12.03.2020
379 videní

Výrobcovia elektroniky radi predstavujú nové produkty vo svojom portfóliu a s rovnakým zanietením i nevšedné koncepty. Niektoré vás hneď nadchnú, iné privedú skôr do rozpakov. Technológie sa vyvíjajú tak rýchlo, až občas nevieme, čo nám to vývojári vlastne ukazujú. A po čase si zas nevieme spomenúť, ako sme žili bez tých fantastických elektronických vecičiek (gadgetov). Pozreli sme sa na osem smart vychytávok tohto roka. Predpovedať, ktorá z nich sa reálne ujme, je niekedy nemožné.

1. Dell Alienware Concept UFO

Táto vrecková herná konzola vyzerá ako dvojča konkurenčnej Nintendo Switch. No na rozdiel od nej má ísť o plnohodnotný počítač s operačným systémom Windows 10. Je dostatočne výkonný, aby ste si na ňom plynule zahrali najmodernejšie hry. (Samozrejme, určené pre počítače – na rozdiel od konzoly Switch, s ktorou si zahráte iba hry pre Nintendo.) Môžete k nemu pripojiť myš, klávesnicu i externý displej a využívať ho rovnako na prácu alebo väčšie deti na pomoc so školskými úlohami.

UFO je iba koncept – DELL neprezradil cenu ani dátum spustenia predaja.

2. Valve Index

Zorné pole široké až 130°, rozlíšenie 1440 × 1600 px na jedno oko a obnovovacia frekvencia 144 Hz. To sú parametre novej súpravy pre virtuálnu realitu (VR) Valve Index. Herné štúdio ju predstavilo nečakane – spolu s novým dielom hernej série Half Life. Jej podtitul je Alyx a vývojári si na nej dali obzvlášť záležať. Zaujímavá nie je len dizajnom, ale aj neobvyklou funkčnosťou ovládačov – na rozdiel od konkurenčných súprav VR sa dajú prichytiť na zápästie.

Vysvetlenie pre všetkých, ktorí nechápu zmysel tejto vychytávky: ak nemusíte pri hre zvierať ovládače pevne v rukách, otvárajú sa nové obzory a možnosti ovládania. Môžete napríklad hádzať predmety či pohybovať rukami s otvorenými dlaňami. Na kompletný headset si pripravte okolo 1000 eur.

3. Samsung Sero TV

Samsung predstavil QLED televízor s rozlíšením 4K a mohutným stojanom. Je na ňom automaticky otáčateľná obrazovka. Tá môže byť v klasickom režime – na šírku. V tomto prípade ju využijete na sledovanie filmov, televízneho vysielania či videí. Druhou možnosťou je režim na výšku. Je ideálny na zrkadlenie obrazovky smartfónu, sledovanie obsahu na sociálnych sieťach či v iných vertikálnych aplikáciách.

Okrem zrkadlenia môžete tento režim využívať aj inak – výrobca ponúka televízor ako náhradu obrazu na stene alebo na inštaláciu pôsobivých animovaných scenérií v interiéroch.

Zdroj: nay.sk

Samsung Sero TV je zatiaľ dostupný v Južnej Kórei. Zvyšok sveta ho môže očakávať v druhej polovici tohto roka.

4. LG Signature RX

Čo tak OLED televízor s pevnou základňou a rolovateľným displejom? Úplne celý sa dokáže skryť do základne, vďaka čomu ho v interiéri nemusíte vôbec vnímať. Displej môžete ponechať vysunutý aj čiastočne – napríklad pri prehrávaní hudby. Vtedy predsa nepotrebujete vidieť celú obrazovku, stačí iba názov skladby a meno interpreta.

Základňa je zároveň aj soundbarom. Priestor ozvučí kvalitne využitím technológie Dolby Atmos.

Výrobca kládol dôraz na prepracovaný minimalistický dizajn, vďaka ktorému sa televízor hodí do najmodernejších minimalistických priestorov. Dokazujú to aj kvalitné materiály, napríklad pravá ovčia vlna tvoriaca prednú časť soundbaru.

