Možno ste si všimli, že takmer každý televízor (okrem najlacnejších modelov) na trhu má prívlastok smart. Tieto TV vám okrem sledovania bežného televízneho vysielania poskytnú viacero šikovných funkcií pre zábavu či spríjemnenie dňa. V článku sme sa pozreli na to, či sú skutočne také užitočné, ako ich výrobcovia prezentujú a predstavíme vám ich najobľúbenejšie funkcie.
Pojem smart TV označuje inteligentný televízor, ktorý má vstavanú výkonnú elektroniku podobnú tej v počítači, tablete či smartfóne. Vďaka nej vám môže ponúknuť množstvo doplnkových funkcií.
Tieto funkcie zabezpečujú špecializované aplikácie. Tie môžu byť v TV predinštalované, prípadne si ich môžete nainštalovať dodatočne.
Aby ste ich mohli využívať naplno, potrebujete kvalitné a rýchle internetové pripojenie (najlepšie optické, mobilný internet či DSL v tomto prípade nestačia). TV potom do internetu môžete pripojiť cez sieťový router, či už pomocou LAN kábla alebo bezdrôtovo cez WiFi.
Každý výrobca smart TV používa vlastný operačný systém (skratka OS), ktorý určuje, aké aplikácie budete môcť do TV nainštalovať, aká bude ich rýchlosť či to, ako sa budú jednotlivé funkcie ovládať.
Android TV je najrozšírenejším OS pre smart TV. Vo svojich televízoroch ho používajú výrobcovia Philips, Sony a Sharp. Je pomerne náročný na výkon a občas aj pomalší než ostatné OS.
Jeho výhodou je ale rozšíriteľnosť – je naň totiž dostupné veľké množstvo aplikácií.
Aj keď ide o podobný OS ako Android v smartfónoch, aplikácie pre smartfóny nie sú s Androidom priamo kompatibilné. Tvorca aplikácie totiž musí prispôsobiť jej vzhľad obrazovke televízora a ovládanie diaľkovému ovládaču.
Slabinou Android TV je tiež to, že počas sledovania videa nemôžete používať iné aplikácie.
Operačný systém Tizen nájdete v smart TV značky Samsung. Jeho slabinou je pomalší internetový prehliadač a menší výber aplikácií oproti Android TV. Nemusíte sa ale báť, všetky dôležité a u používateľov obľúbené aplikácie (ako napr. Netflix, YouTube a pod.) v OS Tizen nájdete.
Oproti Android TV je Tizen celkovo svižnejší a dokáže prispôsobovať zobrazovaný obsah vašim zvykom a preferenciám.
Ide o operačný systém, ktorý používa vo svojich smart TV výrobca LG. Je dobre optimalizovaný pre lacné smart TV so slabším výkonom a dostatočne rýchly. Zvláda aj súčasné prehrávanie videa a listovanie v iných aplikáciách.
LG doň zapracoval sympatického animovaného sprievodcu BeanBird, vďaka ktorému zvládnu ovládanie smart TV s WebOS aj deti či seniori.
Nevýhodou WebOS je obmedzené množstvo aplikácií a trochu „neohrabaný“ internetový prehliadač.
Tento OS vyvíja pre svoje smart TV výrobca Panasonic. Ide o skutočne jednoduchý systém, ktorý vám ale ponúkne všetky dôležité a praktické aplikácie.
Vďaka jednoduchosti je pomerne svižný a na rýchlosť sa nebudete sťažovať ani pri prehliadaní internetu.
Ani Home Screen ale nedokáže robiť viac vecí súčasne – pred tým, než budete chcieť prechádzať ponukou aplikácií, budete musieť najprv zrušiť sledovanie video obsahu.
K väčšine smart TV výrobcovia dodávajú iba diaľkový ovládač ako jediný ovládací prvok. A práve v ňom tkvie kameň úrazu – ovládače sú síce, na rozdiel od tých pre bežné TV, prispôsobené na využívanie smart funkcií, problém ale nastáva v prípadoch, keď potrebujete zadávať veľa textu alebo hýbať kurzorom (napr. pri prehliadaní internetu).
