Ponuka tzv. inteligentných (smart) hodiniek sa postupne rozširuje a ceny jednotlivých modelov ich už robia dostupnými takmer pre každého. Možno si hovoríte, že okrem smartfónu pri sebe ďalšiu elektroniku nosiť nepotrebujete, smart hodinky vám však pomôžu zjednodušiť množstvo každodenných činností. Prečítajte si šesť dôvodov, pre ktoré sa oplatí mať smart hodinky (nielen) počas dňa na ruke.
Smart hodinky dokážu vo veľkej miere zastúpiť váš smartfón. Ak ich spolu prepojíte, hodinky budú prijímať notifikácie z aplikácií či ovládať niektoré funkcie, ako napríklad prehrávač hudby, fotoaparát atď.
S hodinkami môžete dokonca prijímať telefonické hovory či SMS správy, alebo správy z komunikačných aplikácií a priamo na ne odpovedať. Nie každé hodinky sú však vybavené mikrofónom a reproduktorom – v takom prípade s nimi môžete prichádzajúci hovor odmietnuť, stlmiť zvonenie, prípadne odoslať rýchlu správu ako reakciu.
Do niektorých smart hodiniek môžete vložiť aj samostatnú SIM kartu. Potom budú fungovať ako druhý telefón s vlastným telefónnym číslom.
Hodinky síce majú dotykový displej, ale ovládať nimi smartfón nemusí byť vzhľadom na jeho veľkosť dvakrát pohodlné. Túto situáciu riešia niektoré modely funkciou tzv. hlasového asistenta. Tomu môžete zadávať rôzne príkazy typu „zisti mi, kedy mám najbližšiu schôdzku“ alebo „zisti, aké bude zajtra počasie“. Hlasoví asistenti však zatiaľ rozumejú iba angličtine, nemčine a niektorým ďalším jazykom, i keď podpora češtiny či slovenčiny zo strany výrobcov je iba otázkou času.
Medzi funkcie takmer každých smart hodiniek patrí krokomer. Hodinky vďaka vstavanému senzoru pohybu dokážu s prijateľnou presnosťou spočítať počet krokov, ktoré ste za deň urobili – či už to bolo v práci, pri bežných činnostiach, alebo počas prechádzky, či turistiky.
Okrem toho, mnohé modely dokážu na základe pohybov ruky monitorovať aj iné športové aktivity, ako napríklad beh, cyklistiku či plávanie. Samozrejme, pri mnohých z týchto športov potrebujú hodinky aj údaj o polohe – ten môžu získať z GPS prijímača spárovaného smartfónu (ktorý musíte mať počas športovania pri sebe) alebo zo vstavaného GPS prijímača (majú ho iba drahšie modely).
So zlepšením kondície vám pomôže aj funkcia merania srdcového tepu. Hodinky sú spravidla na tento účel vybavené optickým senzorom, ktorý sleduje pohyb ciev. Športovci však na meranie využívajú radšej externý hrudný pás, ktorý prináša presnejšie výsledky, no je menej pohodlný. Na základe pulzu vám hodinky môžu prezradiť aj približnú úroveň stresového zaťaženia a upozorniť vás, že by ste mali v živote trochu „spomaliť“.
Niektoré modely hodiniek dokážu pomocou tzv. metódy pulzovej oxymetrie (absorpcie či odrazu svetla pri presvietení kože) sledovať úroveň okysličenia vašej krvi. To vám príde vhod najmä v prípade, ak trpíte ochorením dýchacej sústavy alebo sa nachádzate vo vysokých nadmorských výškach. Pri aktivitách spojených s vodou nezabúdajte, že hodinky by mali byť vodotesné, čo je požiadavka, ktorú nespĺňajú všetky modely.
Ak patríte medzi aktívnych športovcov, siahnite radšej po športových hodinkách, nazývaných aj športtestery. Sú odolnejšie ako smart hodinky, znesú vyšší tlak vody (môžete s nimi napríklad „šnorchlovať“ či potápať sa) a majú funkcie prispôsobené na monitoring rôznych športov. Vodotesné hodinky, ktoré sa nemusíte báť vziať so sebou aj hlbšie pod vodu, nájdete napríklad v ponuke značiek Garmin, Apple, Fitbit a Suunto.
