07.10.2019
2739 videní

Určite ste si už všimli, že smart technológie a zariadenia postupne vstupujú do takmer všetkých oblastí nášho života. Smart zariadenia ale nie sú iba telefóny či hodinky, patrí sem tiež mnoho pomocníkov z oblasti zdravotechniky, ktorí vám zjednodušia starostlivosť o vaše zdravie. V článku vám predstavíme tých najzaujímavejších z nich. 

Bez smartfónu či tabletu to nepôjde 

Výhody smart zariadení spočívajú v zabudovaných senzoroch a inteligentnej elektronike, ktorá dáta z nich vyhodnocuje a prispôsobuje ich nastavenie počas prevádzky. Výsledkom je väčší komfort používania, úsporná prevádzka bez zbytočného plytvania a maximálne využitie schopností zariadenia. Prednosťou smart zariadení je ale tiež to, že ich môžete ovládať a taktiež dáta z nich vyhodnocovať prostredníctvom aplikácií.  

Bez smartfónu, tabletu či počítača teda schopnosti smart zdravotechniky nevyužijete naplno. Pri ich výbere si dajte pozor, aký operačný systém podporujú (Android, iOS v prípade Apple zariadení či Windows v prípade aplikácií pre počítače). Taktiež si preverte, ako sa k zariadeniu pripájajú – môže to byť pomocou USB kábla či bezdrôtovo cez Bluetooth alebo NFC. Pokým Bluetooth nájdete na takmer každom smartfóne či tablete, technológia NFC nie je takou samozrejmosťou. 

Majte zdravie pod kontrolou 

Ak ste zdraví, o svojom krvnom tlaku by ste mali mať aspoň aký-taký prehľad. Ak ale trpíte hypertenziou či ochorením srdcovo-cievneho systému, sledovanie krvného tlaku by malo byť pre vás samozrejmosťou.  

Senzory moderných smart tlakomerov vás okrem merania krvného tlaku upozornia na prítomnosť srdcovej arytmie či atriálnej fibrilácie (chvenie srdcových predsiení), čo je jeden z významných rizikových faktorov cievnej mozgovej príhody. Niektoré z nich sú dokonca vybavené zjednodušenými senzormi EKG, ktoré dokážu odhaliť niektoré základné poruchy srdcovej činnosti, ako napr. predčasné komorové sťahy (extrasystoly). 

O správne meranie sa postarajú senzory, ktoré zistia, či je manžeta tlakomera správne nasadená a dostatočne nafúknutá. Namerané dáta si môžete zobraziť na smartfóne či počítači vo forme prehľadného grafu a konzultovať ich s vaším internistom či kardiológom. 

Ktoré potraviny zhoršujú váš diabetes? 

Ak máte diabetes, určite si uvedomujete, aké dôležité je poznať svoju glykémiu a tiež to, aké potraviny ju zvyšujú. Pokým bežné glukomery vám spravia dobrú službu, čo sa týka merania glykémie, hodnoty si musíte zapisovať ručne, prípadne sa ich zopár ukladá do pamäte prístroja. 

Smart glukomery ale môžete pripojiť k počítaču, smartfónu či tabletu a vývoj glykémie počas dňa sledovať v prehľadnom grafe. Ku každému meraniu si môžete zvoliť, či ste ho vykonali po jedle (a čo konkrétne ste jedli) alebo nalačno. Tieto údaje potom môžete odovzdať či zaslať svojmu diabetológovi, ktorý vyhodnotí, či je vaša liečba nastavená dobre. 

Väčšina glukomerov, ktoré sa pripájajú k počítaču cez USB, sa po pripojení automaticky nabíja, vďaka čomu nebudete mať starosti s výmenou batérií. 

Chudnite jednoduchšie so smart váhou 

Ráno sa postavíte na váhu a odchádzate s pocitom, že ste zase pribrali. Je to ale skutočne tak? Hmotnosť človeka sa totiž v priebehu dňa či týždňa mení smerom nahor i nadol – telo zadržiava vodu, inokedy sa jej zasa zbavuje a športovci často priberajú svalovú hmotu. Z bežnej váhy sa ale údaje o zložení svojho tela nedozviete – práve tu prichádzajú na rad tzv. smart osobné váhy. Ich šikovné senzory dokážu zmerať okrem vašej celkovej hmotnosti i podiel svalovej hmoty, telesného tuku a vody.  