5. Lenovo Thinkpad X1

Pokusy Samsungu so skladateľným smartfónom spočiatku nevyzerali najlepšie. Ich novému skladateľnému mobilu sa už darí lepšie. Avšak značka Lenovo prekvapuje rovno skladateľným notebookom. Veľký sklápací displej vypĺňa celý vnútorný priestor zariadenia.

Displej má uhlopriečku 13,3″. V zloženom stave má teda polovičné rozmery ako bežný notebook. Predpokladáme, že takýto nástroj využijú najmä grafici. S písaním dlhších textov to však už také ružové nebude – bez externej klávesnice sa nezaobídete.

6. Samsung Ballie

Netradičný kompaktný robotický pomocník vám rád bude robiť spoločnosť a ovládať pre vás rôzne prvky inteligentnej domácnosti. Vďaka zabudovaným motorom a senzorom sa farebná guľa, ktorá vojde do dvoch dlaní, dokáže pohybovať. Pôjde za vami, kamkoľvek sa doma vyberiete. Ako vďačné malé šteniatko. No nebude trhať papuče ani obhrýzať nábytok. Skôr naopak, dokáže vytiahnuť žalúzie, nastaviť teplotu v miestnosti, spustiť prehrávanie hudby či videa na smart TV, spustiť upratovanie pomocou robotického vysávača alebo mopu a podobne. Zvládne to, aj keď nebudete doma.

Dokáže aj fotiť či nakrúcať video. Ide o univerzálneho pomocníka, ktorý má slúžiť ako každodenný spoločník a ktorý postráži domácnosť, keď ste preč.

7. Dimension Robotics Dr. CaRo

Špeciálna pomôcka, ktorá pomáha ľuďom s pohybovými problémami zlepšiť motoriku a urýchliť rekonvalescenciu. Hodiť by sa mohol po nešťastných úrazoch či mozgovej príhode. Má dokonca ambíciu dopĺňať odborné rehabilitácie.

V podstate ide o veľký 23″ displej, ku ktorému je pripojený mechanizmus s motorizovanou robotickou rukou a rukoväťou. Toto spojenie pomáha chorým znova si osvojiť pohybové návyky, avšak nevtieravou formou – vďaka interaktívnym hrám. Ruka môže prostredníctvom motorov užívateľovi najskôr pomáhať, neskôr mu môže klásť aj určitý odpor, ktorý však vedie k cielenému posilneniu poškodených či oslabených svalových vláken.

8. Welt Smart Belt Pro

Na prvý pohľad je to klasický kožený opasok. Má však vstavaných viacero senzorov.

Pôvodnou myšlienkou bolo na základe algoritmov odhaliť hroziaci pád človeka a poslať výstražnú notifikáciu do smartfónu. Možno to znie zvláštne, no podnetom pre výrobcu boli štatistiky, ktoré hovoria, že v USA sa v dôsledku pádov zraní viac než 2,8 milióna ľudí ročne.

Neskôr výrobca obohatil opasok aj o krokomer a senzor pohybových aktivít. Opasok upozorňuje na príliš dlhé sedenie a sleduje, či sa vám nezväčšuje obvod pásu. Úlet? V každom prípade ide o funkcie, ktorých veľkú časť dokážu pokryť fitnes aplikácie v smartfónoch, prípadne v smart hodinkách, takže využiteľnosť je otázna.

témy virtuálna realita smart TV herná konzola skladateľný notebook robotický pomocník
Páčil sa vám tento článok?
Pridaj komentár
povinné polia sú označené *
Komentáre čitateľov
Odoberať newsletter

Nepremeškajte ani jednu užitočnú radu od našich odborníkov. Prihláste sa na odber newslettera a môžete od nás dostávať cenné rady, informácie a tipy priamo na váš e-mail.
  • Novinky zo sveta smart technológií
  • Rady a návody
  • Aktuálne trendy a štatistiky