Výrobcovia počítačového príslušenstva sa ale chopili svojej šance a začali vyrábať miniatúrne bezdrôtové klávesnice s tzv. touchpadom (dotykovou plochou), ktorý nahrádza myš podobne, ako to je napr. pri notebookoch.
Okrem klávesníc môžete k smart TV pripojiť aj myš či gamepady (špeciálne ovládače na hry). Tieto zariadenia komunikujú so smart TV buď bezdrôtovo – pomocou technológie Bluetooth alebo cez vlastný mini prijímač, ktorý sa pripája do USB portu televízora – alebo cez klasický kábel a USB port.
Cez Bluetooth môžete k mnohým smart TV pripojiť aj bezdrôtové slúchadlá či externé reproduktory.
Každopádne, nie každé externé zariadenie je kompatibilné s každým televízorom – najviac podporovaný je OS Android TV. Pred kúpou konkrétneho zariadenia sa preto radšej presvedčte, že je s vaším modelom smart TV kompatibilné.
Ovládanie tých lepších smart TV vám uľahčia aj vstavaní hlasoví asistenti. Môžete im zadávať priamo hlasom príkazy typu „ukáž mi ponuku športových kanálov“ alebo „aké je počasie v Bratislave“. Nevýhodou týchto asistentov ale je, že zatiaľ rozumejú iba angličtine a nemčine.
Poslednou možnosťou je ovládanie TV cez mobil, musíte mať ale smartfón s príslušnou aplikáciou, ktorá vám ovládanie umožní.
Najobľúbenejšou funkciou smart TV je streamovanie (sledovanie) videa z rôznych internetových služieb. Patrí medzi ne napr. bezplatná služba YouTube, či u nás populárne internetové televízne služby, ako napr. HBO GO, Voyo či Netflix.
Každá služba má svoju vlastnú aplikáciu a hoci tých zahraničných nájdete desiatky, spravidla neposkytujú obsah v slovenčine.
Okrem streamovania videa môžete smart TV využiť aj na streamovanie hudby. Aplikácie pre televízory ponúka väčšina populárnych služieb tohto typu (najznámejšie napr. Spotify či Deezer).
Svoje aplikácie majú i najznámejšie slovenské rádiá, ktoré tak môžete počúvať cez internet bez rozhlasového prijímača.
Väčšina streamovacích aplikácií vám pri nainštalovaní na smartfón i smart TV súčasne poskytne prídavné funkcie, ako napr. možnosť ovládania cez smartfón či zdieľanie zoznamov skladieb alebo obľúbenej hudby – začnete počúvať doma na TV a pokračujete napr. v práci na smartfóne pri tej skladbe, kde ste prestali.
Okrem streamovania videa či hudby si môžete na smart TV prehrávať aj súbory z vlastnej kolekcie multimédií, ktoré máte uložené na USB kľúči, externom USB disku či sieťovom disku. Niektoré modely vám umožnia aj zobrazovať fotografie či prehrávať video alebo hudbu priamo zo smartfónu.
Využívajú na to protokoly DLNA, Miracast, Chromecast v prípade Android TV či Apple AirPlay. Mnohé modely TV podporujú viacero druhov týchto protokolov, môžete ich teda použiť ako univerzálne multimediálne prehrávače.
Asi najpopulárnejšou aplikáciou na prehrávanie multimédií je VLC player, ktorý si poradí s takmer každým formátom súboru.
Mnoho káblových televíznych operátorov prechádza z klasickej „káblovky“ na štandard IPTV. Ide o prenos TV signálu cez klasickú počítačovú sieť, resp. internet.
Na sledovanie IPTV na bežnom TV ale potrebujete ďalšie zariadenie – tzv. set top box. Mnohí poskytovatelia IPTV ale majú svoju vlastnú aplikáciu pre využívanie ich služieb na smart TV, vďaka čomu ušetríte na prenájme či zakúpení set top boxu a na sledovanie IPTV nebudete musieť používať druhý diaľkový ovládač.
V ponuke aplikácií pre smart TV nájdete aj mnoho hier. Nepočítajte ale s tým, že výkon TV bude stačiť na náročné 3D hry. Ak sa považujete za vášnivého hráča či hráčku, máte v podstate dve možnosti.