Dokážu to pomocou merania impedancie (elektrického odporu) vášho tela s použitím kovových elektród, na ktorých stojíte. Nemusíte sa ale báť, meranie ani nepocítite, pretože váhy pri ňom používajú veľmi malé el. napätie. Niektoré váhy dokonca dokážu zmerať zloženie vrchnej i spodnej časti tela zvlášť. 

Namerané hodnoty si cez bezdrôtové rozhranie Bluetooth môžete preniesť do vášho smartfónu, kde ich aplikácia usporiada podľa dátumu a času merania a následne hodnoty zobrazí v prehľadných grafoch. Budete tak okamžite vidieť, či priberáte alebo chudnete tuk alebo svalovú hmotu.  

Smart váhy spravidla obsahujú aj niekoľko užívateľských profilov, takže ich môže používať celá vaša rodina. 

Sledujte priebeh ochorenia so smart teplomerom 

Staré ortuťové teplomery len nedávno vytlačili elektronické, no už sa derú do popredia tie moderné, ktoré dokážu telesnú teplotu zmerať bezkontaktne. Vďaka tomu nemusíte vaše dieťa kvôli meraniu teploty zobudiť a spôsobovať mu tým zbytočný stres.  

Smart teplomery sú vybavené viacerými infračervenými senzormi, z ktorých inteligentný čip vypočíta priemernú teplotu. Vďaka tomu je presnosť merania omnoho vyššia než pri iných bezkontaktných teplomeroch. 

Aj smart teplomery môžete (tak ako iné inteligentné spotrebiče), spárovať s aplikáciou vo vašom smartfóne. Tá vám okrem prehľadného zobrazenia nameraných hodnôt umožní aj zapisovať si čas podania liekov či robiť si poznámky o zdravotnom stave vás či vášho dieťaťa. Aplikácia vám potom poradí, ako ďalej postupovať a dokáže do určitej miery tiež vyhodnotiť, či sú symptómy ochorenia vážne. Zvládnete s ňou teda komplexný „manažment“ respiračných ochorení, akými sú napr. chrípka či zápal priedušiek. 

Zdroj: nay.sk

Zaznamenané údaje je potom vhodné prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom. Nezabúdajte, že žiadna aplikácia zatiaľ nedokáže nahradiť jeho diagnostické postupy. 

Dajte zbohom zubnému kazu so smart zubnou kefkou 

V poslednom čase sa stali hitom najmä elektronické zubné kefky s tzv. sonickou technológiou, ktoré zuby čistia omnoho účinnejšie než bežné rotačné, a to vďaka ultrazvukovým impulzom. Kefky s prívlastkom smart ale idú ešte ďalej. Sú vybavené niekoľkými senzormi, ktoré sledujú polohu, prítlak či ďalšie parametre. Na to, že si zuby čistíte zle vás upozornia cez farebné LED kontrolky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. 

Smart zubné kefky totiž môžete pripojiť k vášmu smartfónu cez rozhranie Bluetooth, pričom aplikácia dodaná výrobcom vám prezradí, ktoré miesta ste pri čistení vynechali, či máte dostatočný (alebo príliš silný) prítlak na zuby a či bolo čistenie efektívne. Dokáže vás taktiež previesť celým procesom čistenia krok za krokom, aby ste dosiahli požadovaný cieľ (či už je to každodenné čistenie, bielenie a pod.). 

Zdroj: nay.sk

Štatistiky čistenia si môžete zobraziť v prehľadnom grafe alebo na obrázku znázorňujúcom váš chrup. Tieto dáta potom môžete konzultovať s vaším zubným lekárom. Mnohé smart zubné kefky sú dokonca dodávané so špeciálnym držiakom na smartfón, vďaka ktorým ho môžete pripevniť na zrkadlo v kúpeľni a sledovať priebeh čistenia v aplikácii v reálnom čase. 

Čistý vzduch aj pre alergikov 

Ak máte doma alergika, určite viete, že čistý vzduch je preňho životne dôležitý. Možno už používate na jeho skvalitnenie čističku vzduchu, tie so smart funkciami vám ale zabezpečia omnoho čistejšie prostredie a hospodárnu prevádzku. Sú totiž vybavené niekoľkými snímačmi, medzi iným napr. snímačom vlhkosti, snímačom prachu či snímačom zápachu. Inteligentný čip v čističke potom vyhodnocuje nazbierané údaje a v reálnom čase upravuje výkon čističky (a tým aj rýchlosť čistenia) a ďalšie parametre vzduchu, ako napr. vlhkosť. 

Mnohým nechýba ani senzor pohybu, vďaka ktorému vedia, či sa v miestnosti nachádzajú osoby a či majú zvýšiť rýchlosť čistenia vzduchu alebo by len zbytočne plytvali energiou. 