Vďaka vstavaným senzorom pohybu dokážu smart hodinky sledovať vaše pohyby počas spánku. Odhalia tak, aký dlhý čas spíte tvrdým spánkom a či si dostatočne oddýchnete. Zistené informácie uložia do príslušnej aplikácie, kde sa vám zobrazia v prehľadnej grafickej forme. Aplikácia vám potom dá odporúčania, ako kvalitu vášho spánku zlepšiť (napríklad, že by ste mali ísť spať skôr, v rovnakom čase a pod.).
Keďže problémy so spánkom má čoraz viac ľudí, mnohým táto pridaná funkcia príde vhod. Otázne je však jej využitie – niekomu totiž hodinky v noci na ruke môžu prekážať, iný ich odloží na nabíjačku. Slabinou smart hodiniek môže byť práve krátka výdrž – niektoré vydržia nabité pri intenzívnejšom používaní iba deň a mnohí užívatelia ich nechávajú nabíjať práve počas noci.
Možno aj vy používate na platby v obchodoch, reštauráciách či na čerpacích staniciach bezkontaktnú platobnú kartu. Možno ste už o krok vpredu a na platenie využívate priamo smartfón s technológiou NFC.
Na bezkontaktné platby však môžete použiť aj smart hodinky, no potrebujete na to hodinky s funkciou NFC. Svoje platobné metódy poskytujú výrobcovia hodiniek Garmin (Garmin Pay), Fitbit (Fitbit Pay) a Apple (Apple Pay). Žiaľ, služba Google Pay na Slovensku stále (september 2019) podporuje iba platenie smartfónom, a to napriek tomu, že v niektorých krajinách hodinky s touto službou použiť môžete.
Má to však zopár háčikov – tieto platby zatiaľ nepodporujú všetky slovenské banky, pričom niektoré umožňujú na platenie používať debetné i kreditné karty, iné zasa iba debetné (t. j. karty k bežným účtom).
Pred používaním si musíte do smartfónu stiahnuť príslušnú aplikáciu (tzv. virtuálnu peňaženku) podľa služby, ktorú chcete využívať. Do nej zadáte údaje o svojej karte, pričom aplikácia si vygeneruje tzv. token, čiže unikátny kód pre každú zadanú kartu.
Informácie o karte sa teda neukladajú do vášho smartfónu, hodiniek ani na žiadne vzdialené úložisko služby a pri platbe ich nedostane ani elektronický terminál obchodníka. Na platby nemusíte mať pri sebe smartfón ani byť pripojení na internet. Zároveň sa však netreba báť, že ak by ste hodinky stratili, niekto by ich na platbu zneužil a „vybielil“ vám bankové konto.
Bezpečnosť platieb je totiž posilnená potrebou zadať PIN kód každých 24 hodín alebo keď si hodinky zložíte z rúk, či keď hodinky stratia kontakt so smartfónom. V prípade straty máte tiež možnosť funkciu zablokovať cez aplikáciu v smartfóne, prípadne prostredníctvom infolinky požiadať o zablokovanie banku.
Napriek tomu, že pri aktivácii platieb cez hodinky môžete plastové bankové karty naďalej používať, bude pre vás platenie hodinkami pravdepodobne omnoho pohodlnejšie.
Hodinky nosíme na rukách predovšetkým z praktických dôvodov, ale pre mnohých sú aj obľúbeným módnym doplnkom. Aj na to myslia výrobcovia, a tak v ponuke okrem štandardných, „dizajnovo všednejších“ modelov nájdete aj vskutku elegantné kúsky, ktoré sa rozhodne nemusíte báť vziať si aj do spoločnosti.
Pri ich výrobe sa nepoužíva iba tradičný, lacno pôsobiaci plast, ale tiež ušľachtilé materiály ako nehrdzavejúca oceľ, koža či vzácne kovy.