Tou prvou je využitie tzv. streamovania hier. Funguje to tak, že samotná hra beží na výkonnom počítači či hernej konzole, ktorú nemusíte umiestniť do blízkosti televízora, musí ale byť pripojená do rovnakej počítačovej siete. Samotnú hru potom môžete sledovať i ovládať prostredníctvom smart TV. Obe zariadenia by ste ale mali zapojiť do siete káblom, pretože WiFi pripojenie má na tieto účely príliš veľké oneskorenie. Túto funkciu ponúka napr. aplikácia Steam link od populárnej hernej platformy Steam.
Druhou možnosťou je priame pripojenie hernej konzoly (Playstation, Xbox, Nintendo), ku smart TV. Smart TV vám totiž poskytnú vysoké rozlíšenie a excelentne ostrý obraz plný sýtych farieb, ktorý umocní váš herný zážitok.
Mnohé modely sú vybavené dokonca špeciálnym herným režimom (gaming mode), ktorý zvýši rýchlosť odozvy obrazu na ovládanie hry, čím zlepší jej plynulosť. Tá je potrebná najmä pri rýchlych akčných hrách či simulátoroch automobilových pretekov.
Možno ste aj vy prepadli trendu tzv. inteligentnej domácnosti. Pomocou špeciálnych zariadení a senzorov tak môžete napr. ovládať jas či farbu osvetlenia v celej domácnosti, spúšťať či zdvíhať žalúzie alebo rolety či napr. meniť nastavenie teploty v jednotlivých miestnostiach.
Ovládanie najčastejšie zabezpečuje centrálna jednotka prepojená s ovládacím panelom. Na túto činnosť sa ale priam ponúka využitie smart televízora, ktorý má veľkú obrazovku. Výrobcovia systémov domácej automatizácie na to myslia, preto niektorí ponúkajú aj špecializované aplikácie, pomocou ktorých môžete ovládať takmer všetky prvky inteligentnej domácnosti z pohodlia vašej pohovky.
Smart TV vám pomocou špecializovaných aplikácií zjednoduší každodenný život. Môžete pomocou nich napr. prehliadať či upravovať dokumenty (napr. online služba Google Docs), sledovať predpoveď počasia, prečítať si najnovšie správy či aktuálne športové výsledky, rezervovať si ubytovanie či nakupovať v e-shopoch. Niektoré činnosti sa vám ale bez klávesnice nebudú robiť celkom pohodlne.
Zhrnutie smart TV je vybavený podobnou elektronikou, akú nájdete v počítačoch, tabletoch či smartfónoch, vďaka tomu vám ponúkne množstvo doplnkových funkcií prostredníctvom aplikácií, výrobcovia používajú rôzne operačné systémy, z ktorých každý má iný spôsob ovládania, a ponúka iné množstvo aplikácií, smart TV môžete ovládať diaľkovým ovládačom,smartfónom, bezdrôtovou i káblovou klávesnicou, myšou, gamepadom či dokonca hlasovými pokynmi (zatiaľ ale nerozumejú slovenčine), najobľúbenejšou funkciou je streamovanie videa (YouTube, Netflix, Voyo, HBO GO), či hudby (Spotify, Deezer), hudbu, video či fotografie si môžete prehrávať aj z vlastného USB kľúča, externého či sieťového pevného disku, z počítača, tabletu či smartfónu, na smart TV si môžete zahrať aj hry, tie jednoduchšie priamo ako aplikácie, tie náročnejšie môžete streamovať z vášho výkonného počítača (aplikácia Steam Link), či hrať na hracej konzole pripojenej k smart TV, tieto televízory vám na to poskytnú ideálny obraz plný farieb a detailov, mnohé smart TV vám ponúknu špecializovaný herný režim, ktorý zlepší plynulosť hier, prostredníctvom smart TV môžete tiež ovládať prvky vašej inteligentnej domácnosti, na smart TV si môžete prečítať správy, predpoveď počasia, rezervovať ubytovanie, nakupovať v e-shopoch či surfovať po internete.
Zhrnutie
0 3034
0 2471
0 2631
SMART Magazin
0 24563
0 10840
0 9826