Zdroj: nay.sk

Údaje o kvalite vzduchu potom môže smart čistička zobrazovať buď pomocou LED kontroliek, pomocou špeciálnej svetelnej kontrolky, ktorá mení farbu podľa kvality vzduchu, alebo ich prenášať do aplikácie v smartfóne. Aplikácia vám tiež umožní ovládať čističku odkiaľkoľvek – ak ju aktivujete napr. v práci, po príchode domov vás bude čakať čerstvo vyčistený vzduch. Okrem toho dokáže tiež stiahnuť aktuálne predpovede kvality ovzdušia vo vašej lokalite a prispôsobiť im prevádzku čističky v jednotlivé dni. 

Pokojnejší spánok bez prehadzovania a chrápania 

Spite kvalitnejšie 

Kvalitu spánku dokážu vyhodnotiť dnes už mnohé smart fitness náramky či hodinky, a to vďaka vstavaným senzorom pohybu a pulzu. Ak ale taký náramok nemáte, alebo vám v noci na ruke prekáža, môžete siahnuť aj po samostatnom senzore spánku 

Toto zariadenie má spravidla tvar plochého kotúča a na noc sa ukladá pod matrac. Je vybavené niekoľkými senzormi, ktoré monitorujú váš pulz, dýchanie a pohyby. Na základe toho dokážu vyhodnotiť, kedy a ako dlho spíte kvalitným tvrdým spánkom, a v ktoré časti noci si príliš neoddýchnete.  

Okrem týchto funkcií vás dokáže zobudiť plus-mínus v čase nastaveného budíka, no keď sa nebudete práve nachádzať v stave hlbokého spánku. Zobudíte sa možno o niekoľko minút skôr, no budete svieži a oddýchnutí. 

Po spárovaní s aplikáciou v smartfóne môžete priebeh spánku vidieť na prehľadnom grafe. Aplikácia vám tiež dá tipy, ako kvalitu spánku zlepšiť.  

Zdroj: nay.sk

Zobúdzajte sa s východom slnka 

Pre príjemné zobúdzanie môžete využiť tzv. svetelný budík, čo je zariadenie s plochým LED svetlom, ktoré dokáže intenzitou osvetlenia simulovať východ slnka. Vďaka postupnému zosilňovaniu intenzity svetla pre vás bude vstávanie prirodzené a omnoho menej stresujúce aj počas tmavých zimných rán. 

Dajte zbohom chrápaniu 

Ak vás trápi chrápanie, môžete využiť tzv. prístroj proti chrápaniu, ktorý sa nasadzuje na ucho a detekuje chrápanie prostredníctvom vibrácií. Na chrápanie vás upozorní zvukovým signálom, ktorý na malú chvíľu preruší váš spánok, aby ste následne opäť zaspali už bez chrápania. 

Prístroj zaznamenáva dobu, počas ktorej ste chrápali, pričom jej priebeh si môžete zobraziť v aplikácii vo vašom smartfóne či na počítači. 

Zhrnutie

  • na maximálne využitie funkcií smart zariadení budete potrebovať smartfón s OS Android alebo iOS,
  • smart zubné kefky vás upozornia, keď si budete zuby čistiť zle a ukážu vám miesta, ktoré ste vynechali,
  • váš zdravotný stav vám pomôžu sledovať smart tlakomery, glukomery či osobné váhy, vďaka ktorým si nemusíte zapisovať namerané hodnoty – zobrazia vám ich aplikácie v prehľadných grafoch,
  • so smart teplomerom budete môcť sledovať priebeh ochorenia vás či vášho dieťaťa prehľadne v smartfóne, budete tak vidieť, či sa zdravotný stav zlepšuje alebo zhoršuje,
  • smart čističky vzduchu zvýšia svoj výkon, keď je vzduch viac znečistený, okrem toho ich môžete ovládať napr. aj z práce a po príchode domov dýchať čistý vzduch,
  • senzor spánku, ktorý bude sledovať vaše spánkové návyky si môžete kúpiť aj ako samostatné zariadenie – nemusíte vlastniť fitness náramok či hodinky,
  • príjemne vás prebudí tzv. svetelný budík, ktorý simuluje východ slnka,
  • ak vás trápi chrápanie, zaobstarajte si smart prístroj proti chrápaniu, ktorý vás na nočné chrápanie upozorní a štatistiky zapíše do prehľadného grafu.
témy pohyb šport výdrž zdravie
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky