktového radu Instax značky Fujifilm a svoje instantné modely má i Canon. Ich výhodou je veľká variabilita – nájdete ich v neprebernom množstve prevedení, v rôznych tvaroch či farbách. Výrobcovia k nim ponúkajú veľké množstvo príslušenstva od ochranných puzdier cez brašne až po popruhy v rôznych farebných a materiálových vyhotoveniach.
Rôzne modely môžu využívať rôzne veľkosti fotopapiera – k dispozícii máte štvorcový i obdĺžnikový formát, papier s bežnými farbami, čiernobiely papier či papier so sépiovým alebo iným farebným nádychom. Niektoré majú širší rámček, aby ste k nim mohli pridať opis, iné sú dokonca samolepiace, takže dieťa si nimi môže oblepiť celú izbu. Fotopapiere rôznych značiek medzi sebou nie sú navzájom kompatibilné.
Ovládanie instafotoaparátov je veľmi jednoduché a prispôsobené práve menej skúseným užívateľom, takže ho zvládnu aj mladšie školáčky. Najlacnejší „instafoťák“ kúpite od 70 eur, pričom jedna fotografia vyjde na cca jedno euro.
0 3034
0 2471
0 2630
SMART Magazin
0 24562
0 10840
0 9826