Pri mnohých modeloch si vďaka farebnému displeju môžete zvoliť z rôznych virtuálnych ciferníkov s najrôznejším vzhľadom napodobňujúcim klasické ručičkové či digitálne hodinky.
Pre tých náročnejších sú určené hodinky s klasickým ručičkovým ciferníkom namiesto displeja, ktoré sú však vybavené smart funkciami. Ak vás omrzí vzhľad vašich smart hodiniek, môžete siahnuť po náhradných remienkoch, ktoré bývajú taktiež vyrobené z najrôznejších materiálov s rôznymi povrchovými úpravami.
Áno, bežné smart hodinky sú pre malé deti zbytočne zložité a drahé. Výrobcovia na to mysleli a prišli so špeciálnou verziou smart hodiniek, ktoré sú určené pre malých školákov a ktorých funkcie sú zamerané najmä na bezpečnosť. Môžete do nich vložiť samostatnú SIM kartu, takže deti nimi môžu telefonovať na vami vybrané telefónne čísla, z ktorých môžu taktiež hovory prijímať.
To isté platí aj pre komunikáciu cez textové správy. Vďaka SIM karte a mobilným dátam sú neustále online a vy tak ich pohyb alebo činnosť môžete kedykoľvek sledovať cez aplikáciu vo svojom smartfóne.
Vstavaný GPS senzor v krátkych časových intervaloch monitoruje a zaznamenáva ich pohyb, takže v aplikácii zistíte, kde sa nachádzajú práve teraz alebo kde boli pred niekoľkými hodinami. Bezpečnosť zvyšuje aj SOS tlačidlo, ktorým vám dá dieťa znamenie, že je v ohrození. V prípade potreby ho môžete tiež na diaľku odpočúvať, aby ste sa presvedčili o aktuálnej situácii.
Aplikácia vám môže poslať notifikáciu napríklad aj vtedy, keď si dá dieťa hodinky z ruky dolu alebo opustí „bezpečný priestor“, t. j. akúsi zónu, ktorú mu v aplikácii na mape zadefinujete (napr. určitý okruh okolo domu). Samozrejme, dizajn i ovládanie hodiniek sú prispôsobené deťom. Detské smart hodinky sú vodotesné, aby ich dieťa nepoškodilo napríklad pri umývaní rúk. Navigácia v menu je rýchla a prehľadná vďaka názorným obrázkom.
ZhrnutieSmart hodinky slúžia ako „druhý displej“ smartfónu – môžete si na nich zobraziť notifikácie, informácie o počasí, kalendár, odpovedať na hovory či používať samostatné aplikácie určené práve pre hodinky. Na ovládanie využívajú spravidla farebný dotykový displej, ovládanie niektorých modelov však uľahčuje tzv. hlasový asistent, ktorému môžete dávať hlasové pokyny či nadiktovať odpoveď na textovú správu. Väčšina smart hodiniek vám dokáže asistovať pri športe – merať počet vašich krokov, prekonanú vzdialenosť či srdcový tep. Vďaka vstavanému senzoru pohybu dokážu monitorovať váš spánok, vyhodnocovať jeho kvalitu a dávať vám tipy na jej zlepšenie. Môžete nimi zaplatiť účet v obchode, reštaurácii či kdekoľvek inde, kde disponujú platobným terminálom pre bezkontaktné platby; platby hodinkami však podporujú iba niektoré modely značiek Garmin, Fitbit či Apple a iba niektoré banky. Smart hodinky sa vyrábajú aj v elegantnom prevedení a väčšina modelov má vymeniteľné remienky – a preto sa nemusíte obávať, že nebudete trendy. Pre deti sú k dispozícii špeciálne smart hodinky zamerané na bezpečnosť, pomocou aplikácie môžete sledovať ich polohu, pričom hodinky umožnia deťom telefonovať či písať správy iba na vami vybrané kontakty a sú vybavené SOS tlačidlom pre prípad núdze.
Zhrnutie
0 3034
0 2471
0 2630
SMART Magazin
0 24562
0 10840
0 9826